Record-Setting Son of Champion Sire Redoute's Choice


Hampton Court (AUS)

Sire:
Redoute's Choice
Dam:
Roses 'n' Wine
Dam Sire:
Broken Vow
Retired to stud:
2015
Service fee:
$5,500
Live Foal Guarentee
Yes
Location:
VIC
Height:
16.0
Yob:
2011
Victorian Owners and Breeders Incentive Scheme (Super VOBIS)
VOBIS Gold
Magic Millions Racing Series
Inglis Bonus Eligible

Winner of the 2,000 meter Spring Champion Stakes (G1) in track record time of 2:00 by 2.3 lengths at Royal Randwick, defeating several Group winners

Won the Dulcify Handicap (L) defeating multiple Stakes horses

2yo winner that trained on to be a G1 winner at 3

Placed in debut at 2 behind a future multiple G1 winner

$500,000 Australia Easter yearling purchase by International Bloodstock Agent, John Warren

By Champion Sire and Leading Sire of Sires, REDOUTE’S CHOICE

From the female family of  two-time Horse of the Year  and Champion race mare MAKYBE DIVA, Champion FAMOUS NAME, sale topper and G2 winner MUSKET, Stakes winner LA AMISTAD, etc.

Out of a Stakes-winning Broken Vow mare

First foals will be yearlings in 2017-18

 

HAMPTON COURT (AUS)
  Bay horse Foaled 2011  

Sire:
Redoute's Choice
1996
Danehill Danzig Northern Dancer
Pas de Nom
2-d
7-a
Razyana His Majesty
Spring Adieu
4-d
2-d
Shantha's Choice Canny Lad Bletchingly
Jesmond Lass
7-a
14>
Dancing Show Nijinsky
Show Lady
8-f
8-f
Dam:
Roses 'n' Wine
2005
Broken Vow Unbridled Fappiano
Gana Facil
16-a
1-r
Wedding Vow Nijinsky
Wedding Picture
8-f
A29
Regent's Fancy Vice Regent Northern Dancer
Victoria Regina
2-d
10-c
Noble Fancy Vaguely Noble
Amerigo's Fancy
1-d
9-f

By REDOUTE'S CHOICE (AUS) (B. 1996 - Stud 2000) Stakes-winner; won 5 races and $1,567,850 inc. MVRC Manikato S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1]; sire of 133 SWs (30 G1) inc. Miss Finland, Lankan Rupee, Samantha Miss, Melito, Lotteria, Gallica, Majmu, Fashions Afield, Wylie Hall, King's Rose, Musir, Anamato, Snitzel, Royal Descent, Peeping, Cheeky Choice, Stratum, Master of Design, Redoute's Dancer, Bonaria, Howard Be Thy Name, Empires Choice, Dariana, Nadeem, etc.

HAMPTON COURT. 15 Starts. 3-1-1 $398,230.
Won Randwick Spring Champion S. [G1] (2000 m.), Dulcify Quality H. [L] (1600 m.), Newcastle Tal Beaumont 2Yo Handicap (1400 m.). 2d Canterbury Australian Turf Club Handicap. 3d Rosehill Tab Early Quaddie Handicap. 4th Newcastle Spring S. [G3].

1st DAM

ROSES 'N' WINE (CAN), by Broken Vow. 4 wins at 7, 8 1/2 f. and $376,191. Won Woodbine Algoma S.-R [O]. 2nd Woodbine Hill 'n' Dale S. [L], Woodbine Carotene S.-R [O], Woodbine Wonder Where S.-R [O]. 3rd Woodbine Maple Leaf S. [L]. 4th Woodbine Ontario Lassie S.-R [O]. Half-sister to BYZANTINE, PETE'S FANCY. Dam of 4 foals, 2 raced, both winners-

HAMPTON COURT (2011 c by Redoute's Choice). 3 wins. See above.

2nd DAM

REGENT'S FANCY, by Vice Regent. 4 wins at 6 1/2, 8 1/2 f. and $126,577. in Canada 4th Woodbine La Prevoyante S.-R [O]. Three-quarter sister to Glamourous Dancer, Katsura, Russian Noble. Dam of 12 foals, all raced, 7 winners inc.-

BYZANTINE (f by Quiet American). 8 wins 7 to 9 f. and $658,544. Won Woodbine River Memories S. [L], Woodbine River Memories S. [L]. 3rd Woodbine Nassau S. [G2], Woodbine Dance Smartly H. [G3], Woodbine Halton S.-R [O]. 4th Woodbine Belle Geste S.-R [O], Woodbine Flaming Page H. [L]. Dam of--

Sporty (g by Smarty Jones). 4 wins 7 1/2 to 9 f. and $196,288. 3rd Saratoga Jonathan Kiser Novice S. [L].

Powerofone (g by A P Indy). Placed at 2 1/4 m. 2nd Belmont William Entemnann Memorial S. [L].

PETE'S FANCY (f by Peteski). 10 wins 5 to 8 1/2 f. and $488,167. Won Fort Erie Adena Springs Matchmaker S. [L]. 2nd Woodbine Algoma S.-R [O]. 3rd Woodbine Royal North H. [G3]. 4th Woodbine Seaway S. [L]. Dam of 6 winners inc.--

TRES BORRACHOS (g by Ecton Park). 5 wins 1 m. to 9 f. and $1,105,286. Won Hollywood Park Swaps S. [G2], Del Mar San Diego H. [G2]. 2nd Hollywood Park Hollywood Gold Cup H. [G1], Santa Anita San Pasqual S. [G2]. 3rd Churchill Downs Breeders' Cup Dirt Mile [G1], Oaklawn Park Arkansas Derby [G2]. 4th Hollywood Park Hollywood Gold Cup H. [G1], Hollywood Park Triple Bend H. [G1], Hollywood Park Mervyn Leroy H. [G2], Santa Anita San Pasqual S. [G2].

CHINGLISH (g by War Front). 5 wins 1 m. to 8 1/2 f. Won Pimlico James W. Murphy S. [L].

ROSES 'N' WINE (f by Broken Vow). 4 wins. See above.

3rd DAM

NOBLE FANCY, by Vaguely Noble. 1 win . Sister to TRILLIONAIRE. Half-sister to SOLAR CURRENT. Dam of 12 foals, 10 raced, 8 winners inc.-

Glamourous Dancer (f by Northern Dancer). 4 wins and $116,252. 2nd Greenwood Maple Leaf S. [Can-2]. 3rd Woodbine Wonder Where S. [Can-2], Greenwood Tattling S. [Can-3].

Katsura (f by Northern Dancer). 2 wins at 7 f., 1 1/2 m. Won Curragh October H., Leopardstown Torquay Race. 2nd Curragh Brownstown S. [G3]. 3rd Leopardstown Silken Glider S. [G3], Phoenix Park Mulhuddart H. [L], Phoenix Park Azalea S. [L]. Dam of 7 winners inc.--

RAMBUSHKA (f by Roberto). 3 wins 7 to 10 1/4 f. Won Newcastle Virginia S. [L], Newmarket EBF Balaton Lodge S. 2nd Newmarket Pretty Polly S. [L]. Dam of--

Tugela. Started twice in Great Britain. Dam of 6 winners inc.--

MAKYBE DIVA (f by Desert King). 15 wins 1400 to 3200 m. and $14,641,379. Won VRC Melbourne Cup [G1], VRC Melbourne Cup [G1], VRC Melbourne Cup [G1], MVRC W.S. Cox Plate [G1], STC BMW - H.E. Tancred S. [G1], VRC Australian Cup [G1], AJC Sydney Cup [G1]. 2nd MRC Caulfield Cup [G1]. 3rd STC BMW - H.E. Tancred S. [G1], STC Ranvet - Rawson S. [G1]. 4th MRC Caulfield Cup [G1]. Producer.

MUSKET (c by Redoute's Choice). 4 wins 1200 to 1600 m. and $309,400. Won STC Shannon S. [G2], AJC National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H. 2nd STC Sky High S. [L], STC Royal Parma S. [L], AJC JRA Plate [L]. 4th Newcastle JC Newmarket H. [G3].

RANALES. 1 win at 1 m. at 2 in USA. Dam of 2 winners inc.--

FAME AT LAST. 1 win at 7 f. at 2. Won Doncaster EBF October Maiden 2 YO S. 4th Chester Cheshire Oaks [L]. Dam of 9 winners inc.-

FAMOUS NAME (c by Dansili). 21 wins 6 f. to 1 1/4 m. and $2,318,920. Won Curragh Royal Whip S. [G2], Leopardstown Amethyst S. [G3], Leopardstown Meld S. [G3]. 2nd Chantilly Prix du Jockey Club [G1], Longchamp Prix du Moulin de Longchamp [G1], Curragh Tattersalls Gold Cup [G1], Curragh Tattersalls Gold Cup [G1], Munchen Bayerisches Zuchtrennen [G1]. 3rd Leopardstown Irish Champion S. [G1], Curragh Tattersalls Gold Cup [G1].

Russian Noble (c by Nijinsky). 1 win at 12 1/4 f. 2nd Haydock Old Newton Cup [L], Royal Ascot Bessborough H., York Heslington S. 3rd York Daniel Prenn Royal Yorkshire S., Doncaster Austin-Hall Construction H.

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
REDOUTE'S CHOICE, B. c. 1996, Danehill (USA) -- Shantha's Choice, by Canny Lad.
Entered Stud in 2000.
Sire of 1097 runners, 834 winners (76.0%), 132 stakeswinners (12.0%), 101 stakesplaced (9.2%).
Sire of the winners of over $AUS124.5 m. inc:
MISS FINLAND (AUS), 2003, f (Woodman, Sadler's Wells).
11 wins, $4,632,775.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Oaks [G1] (2500 m.), Flemington  
    Australian Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Storm Queen S. [G1] (2000 m.), Rosehill  
    1000 Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Angus Armanasco S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Memsie S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    H.D.F. McNeil S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Tranquil Star S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Talindert S. [L] (1100 m.), Flemington  
    Pleach Plate (1000 m.), Ballarat  
  2nd Champagne S. [G1], Randwick  
    Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
    Underwood S. [G1], Caulfield  
    Caulfield S. [G1], Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2], Flemington  
  3rd Futurity S. [G1], Caulfield  
  4th W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
LANKAN RUPEE (AUS), 2009, g (Stravinsky, Zabeel).
11 wins, $4,031,510.
  Won Newmarket H. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Lightning S. [G1] (1000 m.), Flemington  
    Manikato S. [G1] (1200 m.), Moonee Valley  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Rubiton S. [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Kevin Heffernan S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Century S. [L] (1000 m.), Flemington  
    Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 2 (955 m.), Moonee Valley  
    Ks Environmental Plate (1000 m.), Caulfield  
    Highview Accounting Services Sv 3Yo Maiden Plate (1000 m.), Cranbourne  
  2nd A.J. Moir S. [G1], Moonee Valley  
    Ian McEwen S. [G2], Moonee Valley  
    Living Legends Handicap, Flemington  
  3rd VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    Schillaci S. [G2], Caulfield  
    Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 3, Moonee Valley  
    Catanach's Jewellers Blue Sapphire, Caulfield  
SAMANTHA MISS (AUS), 2005, f (Zabeel, Bold Venture).
7 wins, $1,763,260.
  Won Oaks [G1] (2500 m.), Flemington  
    Champagne S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Silver Shadow S. [G3] (1200 m.), Warwick Farm  
    Wattle Grove H. (1150 m.), Kensington  
  2nd Sires' Produce S. [G1], Randwick  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
  3rd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Sweet Embrace S. [G3], Randwick  
  4th Magic Night S. [G2], Rosehill  
MELITO (AUS), 2006, f (Marauding, Prince True).
5 wins, $1,934,050.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Winter S. [G1] (1400 m.), Eagle Farm  
    Silver Slipper S. [G2] (1100 m.), Rosehill  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Apollo S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
  2nd All-Aged S. [G1], Randwick  
    BTC Cup [G1], Eagle Farm  
    Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
    1000 Guineas [G1], Caulfield  
    Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
    Silver Shadow S. [G3], Randwick  
    Widden S. [L], Randwick  
  3rd Doomben 10000 [G1], Eagle Farm  
    T.A.D. Kennedy S. [G1], Rosehill  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Birthday Card S. [G3], Rosehill  
  4th Flight S. [G1], Randwick  
    All-Aged S. [G1], Randwick  
LOTTERIA (AUS), 2001, f (Sir Tristram, Zamazaan).
8 wins, $1,491,560.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Surround S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Shannon S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Spring S. [G3] (1600 m.), Newcastle  
    Show County Quality H. [L] (1200 m.), Randwick  
    3 YO Special Conditions H. (1550 m.), Canterbury  
    3 YO Maiden Plate (1400 m.), Kembla Grange  
  2nd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
    W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Tramway H. [G3], Randwick  
  3rd Epsom H. [G1], Randwick  
  4th Canterbury S. [G2], Rosehill  
GALLICA (AUS), 2005, f (Kingmambo, Dictus).
6 wins, $1,010,495.
  Won Australasian Oaks [G1] (2005 m.), Morphettville  
    1000 Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2] (1610 m.), Flemington  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Flemington  
    Recruitment Vision Country Showcase Sv F&m 0 - 68 Handicap (1600 m.), Ballarat  
    Maiden P. (1600 m.), Bairnsdale  
  2nd Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Schweppes Sv 2 YO Fillies Maiden Plate, Geelong Thoroughtr  
    Maiden P., Sale  
  3rd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
MAJMU (AUS), 2011, f (Hussonet, Smooth Performance).
5 wins, $232,479.
  Won Empress Club S. [G1] (1600 m.), Turffontein  
    Cape Fillies Guineas [G1] (1600 m.), Kenilworth  
    South African Fillies Nursery [G2] (1160 m.), Turffontein  
    Pretty Polly S. [G3] (1100 m.), Turffontein  
    Starling S. [G3] (1400 m.), Turffontein  
  2nd President's Champions Challenge [G1], Turffontein  
  4th Joburg Spring Fillies and Mares Challenge [G2], Turffontein  
FASHIONS AFIELD (AUS), 2002, f (Wild Again, Bletchingly).
6 wins, $1,974,110.
  Won AJC Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Reisling S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Gold Coast Guineas [L] (1200 m.), Gold Coast  
    2 YO H. (1200 m.), Randwick  
    2 YO Fillies H. (1200 m.), Canterbury  
  2nd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Champagne S. [G1], Randwick  
    Winter S. [G1], Eagle Farm  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Expressway S. [G2], Rosehill  
    Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    Silver Shadow S. [G3], Randwick  
    Magic Millions 3 YO Trophy [RL], Gold Coast  
  3rd Premiere S. [G2], Rosehill  
  4th Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Ascot Vale S. [G2], Flemington  
    Apollo S. [G2], Rosehill  
    Missile S. [G3], Rosehill  
WYLIE HALL (AUS), 2009, c (Ideal Planet, Sovereign Edition).
6 wins, $386,792.
  Won South African Derby [G1] (2450 m.), Turffontein  
    President's Champions Challenge [G1] (2000 m.), Turffontein  
    Colorado King S. [G2] (2000 m.), Turffontein  
    Derby Trial [L] (2000 m.), Turffontein  
    Pinnacle S. (1400 m.), Turffontein  
KING'S ROSE (NZ), 2007, f (Nureyev, Manila).
8 wins, $1,072,520.
  Won New Zealand 1000 Guineas [G1] (1600 m.), Riccarton  
    W.H. Stocks S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Memsie S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    Sir Tristram Fillies Classic [G2] (2000 m.), Te Rapa  
    Royal S. [G2] (2000 m.), Ellerslie  
    Eulogy S. [G3] (1600 m.), Awapuni  
    John Grigg S. [L] (1400 m.), Ashburton  
    Creative Catering 2 YO (1000 m.), Otaki  
  2nd Cantala S. [G1], Flemington  
    Toorak H. [G1], Caulfield  
    Baguette S. [G2], Flemington  
    Moonga S. [G3], Caulfield  
    Alistair Gray Memorial Three Year Old, Motukarara  
  3rd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Coolmore Classic [G1], Rosehill  
  4th Lowland S. [G3], Hastings  
MUSIR (AUS), 2006, c (Encosta de Lago, Mill Reef).
8 wins, $2,396,392.
  Won Golden Horseshoe [G1] (1400 m.), Greyville  
    UAE Derby [G2] (1900 m.), Meydan  
    Al Rashidiya [G2] (1800 m.), Meydan  
    Topkapi Tropy [G2] (1600 m.), Veliefendi  
    2000 Guineas [G3] (1600 m.), Meydan  
    Al Maktoum Challenge R1 S. [L] (1600 m.), Meydan  
    2000 Guineas Trial (1400 m.), Abu Dhabi  
    Maiden Juvenile P (1000 m.), Clairwood  
  2nd Al Maktoum Challenge Round 3 [G2], Meydan  
    Zabeel Mile [G2], Meydan  
    Firebreak S. [L], Meydan  
    Gatecrasher S-Non Black Type, Clairwood  
  3rd Champions Mile [G1], Sha Tin  
    Hungerford S. [G2], Newbury  
    Burj Nahaar [G3], Meydan  
  4th Al Fahidi Fort [G2], Meydan  
ANAMATO (AUS), 2003, f (Whiskey Road, Sovereign Edition).
4 wins, $966,892.
  Won Australasian Oaks [G1] (2000 m.), Morphettville  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Moonee Valley Oaks [G2] (1500 m.), Moonee Valley  
    Sires' Produce S. [G3] (1600 m.), Morphettville  
  2nd Danehill S. [G3], Flemington  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
    Fernhill H. [L], Randwick  
    Isca 1000, Flemington  
  3rd Oaks [G1], Flemington  
    American Oaks Invitational [G1], Hollywood Park  
    Caulfield S. [G1], Caulfield  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Bloodhorse Breeders' S. [G3], Flemington  
    Kevin Hayes S. [L], Caulfield  
  4th JRA Cup [L], Moonee Valley  
SNITZEL (AUS), 2002, c (Snippets, Storm Bird).
7 wins, $1,031,550.
  Won Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Challenge S. [G2] (1000 m.), Warwick Farm  
    Up and Coming S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Canterbury  
    Breeders' Plate [L] (1000 m.), Warwick Farm  
    Tommy Smith Slipper [L] (1200 m.), Doomben  
    Strawberry Hill Slipper (1000 m.), Wyong  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Randwick  
    San Domenico S. [G3], Randwick  
    Magic Millions 2 YO Classic [RL], Gold Coast  
  4th All-Aged S. [G1], Randwick  
    Manikato S. [G1], Moonee Valley  
ROYAL DESCENT (AUS), 2009, f (Kaapstad, Palace Music).
5 wins, $2,709,780.
  Won Australian Oaks [G1] (2400 m.), Randwick  
    Warwick S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Adrian Knox S. [G3] (2000 m.), Randwick  
    Seasons Greetings From the Atc Plate (1200 m.), Canterbury  
    Australian Turf Club Handicap (1400 m.), Rosehill  
  2nd Turnbull S. [G1], Flemington  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Doncaster H. [G1], Randwick  
    Epsom H. [G1], Randwick  
    George Main S. [G1], Randwick  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Warwick S. [G2], Randwick  
    Chelmsford S. [G2], Randwick  
    Keith F. Nolan Classic [G3], Kembla Grange  
    Toy Show Quality H. [G3], Warwick Farm  
  3rd Doncaster H. [G1], Randwick  
    Queen Elizabeth S. [G1], Randwick  
    Chelmsford S. [G2], Randwick  
    Tramway S. [G3], Randwick  
    Tab.Com.Au Handicap, Rosehill  
  4th George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Surround S. [G2], Warwick Farm  
    Millie Fox S. [G2], Rosehill  
PEEPING (AUS), 2011, f (Encosta de Lago, Don't Say Halo).
6 wins, $889,535.
  Won Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Golden Pendant [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Darby Munro S. [L] (1200 m.), Rosehill  
    Anthony Cullen Handicap (1100 m.), Randwick  
    Fairfield Rsl Club Handicap (1200 m.), Rosehill  
    Johns Lyng Group 3Yo Fillies Maiden Plate (1100 m.), Hawkesbury  
  2nd P.J. Bell S. [G3], Randwick  
    Triscay S. [G3], Randwick  
    Fireball S. [L], Randwick  
  3rd Wiggle S. [G2], Randwick  
    Hyland Race Colours Handicap, Warwick Farm  
CHEEKY CHOICE (AUS), 2003, f (Caerleon, Persian Bold).
4 wins, $625,425.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    William H Ogilvie H. (1400 m.), Warwick Farm  
    Napoleon Perdis H. (1300 m.), Kensington  
  2nd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Canterbury S. [G2], Rosehill  
    Bobs 2 YO H., Randwick  
    Escape to the Races H., Rosehill  
    Hyland Race Colours H., Canterbury  
  3rd 1000 Guineas [G1], Caulfield  
  4th Emancipation S. [G2], Randwick  
STRATUM (AUS), 2002, c (Luskin Star, Vain).
2 wins, $2,244,500.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Pago Pago S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
  2nd Linlithgow S. [G2], Flemington  
    Moonee Valley S. [G2], Moonee Valley  
    Roman Consul S. [G2], Randwick  
    Up and Coming S. [G3], Randwick  
    Skyline S. [G3], Canterbury  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Rory's Jester S. [G3], Flemington  
  4th San Domenico S. [G3], Randwick  
MASTER OF DESIGN (AUS), 2005, c (Last Tycoon, Ahonoora).
7 wins, $938,209.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Theo. Marks S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Eliza Park Sunline Suite Tour of Victoria Final (1200 m.), Moonee Valley  
    Perth Racing Silver Members Rated H. (1200 m.), Belmont  
    Alpha Flight Services H. (1100 m.), Rosehill  
    Country Showcase Tour of Victoria 0 - 68 Handicap (1200 m.), Ballarat  
    Wales Rural Traders Maiden Plate (1009 m.), Seymour  
  2nd Contract Control 0 - 68 Handicap, Yarra Valley  
  3rd Invitation S. [G1], Caulfield  
    Star Kingdom S. [G3], Rosehill  
    Essendon Mazda H., Moonee Valley  
    Esp Plate, Sandown Hillside  
REDOUTE'S DANCER (AUS), 2003, c (El Gran Senor, Condorcet).
4 wins, $509,904.
  Won New Zealand Derby [G1] (2400 m.), Ellerslie  
    Championship S. [G2] (2100 m.), Ellerslie  
    Mosman H. (1800 m.), Kensington  
    Swill N Grill Maiden H. (1850 m.), Newcastle  
  2nd The Ah Beard Toparoa H., Randwick  
    Pepsi Max H., Randwick  
BONARIA (AUS), 2008, f (Last Tycoon, Twig Moss).
8 wins, $951,319.
  Won Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Matron S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Matron S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Mannerism S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Lort Smith Animal Hospital Handicap (1600 m.), Flemington  
    The Age Handicap (1200 m.), Caulfield  
    Sportingbet Handicap (1400 m.), Caulfield  
    Steamatic Geelong 2YO Maiden Plate (1100 m.), Geelong Synthetic  
  2nd Rose of Kingston S. [G2], Flemington  
    Ladies' Day Vase [G3], Caulfield  
    Geoffrey Bellmaine S. [G3], Caulfield  
    No Fuss Solutions Showcase Hcp, Mornington-C  
  3rd Geoffrey Bellmaine S. [G3], Caulfield  
    Peter Rowland Catering Handicap, Flemington  
    Race-Tech H., Sandown Hillside  
    Vintage Photobooth Plate, Caulfield  
    Responsible Gambling Awareness Week Handicap, Sandown Lakeside  
    Apositivemove.Com.Au 0 - 62 Handicap, Cranbourne  
  4th Let's Elope S. [G2], Flemington  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Sunline S. [G2], Moonee Valley  
    Summoned S. [G3], Caulfield  
    W.W. Cockram S. [G3], Caulfield  

1st DAM

ROSES 'N' WINE (CAN), by Broken Vow. 4 wins at 7, 8 1/2 f. and $376,191. Won Woodbine Algoma S.-R [O]. 2nd Woodbine Hill 'n' Dale S. [L], Woodbine Carotene S.-R [O], Woodbine Wonder Where S.-R [O]. 3rd Woodbine Maple Leaf S. [L]. 4th Woodbine Ontario Lassie S.-R [O]. Half-sister to BYZANTINE, PETE'S FANCY. Dam of 4 foals, 2 raced, both winners-

HAMPTON COURT (2011 c by Redoute's Choice). 3 wins. See above.

2nd DAM

REGENT'S FANCY, by Vice Regent. 4 wins at 6 1/2, 8 1/2 f. and $126,577. in Canada 4th Woodbine La Prevoyante S.-R [O]. Three-quarter sister to Glamourous Dancer, Katsura, Russian Noble. Dam of 12 foals, all raced, 7 winners inc.-

BYZANTINE (f by Quiet American). 8 wins 7 to 9 f. and $658,544. Won Woodbine River Memories S. [L], Woodbine River Memories S. [L]. 3rd Woodbine Nassau S. [G2], Woodbine Dance Smartly H. [G3], Woodbine Halton S.-R [O]. 4th Woodbine Belle Geste S.-R [O], Woodbine Flaming Page H. [L]. Dam of--

Sporty (g by Smarty Jones). 4 wins 7 1/2 to 9 f. and $196,288. 3rd Saratoga Jonathan Kiser Novice S. [L].

Powerofone (g by A P Indy). Placed at 2 1/4 m. 2nd Belmont William Entemnann Memorial S. [L].

PETE'S FANCY (f by Peteski). 10 wins 5 to 8 1/2 f. and $488,167. Won Fort Erie Adena Springs Matchmaker S. [L]. 2nd Woodbine Algoma S.-R [O]. 3rd Woodbine Royal North H. [G3]. 4th Woodbine Seaway S. [L]. Dam of 6 winners inc.--

TRES BORRACHOS (g by Ecton Park). 5 wins 1 m. to 9 f. and $1,105,286. Won Hollywood Park Swaps S. [G2], Del Mar San Diego H. [G2]. 2nd Hollywood Park Hollywood Gold Cup H. [G1], Santa Anita San Pasqual S. [G2]. 3rd Churchill Downs Breeders' Cup Dirt Mile [G1], Oaklawn Park Arkansas Derby [G2]. 4th Hollywood Park Hollywood Gold Cup H. [G1], Hollywood Park Triple Bend H. [G1], Hollywood Park Mervyn Leroy H. [G2], Santa Anita San Pasqual S. [G2].

CHINGLISH (g by War Front). 5 wins 1 m. to 8 1/2 f. Won Pimlico James W. Murphy S. [L].

ROSES 'N' WINE (f by Broken Vow). 4 wins. See above.

3rd DAM

NOBLE FANCY, by Vaguely Noble. 1 win . Sister to TRILLIONAIRE. Half-sister to SOLAR CURRENT. Dam of 12 foals, 10 raced, 8 winners inc.-

Glamourous Dancer (f by Northern Dancer). 4 wins and $116,252. 2nd Greenwood Maple Leaf S. [Can-2]. 3rd Woodbine Wonder Where S. [Can-2], Greenwood Tattling S. [Can-3].

Katsura (f by Northern Dancer). 2 wins at 7 f., 1 1/2 m. Won Curragh October H., Leopardstown Torquay Race. 2nd Curragh Brownstown S. [G3]. 3rd Leopardstown Silken Glider S. [G3], Phoenix Park Mulhuddart H. [L], Phoenix Park Azalea S. [L]. Dam of 7 winners inc.--

RAMBUSHKA (f by Roberto). 3 wins 7 to 10 1/4 f. Won Newcastle Virginia S. [L], Newmarket EBF Balaton Lodge S. 2nd Newmarket Pretty Polly S. [L]. Dam of--

Tugela. Started twice in Great Britain. Dam of 6 winners inc.--

MAKYBE DIVA (f by Desert King). 15 wins 1400 to 3200 m. and $14,641,379. Won VRC Melbourne Cup [G1], VRC Melbourne Cup [G1], VRC Melbourne Cup [G1], MVRC W.S. Cox Plate [G1], STC BMW - H.E. Tancred S. [G1], VRC Australian Cup [G1], AJC Sydney Cup [G1]. 2nd MRC Caulfield Cup [G1]. 3rd STC BMW - H.E. Tancred S. [G1], STC Ranvet - Rawson S. [G1]. 4th MRC Caulfield Cup [G1]. Producer.

MUSKET (c by Redoute's Choice). 4 wins 1200 to 1600 m. and $309,400. Won STC Shannon S. [G2], AJC National Jockeys Celebration Day H., STC Spring Carnival H. 2nd STC Sky High S. [L], STC Royal Parma S. [L], AJC JRA Plate [L]. 4th Newcastle JC Newmarket H. [G3].

RANALES. 1 win at 1 m. at 2 in USA. Dam of 2 winners inc.--

FAME AT LAST. 1 win at 7 f. at 2. Won Doncaster EBF October Maiden 2 YO S. 4th Chester Cheshire Oaks [L]. Dam of 9 winners inc.-

FAMOUS NAME (c by Dansili). 21 wins 6 f. to 1 1/4 m. and $2,318,920. Won Curragh Royal Whip S. [G2], Leopardstown Amethyst S. [G3], Leopardstown Meld S. [G3]. 2nd Chantilly Prix du Jockey Club [G1], Longchamp Prix du Moulin de Longchamp [G1], Curragh Tattersalls Gold Cup [G1], Curragh Tattersalls Gold Cup [G1], Munchen Bayerisches Zuchtrennen [G1]. 3rd Leopardstown Irish Champion S. [G1], Curragh Tattersalls Gold Cup [G1].

Russian Noble (c by Nijinsky). 1 win at 12 1/4 f. 2nd Haydock Old Newton Cup [L], Royal Ascot Bessborough H., York Heslington S. 3rd York Daniel Prenn Royal Yorkshire S., Doncaster Austin-Hall Construction H.

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  HAMPTON COURT, B. c. 2011, Redoute's Choice -- Roses 'n' Wine (CAN), by Broken Vow (USA).
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.
Top