The Only 3yo To Win The Caulfield Guineas, C.F Orr (WFA), Futurity (WFA) And All Aged (WFA) In One Season.


All Too Hard (AUS)

Sire:
Casino Prince
Dam:
Helsinge
Dam Sire:
Desert Sun
Retired to stud:
2013
Service fee:
$44,000
Location:
NSW
Height:
16.1
Yob:
2009
NSW Breeder Owner Bonus Scheme (BOBS)
BOBS Extra
Magic Millions Racing Series
Inglis Bonus Eligible

Australian Champion 3yo colt (2012/13), second to half sister Black Caviar in HOTY awards.  Internationally recognised & rated the equal highest 3yo colt in the world. World Thoroughbred Rankings Jan ’13.

ALL TOO HARD (AUS)
  Bay horse Foaled 2009  

Sire:
Casino Prince
2003
Flying Spur Danehill Danzig
Razyana
7-a
2-d
Rolls Mr Prospector
Grand Luxe
13-c
4-g
Lady Capel Last Tycoon Try My Best
Mill Princess
8-f
8-c
Kew Gardens Kenmare
Garden Green
1-m
21-a
Dam:
Helsinge
2001
Desert Sun Green Desert Danzig
Foreign Courier
7-a
A4
Solar Hotfoot
L'Anguissola
1-w
10-b
Scandinavia Snippets Lunchtime
Easy Date
7-f
20-a
Song of Norway Vain
Love Song
A10
1-p

By CASINO PRINCE (AUS) (B. 2003 - Stud 2008) Stakes-winner; won 5 races and $1,166,500 inc. AJC Chipping Norton S. [G1], MVRC Alister Clark S. [G2]; sire of 12 SWs (2 G1) All Too Hard, Escado, Hooked, Star Rolling, Longport, Casino Dancer, Mighty Lucky, Fine Bubbles, Sookie, Slots, Phrases, Timeless Prince and SP Transonic, Sino Eagle, Trophies, Strength, Knight Wager, Casino Card, Sunshine Pantheon, Good Prince, Crown Him; also winners Laugh Out Loud, Flying Casino, King of Mongolia, etc.

ALL TOO HARD. 12 Starts. 7-2-1 $2,288,200.
Won Randwick All-Aged S. [G1] (1400 m.), Caulfield C.F. Orr S. [G1] (1400 m.), Caulfield Guineas [G1] (1600 m.), Futurity S. [G1] (1400 m.), Flemington Sires' Produce S. [G2] (1400 m.), Rosehill Pago Pago S. [G2] (1200 m.), Flemington Talindert S. [L] (1100 m.). 2d Moonee Valley W.S. Cox Plate [G1], Randwick Sires' Produce S. [G1]. 3d Rosehill San Domenico S. [G3]. 4th Randwick George Main S. [G1].

1st DAM

HELSINGE, by Desert Sun (GB). Unraced. Three-quarter sister-in-blood to Song of the Sun. Half-sister to MAGNUS, WILANDER, SCANDIVA, ARCTIC FLIGHT, Lionhearted. Dam of 6 living foals, 4 raced, all winners-

BLACK CAVIAR (2006 f by Bel Esprit). 25 wins 1000 to 1400 m. and $7,361,754. Won VRC Newmarket H. [G1], ATC T.J. Smith S. [G1], ATC T.J. Smith S. [G1], VRC Victoria Racing Club S. [G1], VRC Lightning S. [G1], VRC Victoria Racing Club S. [G1], VRC Lightning S. [G1], SAJC Goodwood H. [G1], MVRC William Reid S. [G1], VRC Lightning S. [G1], Ascot Diamond Jubilee S. [G1], BRC BTC Cup [G1], SAJC Robert Sangster S. [G1], MVRC William Reid S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1].

ALL TOO HARD (2009 c by Casino Prince). 7 wins. See above.

MOSHE (2007 c by Bel Esprit). 3 wins at 1000 m. and $86,201. Won MVRC Moreton Hire H., MVRC Mayoral Charity Community Plate. 4th ATC Fireball Quality H. [L].

BELLE COUTURE (2010 f by Redoute's Choice). 1 win at 1200 m. Won MRC Elvis 'Ricky' Thurgood 34Th Anniversary Plate.

2nd DAM

SCANDINAVIA, by Snippets. 4 wins at 1000, 1200 m. and $438,125. Won QTC QTC Cup [G2], MRC Blue Diamond Preview [G3]. 2nd VRC Salinger - Victoria Racing Club S. [G1], SAJC Goodwood H. [G1]. 3rd VRC Lightning S. [G1], VRC Newmarket H. [G1], MVRC Norman Carlyon S. [G2], MRC Chirnside S. [G2], VRC Cadbury Roses S. [L]. 4th MRC Blue Diamond Prelude [G3], SAJC Honda S. [G3]. Half-sister to RUSSIAN TEA ROOM, MIDNIGHT SUN, FROSTY THE SNOWMAN, Song of the Sun. Dam of 12 foals, 9 raced, 6 winners-

MAGNUS (c by Flying Spur). 4 wins 1010 to 1200 m. and $1,295,742. Won AJC The Galaxy [G1], VRC Linlithgow S. [G2]. 2nd VRC Newmarket H. [G1], VRC Lightning S. [G1], MRC Oakleigh Plate [G1], MRC Caulfield Sprint [G2], AJC The Shorts [G3], Singapore International Sprint [Sin-1], SAJC W.H. Wylie H. [L]. 3rd MRC Oakleigh Plate [G1], Ascot King's Stand S. [G2], MRC Heath 1100 S. [L]. 4th VRC Newmarket H. [G1], AJC T.J. Smith S. [G1], AJC The Galaxy [G1].

WILANDER (c by Exceed and Excel). 4 wins at 1000, 1100 m. and $350,825. Won MRC Schillaci S. [G2], MRC Blue Diamond Prelude [G3], VRC Bob Hoysted S. [L]. 2nd MRC Biscay H. 4th VRC Lightning S. [G1].

SCANDIVA (f by Fastnet Rock). 2 wins at 1100, 1200 m. at 2 and $242,580. Won ATC Magic Night S. [G2], ATC Emerald Hills Estate Maiden Plate. 2nd ATC Sires' Produce S. [G1].

ARCTIC FLIGHT (f by Flying Spur). 4 wins at 1200, 1400 m. and $314,358. Won Scone RC Dark Jewel Classic [L], MRC Sandown Park Handicap. 2nd Hawkesbury RC Hawkesbury Crown [L]. 3rd BRC Dane Ripper S. [G2], ATC Sheraco S. [G3]. 4th VRC A.R. Creswick S. [L], SAJC Proud Miss S. [L].

Lionhearted (c by Fastnet Rock). Placed at 1200 m. 2nd ATC Skyline S. [G2]. 4th ATC Pago Pago S. [G2], MRC Thoroughbred Club Cup [L].

IBSEN. 9 wins 1000 to 1300 m. and $116,000. Won WATC Jungle Hero Rated H., WATC Support Your Local TAB Rated H.

BELUGA CAVIAR. 3 wins at 1200, 1400 m. and $74,250. Won MVRC Crt Crop Care Nail 600 Plate. 3rd VRC Hong Kong Jockey Club Handicap, VRC Joyann Erskine & Philip Carroll Handicap.

Danavia. 2nd VRC Super Vobis Reganza H. Dam of 5 winners inc.--

ICONIC (g by Bel Esprit). 4 wins at 900, 1000 m. and $480,650. Won MVRC N.M. Carlyon S. [L], MRC Nine West Plate. 2nd MRC Rubiton S. [G2], SAJC National S. [G3], SAJC W.H. Wylie H. [L]. 4th MRC Schillaci S. [G2], SAJC Matrice S. [L].

BELLISSIMO. 3 wins at 1300, 1600 m. and $173,403. Won AJC AJC National Event Caterer 2010 H., MRC Sportingbet Handicap. 2nd ATC Champagne Bar H. 3rd VRC Auckland Racing Club Handicap, MRC Inglis Bonus H., ATC Inghams Love 'Em H., STC EBP RSL H.

SISTONIC. 2 wins at 1100, 1200 m. Won MVRC Reg Delaney Memorial Handicap. 2nd MRC Spotlight Handicap. 4th MVRC Typhoon Tracy S. [G3].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
CASINO PRINCE, B. c. 2003, Flying Spur -- Lady Capel, by Last Tycoon (IRE).
Entered Stud in 2008.
Sire of 311 runners, 190 winners (61.1%), 12 stakeswinners (3.9%), 9 stakesplaced (2.9%).
Sire of the winners of over $AUS19.1 m. inc:
ALL TOO HARD (AUS), 2009, c (Desert Sun, Snippets).
7 wins, $2,288,200.
  Won Futurity S. [G1] (1400 m.), Caulfield  
    Caulfield Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    C.F. Orr S. [G1] (1400 m.), Caulfield  
    All-Aged S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Sires' Produce S. [G2] (1400 m.), Flemington  
    Pago Pago S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Talindert S. [L] (1100 m.), Flemington  
  2nd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Sires' Produce S. [G1], Randwick  
  3rd San Domenico S. [G3], Rosehill  
  4th George Main S. [G1], Randwick  
ESCADO (AUS), 2009, g (Giant's Causeway, Secretariat).
5 wins, $832,320.
  Won South Australian Derby [G1] (2500 m.), Morphettville  
    JRA Cup [G3] (2040 m.), Moonee Valley  
    Tattersall's Cup [G3] (2400 m.), Gold Coast  
    Coca Cola Sv 2Yo Handicap (1600 m.), Cranbourne  
    Highview Accounting Services Sv 2Yo Maiden Plate (1400 m.), Cranbourne  
  2nd Easter Cup [G3], Caulfield  
    Caloundra Cup [L], Caloundra  
    Centrebet App for Iphone Handicap, Mornington-M  
    William Buck Plate, Caulfield  
    Pointon Partners Lawyers Showcase Bm72 Handicap, Geelong Synthetic  
  3rd Derby Trial S. [L], Geelong  
    Murray Cox Handicap, Flemington  
    Blackwoods Plate, Flemington  
  4th Tontonan S. [L], Flemington  
HOOKED (AUS), 2010, c (Lure, Diesis).
5 wins, $794,500.
  Won Crystal Mile [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Tramway S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Cameron H. [G3] (1500 m.), Newcastle  
    Goulburn Valley Qtis Two-Years-Old Handicap (1350 m.), Doomben  
    Hidden Dragon @ Lyndhurst Qtis Two-Years-Old Handicap (1200 m.), Eagle Farm  
  3rd Australian Derby [G1], Randwick  
    Epsom H. [G1], Randwick  
  4th Spring Champion S. [G1], Randwick  
    Canterbury S. [G1], Randwick  
    Champagne Classic [G2], Eagle Farm  
    Gloaming S. [G3], Rosehill  
    Frank Packer Plate [G3], Randwick  
    Ming Dynasty Quality H. [G3], Randwick  
    Spring S. [G3], Newcastle  
    Eskimo Prince S. [L], Rosehill  
STAR ROLLING (AUS), 2009, g (Zabeel, Truly Vain).
5 wins, $402,670.
  Won P.B. Lawrence S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    Tokyo City Cup [L] (1800 m.), Morphettville  
    Brian Beattie Handicap (2000 m.), Flemington  
    Rod Johnson Handicap (2000 m.), Flemington  
    J&j Dale Butchery Maiden Plate (1600 m.), Wodonga  
  2nd T.S. Carlyon Cup [G3], Caulfield  
    Piping Lane Handicap, Flemington  
  3rd Peter Young S. [G2], Caulfield  
    Lord S. [L], Caulfield  
LONGPORT (AUS), 2009, f (Dolphin Street, Scenic).
4 wins, $487,730.
  Won Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Randwick  
    Emirates Airline Handicap (1400 m.), Flemington  
    Traffic Logistics Handicap (1300 m.), Kembla Grange  
    Australian Turf Club Handicap (1400 m.), Warwick Farm  
  2nd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
    Flight S. [G1], Randwick  
    Clubs Nsw Western Metro Region Plate, Canterbury  
  3rd Surround S. [G2], Warwick Farm  
  4th 1000 Guineas [G1], Caulfield  
CASINO DANCER (AUS), 2010, f (Twining, Dr Grace).
6 wins, $525,475.
  Won Eclipse S. [G3] (1800 m.), Sandown Hillside  
    Angst S. [G3] (1600 m.), Randwick  
    Tab Rewards Plate (1900 m.), Canterbury  
    I98Fm F&m Benchmark 60 Handicap (1300 m.), Kembla Grange  
    Penrith Panthers Benchmark 60 Handicap (1100 m.), Hawkesbury  
    Gosford Motors F&m Maiden Plate (1200 m.), Gosford  
  2nd Carbine Club S. [G3], Randwick  
    Tab Rewards Handicap, Randwick  
    Eremein Handicap, Rosehill  
    More Than Ready @ Vinery Handicap, Canterbury  
    Cellarbrations Handicap, Randwick  
    Lindblad Expeditions Handicap, Randwick  
    Blakes Marine Benchmark 80 Handicap, Hawkesbury  
    Wrc Members F&m Maiden Handicap, Wyong  
    Bathurst Rsl Club Maiden Handicap, Bathurst  
    Ace Gutters Roofing & Rainwater Products 2Yo Maiden Handicap, Kembla Grange  
  3rd Matriarch S. [G2], Flemington  
    Summer Cup [G3], Randwick  
    Hawkesbury Cup [G3], Hawkesbury  
    Tab Rewards Handicap, Rosehill  
    Australian Turf Club Handicap, Rosehill  
    Ranvet Handicap, Randwick  
    The Lakemba Club Filante Handicap, Randwick  
MIGHTY LUCKY (AUS), 2009, g (Octagonal, Lyphard).
8 wins, $631,665.
  Won Summer Cup [G3] (2000 m.), Randwick  
    Luskin Star S. [L] (1300 m.), Scone  
    Festival S. [L] (1500 m.), Rosehill  
    Warwick Farm Handicap (1400 m.), Warwick Farm  
    Calm Aluminium Handicap (1500 m.), Rosehill  
    Tab Rewards Royal Randwick 100 (1400 m.), Randwick  
    O'Neills Tyres Cessnock Class 2 Handicap (1300 m.), Newcastle  
    Xax Workwear Apparel Maiden Handicap (1400 m.), Newcastle  
  2nd Hawkesbury Cup [G3], Hawkesbury  
    National Sprint H. [L], Canberra  
    Parramatta Catholiccare Social Services Handicap, Rosehill  
    Tab Rewards Handicap, Rosehill  
    Canterbury Hurlstone Park Rsl Club Handicap, Rosehill  
    Octagonal Handicap, Rosehill  
    Scott Safety Benchmark 70 Handicap, Newcastle  
    Yellowglen Benchmark 75 Handicap, Newcastle  
    Belkin Class 1 Handicap, Newcastle  
  3rd Newmarket H. [G3], Newcastle  
    Cameron H. [G3], Newcastle  
    Warwick Farm Handicap, Warwick Farm  
    Cellarbrations Wyong November Handicap, Rosehill  
    Brisbane Bloodstock 2Yo Country Plate, Coffs Harbour  
  4th Carrington S. [L], Randwick  
FINE BUBBLES (AUS), 2009, f (Sri Pekan, Alquoz).
5 wins, $322,495.
  Won Tibbie S. [G3] (1400 m.), Newcastle  
    Laundry Machinery Solutions Handicap (1250 m.), Canterbury  
    Gouldson Injury Law Fillies and Mares Class 6 Handicap (1400 m.), Eagle Farm  
    Ladies in Racing Magazine Class 1 Handicap (1300 m.), Scone  
    I Am Invincible @ Yarraman Park Maiden Plate (1300 m.), Scone  
  2nd Tab.Com.Au Handicap, Canterbury  
    Australian Turf Club Handicap, Rosehill  
    Tab Iphone App Handicap, Randwick  
    Hyland Race Colours Handicap, Canterbury  
    Canterbury Park Handicap, Canterbury  
    Big Sports Breakfast Handicap, Kensington  
    Theraces.Com.Au Handicap, Canterbury  
    Bradford Soundscreen Handicap, Rosehill  
  3rd Sapphire S. [G2], Randwick  
    Lakes Podiatry Handicap, Wyong  
    Theraces.Com.Au Handicap, Rosehill  
SOOKIE (AUS), 2009, f (Encosta de Lago, Mr Henrysee).
4 wins, $224,910.
  Won Glenlogan Park S. [G3] (1350 m.), Doomben  
    Sky Racing Qtis Three-Years-Old Handicap (1200 m.), Eagle Farm  
    Carlton Mid Brisbane Bloodstock Bonus Two-Years-Old Maiden P (1110 m.), Doomben  
    Nbn Inglis Bonus Plate (1200 m.), Grafton  
  2nd Mode Plate [L], Eagle Farm  
    Mount Franklin Qtis Three-Years-Old Handicap, Eagle Farm  
    Channel Seven Qtis Three-Years-Old Handicap, Eagle Farm  
  4th B.J. McLachlan S. [G3], Doomben  
    Canterbury Classic [L], Canterbury  
SLOTS (AUS), 2009, f (Snippets, Marscay).
6 wins, $264,690.
  Won Just Now H. [L] (1350 m.), Doomben  
    James Boags Handicap (1250 m.), Canterbury  
    Lake Macquarie Private Hospital Benchmark 60 Handicap (1200 m.), Newcastle  
    Whiteortho Benchmark 65 Handicap (1300 m.), Taree  
    Book the Winning Post Function Centre for July Class 2 Handi (1257 m.), Taree  
    Winning Post Function Centre Maiden Plate (1007 m.), Taree  
  2nd Takeover Target S. [L], Gosford  
    Goldners Horse Transport Handicap, Rosehill  
    Rebound Physiotherapy F&m Benchmark 65 Handicap, Newcastle  
    Simplot F&m Maiden Plate, Coffs Harbour  
    Eagles Plus Plumbing Maiden Handicap, Taree  
  3rd Wenona Girl H. [G3], Randwick  
    Luskin Star S. [L], Scone  
    Jll Handicap, Rosehill  
    Pro-Ride Flying, Warwick Farm  
    Provincial Championship Qualifier, Newcastle  
PHRASES (AUS), 2009, g (Stravinsky, Nassipour).
8 wins, $477,730.
  Won Randwick City S. [L] (2000 m.), Randwick  
    Mossman @ Vinery Handicap (2400 m.), Kensington  
    Tab.Com.Au Plate (1900 m.), Rosehill  
    Allweld Industrial Supplies Benchmark 60 Handicap (1850 m.), Newcastle  
    Carlton Mid Port Macquarie Cup (2000 m.), Port Macquarie  
    Wauchope Gazette Class 2 Handicap (1506 m.), Port Macquarie  
    Jim Beam Bonded Maiden Handicap (1250 m.), Taree  
    Boags Premium Class 1 & Maiden Plate (1600 m.), Taree  
  2nd N.E. Manion Cup [G3], Rosehill  
    Gosford Cup [L], Gosford  
    Hyland Race Colours Handicap, Warwick Farm  
    Schweppes Handicap, Warwick Farm  
    Tooheys New Benchmark 70 Handicap, Armidale  
    Xxxx Gold Taree Cup, Taree  
    Stowe Australia Port Macquarie Cup Prelude - Bm 74 Hcp, Port Macquarie  
    Pryde's Easifeed Gunnedah Cup, Gunnedah  
    Xxxx Gold Lismore Cup, Lismore  
    Sean Hofman Electrical Mornington Handicap, Tamworth  
    Sprite Hastings Handicap, Port Macquarie  
    Www.Tab.Com.Au Class 2 Handicap, Wyong  
  3rd Mark Roufeil Handicap, Kensington  
    Slipway Hotel Ballina Cup, Ballina  
    Cleary Carpentry & Commercial Queanbeyan Cup, Queanbeyan  
    Master Builders Association Hastings Handicap, Port Macquarie  
    Exchange Hotel Taree Class 1 Handicap, Taree  
    West Kempsey Hotel Class 1 Handicap, Kempsey  
TIMELESS PRINCE (AUS), 2009, g (Gilded Time, Rancher).
11 wins, $456,440.
  Won Sunshine Coast Cup [L] (1400 m.), Caloundra  
    Tab Quaddie Handicap (1500 m.), Rosehill  
    The Aon Industry Advantage No Metro Wins Handicap (1500 m.), Eagle Farm  
    J.B. Maher Memorial Handicap (1400 m.), Randwick  
    Winter Dash (1200 m.), Randwick  
    Clarence Valley Tiles Benchmark 55 Handicap (1400 m.), Grafton  
    The Waltzing Matilda Benchmark 60 Handicap (1280 m.), Orange  
    Pages Event Equipment Country Cup - Benchmark 70 Handicap (1400 m.), Scone  
    Ioof Country Cup - Benchmark 65 Handicap (1200 m.), Newcastle  
    Yellowglen Class 2 Plate (1400 m.), Tamworth  
    Johns River Tavern Maiden Handicap (1300 m.), Taree  
  2nd Bollinger No Metro Wins Handicap, Doomben  
    Tab Rewards Handicap, Rosehill  
    Blacktown Workers Club Handicap, Rosehill  
    Sprite Open Handicap, Doomben  
    Browning Motors Cg&e Benchmark 50 Handicap, Quirindi  
    Coffs Coast Home Show Benchmark 65 Handicap, Coffs Harbour  
    Eden Brae Homes Cg&e Benchmark 60 Handicap, Newcastle  
    Ascend Sales & Sponsorship Class 2 Handicap, Cessnock  
    Class 2 Plate, Warren  
  3rd Time to Shop at Tab Handicap, Randwick  
    McGrath Estate Agents Handicap, Rosehill  
    Inglis Classic Sale Night Session Handicap, Randwick  
    Baradine Cup - Benchmark 65 Handicap, Coonabarabran  
    Grafton Hotel Class 1 Handicap, Grafton  
    James Sheahan Sri Lanka Team 3Yo Maiden Plate, Orange  
Transonic (AUS), 2009, f (Jet Master, Star Way).
4 wins, $245,575.
  Won Centrebet Handicap (1524 m.), Mornington-M  
    Congrats @ Vinery Handicap (1900 m.), Canterbury  
    Eremein Handicap (1800 m.), Rosehill  
    Jax Quickfit Tyres Sv 3Yo Maiden Plate (1600 m.), Ballarat  
  2nd Tvn Plate, Sandown Lakeside  
    Canterbury Park Handicap, Canterbury  
    Scruffy Murphy's Handicap, Randwick  
    Coca Cola Sv 2Yo Handicap, Cranbourne  
    Zac Depetro Maiden Plate, Kilmore  
  3rd Wakeful S. [G2], Flemington  
    Ethereal S. [L], Caulfield  
    Hyland Race Colours Handicap - Heat of the Rising Star, Warwick Farm  
    Brief Affair Maiden Plate, Sale  
Sino Eagle (AUS), 2009, f (Octagonal, Hurricane Sky).
7 wins, $331,360.
  Won Indian Summer Handicap (1400 m.), Flemington  
    Mrs Mac�s Family Bakery Sprint (1200 m.), Flemington  
    Sportingbet Best Tote Plus Handicap (1200 m.), Moonee Valley  
    Le Pine Funerals Handicap (1400 m.), Sandown Lakeside  
    Winning Edge Presentations Cup (1400 m.), Caulfield  
    Chris Flavelle Handicap (1200 m.), Caulfield  
    Benalla Golf Club F&m Maiden Plate (1206 m.), Benalla  
  2nd Catanach's Jewellers Handicap, Sandown Lakeside  
    Browns Sawdust & Shavings Showcase Bm70 Handicap, Cranbourne  
  3rd Frances Tressady S. [G3], Flemington  
    Alinghi S. [L], Caulfield  
    Ken Sturt Handicap, Caulfield  
    Geelong Milk Pura 0 - 84 Handicap, Geelong Synthetic  
  4th Aurie's Star H. [G3], Flemington  
Trophies (AUS), 2009, g (Southern Halo, Gold Trojan).
1 win, $85,200.
  Won Optima Finance Solutions Colts Geldings and Entires Maiden P (1300 m.), Gold Coast  
  2nd Spring S. [G3], Newcastle  
    Fernhill H. [L], Randwick  
  3rd The Gorgeous Class 2 Handicap, Caloundra  
    Hexham Bowling Club Maiden Plate, Newcastle  
Strength (AUS), 2009, g (Ocean of Wisdom, Spectacular Bid).
5 wins, $87,895.
  Won Pfd Food Services Ratings Band 0-55 Handicap (1200 m.), Roma  
    Specialty Services Benchmark 55 Handicap (1400 m.), Chinchilla  
    The Victor Black Memorial Benchmark 60 Handicap (1200 m.), Chinchilla  
    Rsg Benchmark 60 Handicap (1000 m.), Roma  
    Metal By the Metre Cg&e Maiden Plate (1200 m.), Wyong  
  2nd Jones Air/cubbie Ag. Benchmark 55 Handicap, St George  
    Carlton Mid Open Handicap, Roma  
    Ron Tilley & Bob Graham Patrons 3Yo Maiden Plate, Wyong  
  3rd T.L. Baillieu S. [G3], Rosehill  
    Hyland Race Colours Handicap, Warwick Farm  
    Hitachi Power Tools Cg&e Class 1 Handicap, Wyong  
  4th Dulcify Quality H. [L], Rosehill  
Knight Wager (AUS), 2010, g (More Than Ready, Anabaa).
4 wins, $214,725.
  Won Maserati 1400 (1400 m.), Ellerslie  
    Kranji Stakes B (1400 m.), Singapore  
    Class 4 (1200 m.), Singapore  
    Class 4 (1200 m.), Singapore  
  2nd Marie Leicester Farewell 1400, Taupo  
    Open Benchmark 83, Singapore  
    Class 3, Singapore  
  3rd Stewards' Cup [Sin-2], Singapore  
    Open Benchmark 89, Singapore  
    Bedpost Hastings 3 YO Maiden, Hastings  
Casino Card (AUS), 2009, f (Lure, Diesis).
6 wins, $113,705.
  Won Yellowtail 2Yo Classic Open Handicap (1200 m.), Murwillumbah  
    Garry Newham Qtis Two-Years-Old Handicap (1100 m.), Gold Coast  
    Schweppes T.L. Cooney Qtis Three-Years-Old Handicap (1350 m.), Ipswich  
    Rosemount Diamond Class 4 Handicap (1400 m.), Caloundra  
    Corona at the Cup Fillies and Mares Class 3 Plate (1100 m.), Ipswich  
    Xxxx Retreat Class 2 Handicap (1200 m.), Ipswich  
  2nd Sunshine Coast Guineas [L], Caloundra  
    Xxxx Gold Qtis Three-Years-Old Handicap, Eagle Farm  
  4th Just Now H. [L], Doomben  
Sunshine Pantheon (AUS), 2010, c (Made of Gold, Covetous).
2 wins, $105,635.
  Won The Friendship (1500 m.), Taipa  
    14Th Macau Apprentice Jockeys Invitation Plate (1500 m.), Taipa  
  2nd The Hyperion, Taipa  
    The Braganca, Taipa  
    The Te Aroha, Taipa  
    The Broken Hill, Taipa  
    The Hamar, Taipa  
    The Novosibirsk, Taipa  
  3rd Lisboa Sand Challenge, Taipa  
    The Arbroath, Taipa  
    The Nagpur, Taipa  
    The Hornbeam, Taipa  
Good Prince (AUS), 2011, g (Made of Gold, Scenic).
1 win, $49,595.
  Won Weddings @ Hawkesbury Maiden Handicap (1000 m.), Hawkesbury  
  2nd Debutant S. [L], Caulfield  
    Stramit Building Products 2Yo Handicap, Wyong  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

HELSINGE, by Desert Sun (GB). Unraced. Three-quarter sister-in-blood to Song of the Sun. Half-sister to MAGNUS, WILANDER, SCANDIVA, ARCTIC FLIGHT, Lionhearted. Dam of 6 living foals, 4 raced, all winners-

BLACK CAVIAR (2006 f by Bel Esprit). 25 wins 1000 to 1400 m. and $7,361,754. Won VRC Newmarket H. [G1], ATC T.J. Smith S. [G1], ATC T.J. Smith S. [G1], VRC Victoria Racing Club S. [G1], VRC Lightning S. [G1], VRC Victoria Racing Club S. [G1], VRC Lightning S. [G1], SAJC Goodwood H. [G1], MVRC William Reid S. [G1], VRC Lightning S. [G1], Ascot Diamond Jubilee S. [G1], BRC BTC Cup [G1], SAJC Robert Sangster S. [G1], MVRC William Reid S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1].

ALL TOO HARD (2009 c by Casino Prince). 7 wins. See above.

MOSHE (2007 c by Bel Esprit). 3 wins at 1000 m. and $86,201. Won MVRC Moreton Hire H., MVRC Mayoral Charity Community Plate. 4th ATC Fireball Quality H. [L].

BELLE COUTURE (2010 f by Redoute's Choice). 1 win at 1200 m. Won MRC Elvis 'Ricky' Thurgood 34Th Anniversary Plate.

2nd DAM

SCANDINAVIA, by Snippets. 4 wins at 1000, 1200 m. and $438,125. Won QTC QTC Cup [G2], MRC Blue Diamond Preview [G3]. 2nd VRC Salinger - Victoria Racing Club S. [G1], SAJC Goodwood H. [G1]. 3rd VRC Lightning S. [G1], VRC Newmarket H. [G1], MVRC Norman Carlyon S. [G2], MRC Chirnside S. [G2], VRC Cadbury Roses S. [L]. 4th MRC Blue Diamond Prelude [G3], SAJC Honda S. [G3]. Half-sister to RUSSIAN TEA ROOM, MIDNIGHT SUN, FROSTY THE SNOWMAN, Song of the Sun. Dam of 12 foals, 9 raced, 6 winners-

MAGNUS (c by Flying Spur). 4 wins 1010 to 1200 m. and $1,295,742. Won AJC The Galaxy [G1], VRC Linlithgow S. [G2]. 2nd VRC Newmarket H. [G1], VRC Lightning S. [G1], MRC Oakleigh Plate [G1], MRC Caulfield Sprint [G2], AJC The Shorts [G3], Singapore International Sprint [Sin-1], SAJC W.H. Wylie H. [L]. 3rd MRC Oakleigh Plate [G1], Ascot King's Stand S. [G2], MRC Heath 1100 S. [L]. 4th VRC Newmarket H. [G1], AJC T.J. Smith S. [G1], AJC The Galaxy [G1].

WILANDER (c by Exceed and Excel). 4 wins at 1000, 1100 m. and $350,825. Won MRC Schillaci S. [G2], MRC Blue Diamond Prelude [G3], VRC Bob Hoysted S. [L]. 2nd MRC Biscay H. 4th VRC Lightning S. [G1].

SCANDIVA (f by Fastnet Rock). 2 wins at 1100, 1200 m. at 2 and $242,580. Won ATC Magic Night S. [G2], ATC Emerald Hills Estate Maiden Plate. 2nd ATC Sires' Produce S. [G1].

ARCTIC FLIGHT (f by Flying Spur). 4 wins at 1200, 1400 m. and $314,358. Won Scone RC Dark Jewel Classic [L], MRC Sandown Park Handicap. 2nd Hawkesbury RC Hawkesbury Crown [L]. 3rd BRC Dane Ripper S. [G2], ATC Sheraco S. [G3]. 4th VRC A.R. Creswick S. [L], SAJC Proud Miss S. [L].

Lionhearted (c by Fastnet Rock). Placed at 1200 m. 2nd ATC Skyline S. [G2]. 4th ATC Pago Pago S. [G2], MRC Thoroughbred Club Cup [L].

IBSEN. 9 wins 1000 to 1300 m. and $116,000. Won WATC Jungle Hero Rated H., WATC Support Your Local TAB Rated H.

BELUGA CAVIAR. 3 wins at 1200, 1400 m. and $74,250. Won MVRC Crt Crop Care Nail 600 Plate. 3rd VRC Hong Kong Jockey Club Handicap, VRC Joyann Erskine & Philip Carroll Handicap.

Danavia. 2nd VRC Super Vobis Reganza H. Dam of 5 winners inc.--

ICONIC (g by Bel Esprit). 4 wins at 900, 1000 m. and $480,650. Won MVRC N.M. Carlyon S. [L], MRC Nine West Plate. 2nd MRC Rubiton S. [G2], SAJC National S. [G3], SAJC W.H. Wylie H. [L]. 4th MRC Schillaci S. [G2], SAJC Matrice S. [L].

BELLISSIMO. 3 wins at 1300, 1600 m. and $173,403. Won AJC AJC National Event Caterer 2010 H., MRC Sportingbet Handicap. 2nd ATC Champagne Bar H. 3rd VRC Auckland Racing Club Handicap, MRC Inglis Bonus H., ATC Inghams Love 'Em H., STC EBP RSL H.

SISTONIC. 2 wins at 1100, 1200 m. Won MVRC Reg Delaney Memorial Handicap. 2nd MRC Spotlight Handicap. 4th MVRC Typhoon Tracy S. [G3].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  ALL TOO HARD, B. c. 2009, Casino Prince -- Helsinge, by Desert Sun (GB).
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2014-2015 140 41 33 4 5 33 4 5 0 2 0 2 504,062 455,001 49,061  
  2015-2016 142 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 288 41 33 4 5 33 4 5 0 2 0 2 504,062 455,001 49,061  
  SH Colts 165 29 24 4 5 24 4 5 0 1 0 1   455,001    
  SH Fillies 123 12 9 0 0 9 0 0 0 1 0 1     49,061  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 288 41 33 4 5 33 4 5 0 2 0 2 504,062      
  Colts 165 29 24 4 5 24 4 5 0 1 0 1   455,001    
  Fillies 123 12 9 0 0 9 0 0 0 1 0 1     49,061  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2016-2017     33 4 5 33 4 5 0 2 0 2 504,062 455,001 49,061  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 504,062 455,001 49,061  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 504,062 455,001 49,061  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.
Top