Group 3 Winner as a 2yo at 1200m! By Sire of Sires REDOUTE'S CHOICE


Al Samer (AUS)

Sire:
Redoute's Choice
Dam:
My Lady's Key
Dam Sire:
Key To The Mint
Retired to stud:
2006
Service fee:
$2,000
Location:
VIC
Height:
16.1
Yob:
2002

A proven sire son of the Champion stallion Redoute’s Choice, Al Samer gives mare owners a brilliant opportunity to breed to his unique bloodlines.

Having produced stakes-winning two-year-olds that train on to show their best at three, Al Samer is a highly fertile, true professional in the breeding barn.

Al Samer stamps his progeny in the mold of himself, producing consistently correct strong foals with good bone. Additionally, he passes on his fantastic temperament, with his foal’s eager to learn, good to handle, and smart to educate.

On the track, Al Samer raced in the very best of company throughout his two-year-old season, romping home by three lengths in the Group 3 Black Opal Stakes. At his first start as a three-year-old, he was successful in the Listed Darby Munro Stakes, another strong indicator of his considerable ability.

Raced by His Excellency Nasser Lootah, Al Samer was prematurely retired due to injury after only seven career starts that yielded two wins, one second and three thirds for prize money of $275,000. The only time he finished out of a place was a gallant ninth in the ultra-competitive 2005 Group 1 Golden Slipper Stakes.

A son of Champion stallion Redoute’s Choice, he is out of the US-bred mare My Lady’s Key, a direct descendent of Spring Adieu, the grand-dam of the world champion stallion, Danehill.

A recognised producer in the breeding barn, Al Samer has sired four stakes winners, and 161 winners from 279 progeny to race, holding an impressive 57% strike rate to date.

His four stakes winners include Group 3 VRC Carbine Club Stakes winner Mr Chard, Listed MRC John Dillion Stakes winner Le Remas, dual black type winning two-year-old Underestimation, the winner of Listed St Albans Stakes and the Listed VRC Anzac Day Stakes, along with the Listed Mornington Cup winner, Berisha.

Sonia O’Gorman’s Glen Eden Stud is based at Moranding, in north-central Victoria, where the horse’s safety and health, both physical and mental, are the priority. 

Glen Eden Stud - Quality through commitment.

AL SAMER (AUS)
  Bay horse Foaled 2002  

Sire:
Redoute's Choice
1996
Danehill Danzig Northern Dancer
Pas de Nom
2-d
7-a
Razyana His Majesty
Spring Adieu
4-d
2-d
Shantha's Choice Canny Lad Bletchingly
Jesmond Lass
7-a
14>
Dancing Show Nijinsky
Show Lady
8-f
8-f
Dam:
My Lady's Key
1987
Key to the Mint Graustark Ribot
Flower Bowl
4-l
4-d
Key Bridge Princequillo
Blue Banner
1-b
2-n
You're My Lady Roberto Hail to Reason
Bramalea
4-n
12-c
Spring Adieu Buckpasser
Natalma
1-s
2-d

By REDOUTE'S CHOICE (AUS) (B. 1996 - Stud 2000) Stakes-winner; won 5 races and $1,567,850 inc. MVRC Manikato S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1]; sire of 132 SWs (29 G1) inc. Miss Finland, Lankan Rupee, Samantha Miss, Melito, Lotteria, Gallica, Majmu, Fashions Afield, Wylie Hall, King's Rose, Musir, Anamato, Snitzel, Royal Descent, Peeping, Cheeky Choice, Stratum, Master of Design, Redoute's Dancer, Bonaria, Empires Choice, Dariana, Nadeem, Allez Wonder, etc.

AL SAMER. 7 Starts. 2-1-3 $277,250.
Won Canberra Black Opal S. [G3] (1200 m.), Rosehill Darby Munro S. [L] (1300 m.). 2d Wyong Strawberry Hill Slipper. 3d Randwick South Pacific Classic [G3], Warwick Farm Breeders' Plate [L], Gold Coast Magic Millions 2 YO Classic [RL].

1st DAM

MY LADY'S KEY (USA), by Key to the Mint. Unraced. Half-sister to LADY BROADHURST, LADY'S DELIGHT, DAPHNE DONNELLY, ANNOUNCE, YOUTHFUL LEGS, Sarge, Chayim. Dam of 14 foals, 10 raced, 8 winners-

AL SAMER (2002 c by Redoute's Choice). 2 wins. See above.

PANCHITA (1998 f by Erins Isle). 4 wins 1 1/4 to 1 3/4 m. and $204,533. Won Leopardstown EBF Autumn Fillies H. 3rd Curragh Flemings Garage H., Leopardstown Fitzwilliam H.

GARAMENDI (1992 c by Don't Forget Me). 2 wins at 7 f., 1 m. at 2 Won Curragh Mitsubishi Electric Diamond Vision 2 YO EBF Maiden. 3rd Curragh Ballymany EBF 2 YO Maiden, Curragh Jockey Hall 2 YO EBF Maiden.

DELIGHTFUL SPECIAL (1994 g by Danehill). 5 wins 1150 to 1400 m. and $861,351. Won Sha Tin The Tung Wah Centenary Challenge Cup, Sha Tin Azalea H. 2nd Sha Tin Peninsula Divided H., Happy Valley Hoi Ping H.

CEOL NA SRAIDE (1999 f by King's Theatre). 1 win at 1 1/4 m. in Ireland. 2nd Curragh Woodies DIY H., Curragh Stephen Quirke Memorial Apprentice H., Leopardstown Woodley H. Dam of 4 winners inc.--

THE VOICE (g by Northern Meteor). 4 wins at 1300, 1400 m. and $403,229. Won SAJC S.A. Sires' Produce S. [G3], Sha Tin Grassy Hill H, Sha Tin Hku Faculties of Law and Social Sciences H. 2nd SAJC Magic Millions Adelaide 2Yo Classic, SAJC Sportingbet Plate, Sha Tin The Members Cup.

ROYAL ZULU GUARD (c by Rock of Gibraltar (IRE)). 4 wins 1400 to 1750 m. Won Pietermaritzburg TC Michael Roberts H. [L]. 4th Durban TC Kings Cup [G3].

Rock Band (g by Rock of Gibraltar (IRE)). 2 wins at 1600, 1950 m. Won WATC Falcons Handicap. 2nd WATC Perth Ice Works Handicap. 3rd WATC J.C. Roberts S. [L].

2nd DAM

YOU'RE MY LADY, by Roberto. 2 wins. Dam of 11 named foals, 10 raced, 9 winners inc.-

LADY BROADHURST (f by Golden Thatch). 5 wins at 1000, 1200 m. Won Western Province RC Sceptre S. [G2]. 4th Western Province RC Southern Cross S. [G3].

LADY'S DELIGHT (f by Local Talent). 6 wins 1200 to 1600 m. Won Turffontein RC Nomads Charity H. [L], Newmarket TC Swazi Howe Memorial H. [L]. 2nd Turffontein RC Voyager S. [G2], Vaal TC Silver Slipper Sprint [L]. 3rd Benoni TC Style Magazine Challenge [G1], Newmarket TC Maurice Passmore H. [L]. 4th Benoni TC Style Magazine Challenge [G1], Turffontein RC Fillies and Mares S. [G2], Clairwood TC Tibouchina S. [G3], Newmarket TC Swazi Howe Memorial H. [L]. Producer.

DAPHNE DONNELLY (f by Golden Thatch). 4 wins at 1000, 1200 m. Won Newmarket TC George Azzie Memorial H. [L]. 2nd Turffontein RC Southgate Mall Fillies & Mares S. [L]. Dam of 3 winners inc.--

QUEEN'S BAY (f by Fort Wood). 8 wins 1450 to 1800 m. Won Turffontein RC Jacaranda H. [G3], Turffontein RC Yellowwood H. [G3], Turffontein RC Yellowwood H. [G3]. 2nd Turffontein RC Ipi Tombe Challenge [G2]. 3rd Turffontein RC Gerald Rosenberg S. [G2]. 4th Turffontein RC Champions Challenge [G1], Durban TC Gold Bracelet [G2].

BAY TREE. 2 wins at 1300, 1600 m. in South Africa. Dam of 3 winners inc.--

BOUQUET-GARNI (g by Strike Smartly). 5 wins 1450 to 2450 m. and $181,072. Won Turffontein RC South African Derby [G1].

ANNOUNCE (c by National Assembly). 4 wins 1200 to 1600 m. Won Durban TC Thukela H. [L].

YOUTHFUL LEGS (c by Explodent). 3 wins at 7, 8 1/2 f. Won Hialeah Citation S. [O].

Sarge (c by National Assembly). 2 wins at 1200 m. 3rd Clairwood TC Godolphin Barb S. [G3].

Chayim (c by Woodman). 3 wins at 6 1/2 f. and $108,081. 3rd Del Mar Oceanside S.-R [O].

GABBING GLORIA. 3 wins at 8 1/2 f. and $118,619. in USA. Dam of 8 winners inc.--

DIATRIBE (c by Brief Truce (USA)). 5 wins 1440 to 2400 m. and $2,325,230. Won MRC Caulfield Cup [G1], STC Rosehill Guineas [G1], MVRC Bill Stutt S. [G2], MVRC AAMI Vase [G2]. 2nd MVRC W.S. Cox Plate [G1], MVRC Alister Clark S. [G2]. 3rd VRC Victoria Derby [G1], VRC Turnbull S. [G2]. 4th MRC C.F. Orr S. [G1], MRC AAMI Classic [G2].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
REDOUTE'S CHOICE, B. c. 1996, Danehill (USA) -- Shantha's Choice, by Canny Lad.
Entered Stud in 2000.
Sire of 1097 runners, 834 winners (76.0%), 132 stakeswinners (12.0%), 101 stakesplaced (9.2%).
Sire of the winners of over $AUS124.5 m. inc:
MISS FINLAND (AUS), 2003, f (Woodman, Sadler's Wells).
11 wins, $4,632,775.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Oaks [G1] (2500 m.), Flemington  
    Australian Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Storm Queen S. [G1] (2000 m.), Rosehill  
    1000 Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Angus Armanasco S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Memsie S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    H.D.F. McNeil S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Tranquil Star S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Talindert S. [L] (1100 m.), Flemington  
    Pleach Plate (1000 m.), Ballarat  
  2nd Champagne S. [G1], Randwick  
    Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
    Underwood S. [G1], Caulfield  
    Caulfield S. [G1], Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2], Flemington  
  3rd Futurity S. [G1], Caulfield  
  4th W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
LANKAN RUPEE (AUS), 2009, g (Stravinsky, Zabeel).
11 wins, $4,031,510.
  Won Newmarket H. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Lightning S. [G1] (1000 m.), Flemington  
    Manikato S. [G1] (1200 m.), Moonee Valley  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Rubiton S. [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Kevin Heffernan S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Century S. [L] (1000 m.), Flemington  
    Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 2 (955 m.), Moonee Valley  
    Ks Environmental Plate (1000 m.), Caulfield  
    Highview Accounting Services Sv 3Yo Maiden Plate (1000 m.), Cranbourne  
  2nd A.J. Moir S. [G1], Moonee Valley  
    Ian McEwen S. [G2], Moonee Valley  
    Living Legends Handicap, Flemington  
  3rd VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    Schillaci S. [G2], Caulfield  
    Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 3, Moonee Valley  
    Catanach's Jewellers Blue Sapphire, Caulfield  
SAMANTHA MISS (AUS), 2005, f (Zabeel, Bold Venture).
7 wins, $1,763,260.
  Won Oaks [G1] (2500 m.), Flemington  
    Champagne S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Silver Shadow S. [G3] (1200 m.), Warwick Farm  
    Wattle Grove H. (1150 m.), Kensington  
  2nd Sires' Produce S. [G1], Randwick  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
  3rd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Sweet Embrace S. [G3], Randwick  
  4th Magic Night S. [G2], Rosehill  
MELITO (AUS), 2006, f (Marauding, Prince True).
5 wins, $1,934,050.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Winter S. [G1] (1400 m.), Eagle Farm  
    Silver Slipper S. [G2] (1100 m.), Rosehill  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Apollo S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
  2nd All-Aged S. [G1], Randwick  
    BTC Cup [G1], Eagle Farm  
    Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
    1000 Guineas [G1], Caulfield  
    Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
    Silver Shadow S. [G3], Randwick  
    Widden S. [L], Randwick  
  3rd Doomben 10000 [G1], Eagle Farm  
    T.A.D. Kennedy S. [G1], Rosehill  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Birthday Card S. [G3], Rosehill  
  4th Flight S. [G1], Randwick  
    All-Aged S. [G1], Randwick  
LOTTERIA (AUS), 2001, f (Sir Tristram, Zamazaan).
8 wins, $1,491,560.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Surround S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Shannon S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Spring S. [G3] (1600 m.), Newcastle  
    Show County Quality H. [L] (1200 m.), Randwick  
    3 YO Special Conditions H. (1550 m.), Canterbury  
    3 YO Maiden Plate (1400 m.), Kembla Grange  
  2nd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
    W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Tramway H. [G3], Randwick  
  3rd Epsom H. [G1], Randwick  
  4th Canterbury S. [G2], Rosehill  
GALLICA (AUS), 2005, f (Kingmambo, Dictus).
6 wins, $1,010,495.
  Won Australasian Oaks [G1] (2005 m.), Morphettville  
    1000 Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2] (1610 m.), Flemington  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Flemington  
    Recruitment Vision Country Showcase Sv F&m 0 - 68 Handicap (1600 m.), Ballarat  
    Maiden P. (1600 m.), Bairnsdale  
  2nd Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Schweppes Sv 2 YO Fillies Maiden Plate, Geelong Thoroughtr  
    Maiden P., Sale  
  3rd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
MAJMU (AUS), 2011, f (Hussonet, Smooth Performance).
5 wins, $232,479.
  Won Empress Club S. [G1] (1600 m.), Turffontein  
    Cape Fillies Guineas [G1] (1600 m.), Kenilworth  
    South African Fillies Nursery [G2] (1160 m.), Turffontein  
    Pretty Polly S. [G3] (1100 m.), Turffontein  
    Starling S. [G3] (1400 m.), Turffontein  
  2nd President's Champions Challenge [G1], Turffontein  
  4th Joburg Spring Fillies and Mares Challenge [G2], Turffontein  
FASHIONS AFIELD (AUS), 2002, f (Wild Again, Bletchingly).
6 wins, $1,974,110.
  Won AJC Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Reisling S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Gold Coast Guineas [L] (1200 m.), Gold Coast  
    2 YO H. (1200 m.), Randwick  
    2 YO Fillies H. (1200 m.), Canterbury  
  2nd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Champagne S. [G1], Randwick  
    Winter S. [G1], Eagle Farm  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Expressway S. [G2], Rosehill  
    Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    Silver Shadow S. [G3], Randwick  
    Magic Millions 3 YO Trophy [RL], Gold Coast  
  3rd Premiere S. [G2], Rosehill  
  4th Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Ascot Vale S. [G2], Flemington  
    Apollo S. [G2], Rosehill  
    Missile S. [G3], Rosehill  
WYLIE HALL (AUS), 2009, c (Ideal Planet, Sovereign Edition).
6 wins, $386,792.
  Won South African Derby [G1] (2450 m.), Turffontein  
    President's Champions Challenge [G1] (2000 m.), Turffontein  
    Colorado King S. [G2] (2000 m.), Turffontein  
    Derby Trial [L] (2000 m.), Turffontein  
    Pinnacle S. (1400 m.), Turffontein  
KING'S ROSE (NZ), 2007, f (Nureyev, Manila).
8 wins, $1,072,520.
  Won New Zealand 1000 Guineas [G1] (1600 m.), Riccarton  
    W.H. Stocks S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Memsie S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    Sir Tristram Fillies Classic [G2] (2000 m.), Te Rapa  
    Royal S. [G2] (2000 m.), Ellerslie  
    Eulogy S. [G3] (1600 m.), Awapuni  
    John Grigg S. [L] (1400 m.), Ashburton  
    Creative Catering 2 YO (1000 m.), Otaki  
  2nd Cantala S. [G1], Flemington  
    Toorak H. [G1], Caulfield  
    Baguette S. [G2], Flemington  
    Moonga S. [G3], Caulfield  
    Alistair Gray Memorial Three Year Old, Motukarara  
  3rd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Coolmore Classic [G1], Rosehill  
  4th Lowland S. [G3], Hastings  
MUSIR (AUS), 2006, c (Encosta de Lago, Mill Reef).
8 wins, $2,396,392.
  Won Golden Horseshoe [G1] (1400 m.), Greyville  
    UAE Derby [G2] (1900 m.), Meydan  
    Al Rashidiya [G2] (1800 m.), Meydan  
    Topkapi Tropy [G2] (1600 m.), Veliefendi  
    2000 Guineas [G3] (1600 m.), Meydan  
    Al Maktoum Challenge R1 S. [L] (1600 m.), Meydan  
    2000 Guineas Trial (1400 m.), Abu Dhabi  
    Maiden Juvenile P (1000 m.), Clairwood  
  2nd Al Maktoum Challenge Round 3 [G2], Meydan  
    Zabeel Mile [G2], Meydan  
    Firebreak S. [L], Meydan  
    Gatecrasher S-Non Black Type, Clairwood  
  3rd Champions Mile [G1], Sha Tin  
    Hungerford S. [G2], Newbury  
    Burj Nahaar [G3], Meydan  
  4th Al Fahidi Fort [G2], Meydan  
ANAMATO (AUS), 2003, f (Whiskey Road, Sovereign Edition).
4 wins, $966,892.
  Won Australasian Oaks [G1] (2000 m.), Morphettville  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Moonee Valley Oaks [G2] (1500 m.), Moonee Valley  
    Sires' Produce S. [G3] (1600 m.), Morphettville  
  2nd Danehill S. [G3], Flemington  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
    Fernhill H. [L], Randwick  
    Isca 1000, Flemington  
  3rd Oaks [G1], Flemington  
    American Oaks Invitational [G1], Hollywood Park  
    Caulfield S. [G1], Caulfield  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Bloodhorse Breeders' S. [G3], Flemington  
    Kevin Hayes S. [L], Caulfield  
  4th JRA Cup [L], Moonee Valley  
SNITZEL (AUS), 2002, c (Snippets, Storm Bird).
7 wins, $1,031,550.
  Won Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Challenge S. [G2] (1000 m.), Warwick Farm  
    Up and Coming S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Canterbury  
    Breeders' Plate [L] (1000 m.), Warwick Farm  
    Tommy Smith Slipper [L] (1200 m.), Doomben  
    Strawberry Hill Slipper (1000 m.), Wyong  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Randwick  
    San Domenico S. [G3], Randwick  
    Magic Millions 2 YO Classic [RL], Gold Coast  
  4th All-Aged S. [G1], Randwick  
    Manikato S. [G1], Moonee Valley  
ROYAL DESCENT (AUS), 2009, f (Kaapstad, Palace Music).
5 wins, $2,709,780.
  Won Australian Oaks [G1] (2400 m.), Randwick  
    Warwick S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Adrian Knox S. [G3] (2000 m.), Randwick  
    Seasons Greetings From the Atc Plate (1200 m.), Canterbury  
    Australian Turf Club Handicap (1400 m.), Rosehill  
  2nd Turnbull S. [G1], Flemington  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Doncaster H. [G1], Randwick  
    Epsom H. [G1], Randwick  
    George Main S. [G1], Randwick  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Warwick S. [G2], Randwick  
    Chelmsford S. [G2], Randwick  
    Keith F. Nolan Classic [G3], Kembla Grange  
    Toy Show Quality H. [G3], Warwick Farm  
  3rd Doncaster H. [G1], Randwick  
    Queen Elizabeth S. [G1], Randwick  
    Chelmsford S. [G2], Randwick  
    Tramway S. [G3], Randwick  
    Tab.Com.Au Handicap, Rosehill  
  4th George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Surround S. [G2], Warwick Farm  
    Millie Fox S. [G2], Rosehill  
PEEPING (AUS), 2011, f (Encosta de Lago, Don't Say Halo).
6 wins, $889,535.
  Won Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Golden Pendant [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Darby Munro S. [L] (1200 m.), Rosehill  
    Anthony Cullen Handicap (1100 m.), Randwick  
    Fairfield Rsl Club Handicap (1200 m.), Rosehill  
    Johns Lyng Group 3Yo Fillies Maiden Plate (1100 m.), Hawkesbury  
  2nd P.J. Bell S. [G3], Randwick  
    Triscay S. [G3], Randwick  
    Fireball S. [L], Randwick  
  3rd Wiggle S. [G2], Randwick  
    Hyland Race Colours Handicap, Warwick Farm  
CHEEKY CHOICE (AUS), 2003, f (Caerleon, Persian Bold).
4 wins, $625,425.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    William H Ogilvie H. (1400 m.), Warwick Farm  
    Napoleon Perdis H. (1300 m.), Kensington  
  2nd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Canterbury S. [G2], Rosehill  
    Bobs 2 YO H., Randwick  
    Escape to the Races H., Rosehill  
    Hyland Race Colours H., Canterbury  
  3rd 1000 Guineas [G1], Caulfield  
  4th Emancipation S. [G2], Randwick  
STRATUM (AUS), 2002, c (Luskin Star, Vain).
2 wins, $2,244,500.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Pago Pago S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
  2nd Linlithgow S. [G2], Flemington  
    Moonee Valley S. [G2], Moonee Valley  
    Roman Consul S. [G2], Randwick  
    Up and Coming S. [G3], Randwick  
    Skyline S. [G3], Canterbury  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Rory's Jester S. [G3], Flemington  
  4th San Domenico S. [G3], Randwick  
MASTER OF DESIGN (AUS), 2005, c (Last Tycoon, Ahonoora).
7 wins, $938,209.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Theo. Marks S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Eliza Park Sunline Suite Tour of Victoria Final (1200 m.), Moonee Valley  
    Perth Racing Silver Members Rated H. (1200 m.), Belmont  
    Alpha Flight Services H. (1100 m.), Rosehill  
    Country Showcase Tour of Victoria 0 - 68 Handicap (1200 m.), Ballarat  
    Wales Rural Traders Maiden Plate (1009 m.), Seymour  
  2nd Contract Control 0 - 68 Handicap, Yarra Valley  
  3rd Invitation S. [G1], Caulfield  
    Star Kingdom S. [G3], Rosehill  
    Essendon Mazda H., Moonee Valley  
    Esp Plate, Sandown Hillside  
REDOUTE'S DANCER (AUS), 2003, c (El Gran Senor, Condorcet).
4 wins, $509,904.
  Won New Zealand Derby [G1] (2400 m.), Ellerslie  
    Championship S. [G2] (2100 m.), Ellerslie  
    Mosman H. (1800 m.), Kensington  
    Swill N Grill Maiden H. (1850 m.), Newcastle  
  2nd The Ah Beard Toparoa H., Randwick  
    Pepsi Max H., Randwick  
BONARIA (AUS), 2008, f (Last Tycoon, Twig Moss).
8 wins, $951,319.
  Won Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Matron S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Matron S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Mannerism S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Lort Smith Animal Hospital Handicap (1600 m.), Flemington  
    The Age Handicap (1200 m.), Caulfield  
    Sportingbet Handicap (1400 m.), Caulfield  
    Steamatic Geelong 2YO Maiden Plate (1100 m.), Geelong Synthetic  
  2nd Rose of Kingston S. [G2], Flemington  
    Ladies' Day Vase [G3], Caulfield  
    Geoffrey Bellmaine S. [G3], Caulfield  
    No Fuss Solutions Showcase Hcp, Mornington-C  
  3rd Geoffrey Bellmaine S. [G3], Caulfield  
    Peter Rowland Catering Handicap, Flemington  
    Race-Tech H., Sandown Hillside  
    Vintage Photobooth Plate, Caulfield  
    Responsible Gambling Awareness Week Handicap, Sandown Lakeside  
    Apositivemove.Com.Au 0 - 62 Handicap, Cranbourne  
  4th Let's Elope S. [G2], Flemington  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Sunline S. [G2], Moonee Valley  
    Summoned S. [G3], Caulfield  
    W.W. Cockram S. [G3], Caulfield  

1st DAM

MY LADY'S KEY (USA), by Key to the Mint. Unraced. Half-sister to LADY BROADHURST, LADY'S DELIGHT, DAPHNE DONNELLY, ANNOUNCE, YOUTHFUL LEGS, Sarge, Chayim. Dam of 14 foals, 10 raced, 8 winners-

AL SAMER (2002 c by Redoute's Choice). 2 wins. See above.

PANCHITA (1998 f by Erins Isle). 4 wins 1 1/4 to 1 3/4 m. and $204,533. Won Leopardstown EBF Autumn Fillies H. 3rd Curragh Flemings Garage H., Leopardstown Fitzwilliam H.

GARAMENDI (1992 c by Don't Forget Me). 2 wins at 7 f., 1 m. at 2 Won Curragh Mitsubishi Electric Diamond Vision 2 YO EBF Maiden. 3rd Curragh Ballymany EBF 2 YO Maiden, Curragh Jockey Hall 2 YO EBF Maiden.

DELIGHTFUL SPECIAL (1994 g by Danehill). 5 wins 1150 to 1400 m. and $861,351. Won Sha Tin The Tung Wah Centenary Challenge Cup, Sha Tin Azalea H. 2nd Sha Tin Peninsula Divided H., Happy Valley Hoi Ping H.

CEOL NA SRAIDE (1999 f by King's Theatre). 1 win at 1 1/4 m. in Ireland. 2nd Curragh Woodies DIY H., Curragh Stephen Quirke Memorial Apprentice H., Leopardstown Woodley H. Dam of 4 winners inc.--

THE VOICE (g by Northern Meteor). 4 wins at 1300, 1400 m. and $403,229. Won SAJC S.A. Sires' Produce S. [G3], Sha Tin Grassy Hill H, Sha Tin Hku Faculties of Law and Social Sciences H. 2nd SAJC Magic Millions Adelaide 2Yo Classic, SAJC Sportingbet Plate, Sha Tin The Members Cup.

ROYAL ZULU GUARD (c by Rock of Gibraltar (IRE)). 4 wins 1400 to 1750 m. Won Pietermaritzburg TC Michael Roberts H. [L]. 4th Durban TC Kings Cup [G3].

Rock Band (g by Rock of Gibraltar (IRE)). 2 wins at 1600, 1950 m. Won WATC Falcons Handicap. 2nd WATC Perth Ice Works Handicap. 3rd WATC J.C. Roberts S. [L].

2nd DAM

YOU'RE MY LADY, by Roberto. 2 wins. Dam of 11 named foals, 10 raced, 9 winners inc.-

LADY BROADHURST (f by Golden Thatch). 5 wins at 1000, 1200 m. Won Western Province RC Sceptre S. [G2]. 4th Western Province RC Southern Cross S. [G3].

LADY'S DELIGHT (f by Local Talent). 6 wins 1200 to 1600 m. Won Turffontein RC Nomads Charity H. [L], Newmarket TC Swazi Howe Memorial H. [L]. 2nd Turffontein RC Voyager S. [G2], Vaal TC Silver Slipper Sprint [L]. 3rd Benoni TC Style Magazine Challenge [G1], Newmarket TC Maurice Passmore H. [L]. 4th Benoni TC Style Magazine Challenge [G1], Turffontein RC Fillies and Mares S. [G2], Clairwood TC Tibouchina S. [G3], Newmarket TC Swazi Howe Memorial H. [L]. Producer.

DAPHNE DONNELLY (f by Golden Thatch). 4 wins at 1000, 1200 m. Won Newmarket TC George Azzie Memorial H. [L]. 2nd Turffontein RC Southgate Mall Fillies & Mares S. [L]. Dam of 3 winners inc.--

QUEEN'S BAY (f by Fort Wood). 8 wins 1450 to 1800 m. Won Turffontein RC Jacaranda H. [G3], Turffontein RC Yellowwood H. [G3], Turffontein RC Yellowwood H. [G3]. 2nd Turffontein RC Ipi Tombe Challenge [G2]. 3rd Turffontein RC Gerald Rosenberg S. [G2]. 4th Turffontein RC Champions Challenge [G1], Durban TC Gold Bracelet [G2].

BAY TREE. 2 wins at 1300, 1600 m. in South Africa. Dam of 3 winners inc.--

BOUQUET-GARNI (g by Strike Smartly). 5 wins 1450 to 2450 m. and $181,072. Won Turffontein RC South African Derby [G1].

ANNOUNCE (c by National Assembly). 4 wins 1200 to 1600 m. Won Durban TC Thukela H. [L].

YOUTHFUL LEGS (c by Explodent). 3 wins at 7, 8 1/2 f. Won Hialeah Citation S. [O].

Sarge (c by National Assembly). 2 wins at 1200 m. 3rd Clairwood TC Godolphin Barb S. [G3].

Chayim (c by Woodman). 3 wins at 6 1/2 f. and $108,081. 3rd Del Mar Oceanside S.-R [O].

GABBING GLORIA. 3 wins at 8 1/2 f. and $118,619. in USA. Dam of 8 winners inc.--

DIATRIBE (c by Brief Truce (USA)). 5 wins 1440 to 2400 m. and $2,325,230. Won MRC Caulfield Cup [G1], STC Rosehill Guineas [G1], MVRC Bill Stutt S. [G2], MVRC AAMI Vase [G2]. 2nd MVRC W.S. Cox Plate [G1], MVRC Alister Clark S. [G2]. 3rd VRC Victoria Derby [G1], VRC Turnbull S. [G2]. 4th MRC C.F. Orr S. [G1], MRC AAMI Classic [G2].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  AL SAMER, B. c. 2002, Redoute's Choice -- My Lady's Key (USA), by Key to the Mint (USA).
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2010 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2,066 0 2,066  
 
 
  NH Total 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2,066 0 2,066  
  NH Colts 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0   0    
  NH Fillies 1 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0     2,066  
 
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2007-2008 96 77 65 42 116 20 6 7 2 2 1 0 2,945,057 2,493,740 451,317  
  2008-2009 113 83 74 43 111 17 0 0 0 2 0 1 3,237,486 2,508,933 728,553  
  2009-2010 78 51 42 23 84 10 3 5 1 1 0 1 2,122,215 1,511,380 610,835  
  2010-2011 61 45 40 24 62 9 2 6 0 1 0 0 1,298,677 807,504 491,173  
  2011-2012 42 25 21 8 22 4 2 2 1 0 0 1 784,241 660,534 123,707  
  2012-2013 21 9 8 2 5 3 1 1 0 0 0 0 71,135 12,055 59,080  
  2013-2014 17 1 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 3,000 0 3,000  
  2014-2015 6 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 434 291 251 142 400 64 14 21 4 6 1 3 10,461,811 7,994,146 2,467,665  
  SH Colts 239 151 136 87 258 35 6 8 4 4 1 2   7,994,146    
  SH Fillies 195 140 115 55 142 29 8 13 0 2 0 1     2,467,665  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 435 292 252 142 400 64 14 21 4 6 1 3 10,463,877      
  Colts 239 151 136 87 258 35 6 8 4 4 1 2   7,994,146    
  Fillies 196 141 116 55 142 29 8 13 0 2 0 1     2,469,731  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2014     1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1,739 0 1,739  
  2015     1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 327 0 327  
 
 
  Northern Hemisphere - Career Totals 2,066 0 2,066  
 
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2009-2010     20 6 7 20 6 7 0 1 0 0 236,921 165,491 71,430  
  2010-2011     69 21 26 17 0 0 1 3 1 0 861,390 688,673 172,717  
  2011-2012     119 47 61 10 3 5 1 1 0 2 1,218,021 892,603 325,418  
  2012-2013     135 47 73 9 2 6 1 1 0 0 1,998,720 1,475,976 522,744  
  2013-2014     131 64 108 4 2 2 0 2 0 0 2,840,237 2,256,498 583,739  
  2014-2015     120 46 77 3 1 1 1 2 0 2 1,882,000 1,320,205 561,795  
  2015-2016     84 29 48 1 0 0 1 0 0 0 1,424,522 1,194,700 229,822  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 10,461,811 7,994,146 2,467,665  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 10,463,877 7,994,146 2,469,731  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.
Top