First Horse To Win The Stallion Making Group One Double Of The Golden Rose – Coolmore Stud Stakes


Zoustar (AUS)

Sire:
Northern Meteor
Dam:
Zouzou
Dam Sire:
Redoute's Choice
Retired to stud:
2014
Service fee:
$154,000
Location:
VIC
Height:
16.1
Yob:
2010
NSW Breeder Owner Bonus Scheme (BOBS)
Magic Millions Racing Series
Inglis Bonus Eligible

 

  • Northern Meteor’s Greatest son & only Dual Group 1 winner.

 

  • “An equine machine. Such an explosive colt”. (Chris Waller – TVN 31/10/2013) • Ran 1.3 sec’s quicker than NORTHERN

 

  • METEOR & ENCOSTA DE LAGO did in their Coolmore Stud Stakes victories.

 

  • Group Two winning 2yo, fast finishing runner up at Group One level as a 2yo.

 

  • Covered over 340 mares in first two seasons at stud including a mouth-watering array of quality.

 

  •  “He’s got a better turn of foot than PIERRO & greater acceleration than what his broodmare sire REDOUTE’S CHOICE had. It’s freakish how quickly he responds” (Champion Jockey, Jim Cassidy – RSN 3/11/2013).

 

ZOUSTAR (AUS)
  Bay horse Foaled 2010  

Sire:
Northern Meteor
2005
Encosta de Lago Fairy King Northern Dancer
Fairy Bridge
2-d
5-h
Shoal Creek Star Way
Rolls
6-e
4-g
Explosive Fappiano Mr Prospector
Killaloe
13-c
16-a
Scuff Forli
Moccasin
3-b
5-h
Dam:
Zouzou
2001
Redoute's Choice Danehill Danzig
Razyana
7-a
2-d
Shantha's Choice Canny Lad
Dancing Show
14>
8-f
Meteor Mist Star Shower Star of Heaven
Show
2-o
8>
Sunbuster Blockbuster
Sunshine Lass
1-n
8-k

By NORTHERN METEOR (AUS) (B. 2005 - Stud 2009) Stakes-winner; won 3 races and $532,480 inc. VRC Ascot Vale S. [G1], City Tattersalls Club Brian Crowley S. [L]; sire of 19 SWs (6 G1) Cosmic Endeavour, Zoustar, Speak Fondly, Shooting to Win, Amanpour, Romantic Touch, Eurozone, Deep Field, Bound for Earth, Najoom, The Voice, Metallic Crown, Healthy Life, Atmospherical, Runway Star, Mitraad, Veuvelicious, Fighting Sun, Sports Edition and SP Equator, O'Rachael, Mr Bogart, Quick Feet, Northern Glory, etc.

ZOUSTAR. 9 Starts. 6-1-0 $1,411,680.
Won Flemington Ascot Vale S. [G1] (1200 m.), Rosehill Golden Rose [G1] (1400 m.), Randwick Roman Consul S. [G2] (1200 m.), Doomben Sires' Produce S. [G2] (1350 m.), Canterbury Tab Ipad App Plate (1100 m.), Hawkesbury Evergreen Turf 2Yo Handicap (1300 m.). 2d Eagle Farm T.J. Smith S. [G1]. 4th Rosehill Run to the Roses S. [G3].

1st DAM

ZOUZOU, by Redoute's Choice. 1 win at 1200 m. in Australia. Half-sister to Crestfallen. Dam of 5 foals, 3 raced, 1 winner-

ZOUSTAR (2010 c by Northern Meteor). 6 wins. See above.

2nd DAM

METEOR MIST, by Star Shower. 12 wins 1200 to 1600 m. Won STC Able Placements H. 2nd STC Promedica H. 3rd STC Sutherland T.P.I. S.C. H. Dam of 5 foals, 4 raced, all winners inc.-

Crestfallen (f by Rivotious (USA)). 7 wins 1000 to 1615 m. and $240,170. Won BTC Fillies and Mares H. 2nd Tattersalls Rc (qld) Winter S. [G3], Gold Coast TC Silk Stocking [L], BTC Diamond Stud S. [L]. 3rd Scone RC Dark Jewel Classic [L], STC Birthday Card Quality H. [L]. 4th STC Sweet Embrace S. [G3]. Dam of 6 winners inc.--

Miss Antaeus (f by I Am Invincible). 1 win at 1100 m. at 2. Won ATC More Than Ready @ Vinery Handicap. 3rd Scone RC Woodlands S. [L], ATC Ranvet Handicap, ATC All Too Hard @ Vinery Handicap.

MOONLIGHT SHADOW. 6 wins 900 to 1200 m. and $97,650. Won QTC Piccaninny 2 YO H., QTC Lyndhurst Stud 3 YO Class 6 H., QTC Riccarton Class 3 H., BTC Traveltrain Holidays Class 3 H. 2nd Tattersalls Rc (qld) Carlton Draught 3 YO H., QTC Jack Hanna 3 YO Class 6 H., QTC W H Buchanan 3 YO Class 6 H. Dam of 2 winners inc.--

Testashadow (g by Testa Rossa). 5 wins at 1400, 1600 m. and $526,785. Won ATC Tab Early Quaddie Handicap, ATC Cellarbrations Handicap, ATC Tab.Com.Au Handicap, ATC Tab More Than Just Winning Handicap, ATC Gifts.Com.Au Handicap. 2nd Gold Coast TC Magic Millions 3 YO Guineas [RL]. 3rd ATC Australian Turf Club Handicap.

ROKATOKO. 5 wins 1200 to 1400 m. and $126,700. Won BRC Tooheys New Class 6 Plate, BRC Glenlogan Maiden H. 2nd BRC Concept Window Fashions 3YO H., BRC Woolworths Class 6 Plate. 3rd BRC Robert Bax & Associates 3YO H., BRC Sport & Community Wellness Class 6 Plate, BRC Mother Class 6 H.

DEEFOUR. 4 wins at 1400, 1800 m. and $141,518. Won AJC Equal H. 2nd AJC Beau Zam H.

METEOR MAN. 7 wins 1100 to 1600 m. Won TRC Cadbury Dairy Milk Class 6 H., TTC Woolworths Class 6 H., TTC Tasman Liquor Traders Class 4 H., TRC Cadbury Favourites Class 2 H., TRC Axa Insurance Class 4 H. 2nd TTC Archer Families Class 4 H. 3rd TRC Tilford Honda H.

FOREVER MIDNIGHT. 2 wins at 1400 m. in Australia. Dam of 3 winners inc.--

DUSTY STAR (c by General Nediym). 4 wins at 1300, 1400 m. and $335,830. Won MRC Autumn S. [G2], VRC Elms H. 2nd MRC Weekend Hussler S. [L], MRC Anniversary Vase [L], BRC Spear Chief H. [L]. 3rd MRC Bletchingly S. [G3]. 4th MRC Bletchingly S. [G3].

3rd DAM

SUNBUSTER, by Blockbuster. 1 win at 900 m. in Australia. Dam of 6 foals, all raced, 3 winners inc.-

STAR SPECTRUM. 5 wins 1200 to 1550 m. and $85,958. Won AJC Clothes Encounter H., AJC The Brampton Island H., STC Cammeray T.A.B. H., STC Kogarah H., AJC Picton Bowling Club H. 3rd STC Coca-Cola Bottlers H., AJC Earlwood R.S.L. H. Dam of 3 winners inc.--

Spectroscope (f by Geiger Counter (USA)). 2 wins at 1100, 1200 m. Won STC 2 YO Fillies H., STC Fillies and Mares Special Conditions H. 3rd VRC Bloodhorse Breeders' S [G3], MVRC Silver Jubilee S. [L], STC 2 YO H., STC Corporate Express H. 4th STC Magic Night S. [G2]. Dam of 4 winners inc.--

Silver Spur (g by Flying Spur). 2 wins at 5 1/2, 6 3/4 f. and $128,356. Won BRC Sky Racing Maiden Plate. 2nd VRC Springtime S. [L], STC NGS Super Plate, BRC Carlton Mid Maiden Plate. 3rd City Tattersalls Club Brian Crowley S. [L]. 4th MRC Sandown Guineas [G2], Tattersalls Rc (qld) Tattersall's Mile [L].

THE WHITE HOPE. 6 wins 1200 to 1400 m. and $122,300. Won BRC 1300 Go Broncos Colts Geldings and Entires No Metro Wins Han, BRC Urban Cellars Benchmark 85 Handicap, BRC Sirromet Love My Sweet Wine Benchmark 70 Coltsgeldings & Ent, BRC Blackwoods Colts Geldings and Entires Maiden Handicap. 2nd BRC Mount Franklin Lightly Sparkling Class 6 Plate, BRC Greenslopes Private Hospital Class 6 Handicap. 3rd BRC Winning Edge Awards & Designs Colts Geldings & Entires Class.

STARSPLASH. 2 wins at 1300, 1400 m. Won QTC Winnipeg 3YO Maiden Plate. 2nd BTC Amart All Sports Class 3 Plate.

METEOR MIST. 12 wins. See above.

4th DAM

SUNSHINE LASS, by Wilkes (FR). Unraced. Sister to YOUNG VICTORIA. Dam of 11 named foals, 8 raced, 4 winners inc.-

KSAR MISS. 3 wins 1200 to 1300 m. Won STC Lilyfield H. 2nd STC Springwood H., AJC Ribbon H., AJC Beach S. 3rd AJC Camp Cove H., STC Rosehill H., AJC Mildura H. Dam of 5 winners inc.--

DIAMOND BENNY (c by Hit It Benny). 15 wins 800 to 1200 m. and $190,640. Won STC Frederick Clissold H. [G3], City Tattersalls Club City Tatt's Lightning H. [L], City Tattersalls Club City Tatt's Lightning H. [L]. 3rd AJC Challenge S. [G2], Gosford & District a & C Assn RC Pacesetter S. [L]. 4th AJC Shorts [L], Tattersalls Club (nsw) Carrington S. [L].

HIT IT STAR (f by Hit It Benny). 4 wins 900 to 1200 m. Won Gosford & District a & C Assn RC Gosford Slipper S. [L], AJC 3 YO Fillies Restricted H., AJC 3- and -4 YO H. 2nd Newcastle JC Penfolds Classic [G3], Illawarra TC Brambles Classic [L], AJC 3 YO Fillies H., AJC Sledmere H. Dam of 6 winners inc.-

HITAPOTOMOSS (f by Twig Moss (FR)). 2 wins at 1000, 1400 m. Won AJC Reginald Allen Quality H. [L], AJC Centacare Blazing Saddles H. 2nd QTC Esprit H. [L]. 3rd AJC Light Fingers S. [G2], AJC Warwick Farm Convention Centre Welter H., STC Botanical Gardens H. 4th STC Triscay S. [L]. Producer.

CANICULA. 3 wins at 1000, 1100 m. Won QTC Oppressor H. 2nd MRC Dual Choice Super Vobis H., MRC Rupert Greene Super Vobis H. 3rd MRC Sigiad Security Plate. Dam of 5 winners inc.-

SPECTROLITE (f by Stratum). 1 win at 1000 m. at 2. Won VRC Ottawa S. [L].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
NORTHERN METEOR, B. c. 2005, Encosta de Lago -- Explosive (USA), by Fappiano (USA).
Entered Stud in 2009.
Sire of 289 runners, 192 winners (66.4%), 19 stakeswinners (6.6%), 9 stakesplaced (3.1%).
Sire of the winners of over $AUS22 m. inc:
COSMIC ENDEAVOUR (AUS), 2010, f (Danehill, Twig Moss).
7 wins, $1,447,280.
  Won Tattersall's Tiara S. [G1] (1400 m.), Eagle Farm  
    Canterbury S. [G1] (1300 m.), Randwick  
    Sapphire S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Dane Ripper S. [G2] (1400 m.), Eagle Farm  
    Inglis 3 YO Guineas [RL] (1400 m.), Scone  
    Australian Turf Club Plate (1200 m.), Canterbury  
    Irresistible Pools & Spas Handicap (1100 m.), Rosehill  
  2nd P.J. Bell S. [G3], Randwick  
    Wiggle S. [G3], Warwick Farm  
  3rd Hawkesbury Crown [G3], Hawkesbury  
  4th Champagne S. [G3], Moonee Valley  
    Thoroughbred Club S. [G3], Caulfield  
    Triscay S. [G3], Randwick  
    Hampden S. [L], Eagle Farm  
    Darby Munro S. [L], Rosehill  
ZOUSTAR (AUS), 2010, c (Redoute's Choice, Star Shower).
6 wins, $1,411,680.
  Won Ascot Vale S. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Golden Rose [G1] (1400 m.), Rosehill  
    Sires' Produce S. [G2] (1350 m.), Doomben  
    Roman Consul S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Tab Ipad App Plate (1100 m.), Canterbury  
    Evergreen Turf 2Yo Handicap (1300 m.), Hawkesbury  
  2nd T.J. Smith S. [G1], Eagle Farm  
  4th Run to the Roses S. [G3], Rosehill  
SPEAK FONDLY (AUS), 2012, f (Flying Spur, Ahonoora).
4 wins, $872,200.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Magic Night S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Furious S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Silver Shadow S. [G2] (1200 m.), Randwick  
  2nd Golden Rose S. [G1], Rosehill  
    Sweet Embrace S. [G2], Warwick Farm  
  3rd Gimcrack S. [L], Randwick  
SHOOTING TO WIN (AUS), 2011, c (Elusive Quality, Military Plume).
4 wins, $996,225.
  Won Caulfield Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Stan Fox S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Tab Early Quaddie Handicap (1250 m.), Canterbury  
    Corporate Members Race Day 2Yo Maiden Handicap (1200 m.), Kembla Grange  
  2nd Ming Dynasty Quality H. [G3], Randwick  
  3rd Golden Rose [G1], Rosehill  
    Randwick Guineas [G1], Randwick  
  4th Hobartville S. [G2], Rosehill  
AMANPOUR (AUS), 2010, f (Marscay, Storm Cat).
4 wins, $901,740.
  Won Queen of the Turf S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    John Kanaan Handicap (1800 m.), Kensington  
    Tab Ipad App Handicap (1900 m.), Canterbury  
    Mossman @ Vinery Handicap (1550 m.), Kensington  
  2nd Emancipation S. [G2], Rosehill  
    Tab.Com.Au Trophy, Flemington  
    Tab Number 1 Club Plate, Canterbury  
    Indigopop Aluminium Products Handicap, Canterbury  
    Hyland Race Colours Handicap, Canterbury  
    Ray White Thompson Partners F&m Maiden Plate, Wyong  
  3rd Matriarch S. [G2], Flemington  
    Tab.Com.Au Plate, Warwick Farm  
ROMANTIC TOUCH (AUS), 2010, g (Snippets, Canny Lad).
5 wins, $1,603,806.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1600 m.), Eagle Farm  
    Tab.Com.Au Plate (1400 m.), Warwick Farm  
    Australian Turf Club Handicap (1550 m.), Canterbury  
    Wong Nai Chung H. (1650 m.), Happy Valley  
    Fan Lau H (1800 m.), Sha Tin  
  2nd January Cup [HK-3], Happy Valley  
    Ladies' Purse [HK-3], Sha Tin  
    Centenary Vase [HK-3], Sha Tin  
    The 'Sports for All' H, Sha Tin  
  3rd Eskimo Prince S. [L], Rosehill  
    Hong Kong Derby [HK-1], Sha Tin  
EUROZONE (AUS), 2010, c (Don't Say Halo, Zabaleta).
4 wins, $476,080.
  Won Stan Fox S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    The Rosebud [L] (1200 m.), Randwick  
    Australian Turf Club Handicap (1200 m.), Rosehill  
    Become An Atc Sponsor Plate (1100 m.), Canterbury  
  2nd C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
  3rd Randwick Guineas [G1], Randwick  
  4th Australian Guineas [G1], Flemington  
DEEP FIELD (AUS), 2010, c (Elusive Quality, Military Plume).
5 wins, $390,300.
  Won Linlithgow S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Lightning H. [L] (1100 m.), Randwick  
    Tab Quaddie Handicap (1100 m.), Canterbury  
    Hyland Race Colours Handicap (1100 m.), Canterbury  
    Abbott & Pitstock Plumbing Maiden Handicap (1100 m.), Gosford  
  2nd Maurice McCarten S. [G3], Rosehill  
  3rd Lightning S. [G1], Flemington  
BOUND FOR EARTH (AUS), 2010, f (Belong to Me, Crested Wave).
2 wins, $348,555.
  Won Furious S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Australian Turf Club Handicap (1250 m.), Canterbury  
  2nd Darby Munro S. [L], Rosehill  
  3rd Flight S. [G1], Randwick  
    Sires' Produce S. [G2], Doomben  
    Tea Rose S. [G2], Randwick  
    Dan Ripper S. [G2], Doomben  
    Dark Jewel Classic [G3], Scone  
  4th Tattersall's Tiara S. [G1], Gold Coast  
    Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Boronia S. [G3], Caulfield  
    Birthday Card S. [G3], Rosehill  
NAJOOM (AUS), 2011, f (Arena, Bite the Bullet).
5 wins, $253,050.
  Won Hawkesbury Guineas [G3] (1400 m.), Rosehill  
    Fred Best Classic [G3] (1350 m.), Doomben  
    Cellarbrations Handicap (1300 m.), Warwick Farm  
    Joshua Caruso Memorial Race F&m Class 1 Handicap (1200 m.), Newcastle  
    Xxxx Gold Rush F&m Maiden Plate (1100 m.), Hawkesbury  
  2nd Cal Rei Handicap, Canterbury  
    Christmas Parties @ Hawkesbury 3Yo Maiden Plate, Hawkesbury  
THE VOICE (AUS), 2010, g (King's Theatre, Key to the Mint).
4 wins, $403,357.
  Won S.A. Sires' Produce S. [G3] (1400 m.), Morphettville  
    Hku Faculties of Law and Social Sciences H (1400 m.), Sha Tin  
    Grassy Hill H (1400 m.), Sha Tin  
    Port Pirie Rsl / Sabois 2Yo Maiden Plate (1300 m.), Balaklava  
  2nd Sportingbet Plate, Morphettville Park  
    Magic Millions Adelaide 2Yo Classic, Morphettville  
    The Members Cup, Sha Tin  
METALLIC CROWN (AUS), 2012, g (Fusaichi Pegasus, Kashani).
2 wins, $124,360.
  Won Ming Dynasty Quality H. [G3] (1400 m.), Randwick  
    Tab Place Multi Handicap (1300 m.), Warwick Farm  
  2nd Schweppes Plate, Canterbury  
  3rd Tab.Com.Au Handicap, Canterbury  
HEALTHY LIFE (AUS), 2010, g (Machiavellian, Wolfhound).
9 wins, $443,569.
  Won Lisboa Sand Prelude (1050 m.), Taipa  
    Lisboa Sand Challenge (1350 m.), Taipa  
    Summer Trophy [Mac-2] (1050 m.), Taipa  
    The Dunedin (1050 m.), Taipa  
    The Barnsley (1350 m.), Taipa  
    The Flemington (1350 m.), Taipa  
    The Kempton (1350 m.), Taipa  
    The Warwick (1050 m.), Taipa  
    Owners Complimentary Lunch Day Sv 2Yo Maiden Plate (1112 m.), Kilmore  
  2nd Lisboa Sand Challenge, Taipa  
    Sand Classic Cup [Mac-3], Taipa  
    One Toyota Handicap, Morphettville  
    The Balaklava, Taipa  
  3rd 4 YO Prelude [Mac-3], Taipa  
    Macau Sprint Trophy [Mac-3], Taipa  
    The Bright Star, Taipa  
    Mjc 25Th Anniversary Celebration Magic Millions Bid From Mac, Taipa  
    Mitchelton Wines Sv 2Yo Maiden Plate, Seymour  
ATMOSPHERICAL (AUS), 2010, f (Flying Spur, Prego).
6 wins, $364,950.
  Won Century S. [L] (1000 m.), Flemington  
    Denise's Joy S. [L] (1100 m.), Scone  
    Graeme Symo's 50Th Birthday Handicap (1100 m.), Randwick  
    Tab Rewards Handicap (1100 m.), Canterbury  
    Canterbury League Club Handicap (1100 m.), Rosehill  
    Sleigh Bells Maiden Plate (1000 m.), Kembla Grange  
  3rd Rubiton S. [G2], Caulfield  
    Ortensia S. [L], Scone  
    William Shaw Knitwear Handicap, Randwick  
    Xirrus Sprint, Randwick  
RUNWAY STAR (AUS), 2010, f (Commands, Bletchingly).
5 wins, $300,990.
  Won Matrice S. [L] (1200 m.), Morphettville  
    Matrice S. [L] (1200 m.), Morphettville  
    Ladbrokes.Com.Au Handicap (1200 m.), Rosehill  
    Sportingbet Quick Multis Handicap (1000 m.), Sandown Hillside  
    Robson Civil Projects F&m Maiden Handicap (1200 m.), Gosford  
  2nd Indian Summer Handicap, Flemington  
    Cellarbrations Handicap, Rosehill  
  3rd R.N. Irwin S. [G3], Morphettville  
MITRAAD (AUS), 2011, c (O'Reilly, Grosvenor).
4 wins, $40,366.
  Won Secretariat S. [L] (1400 m.), Turffontein  
    Edgeline Pinnacle S. (1450 m.), Turffontein  
    Roodepoort Metal Exchange Graduation Plate (1400 m.), Turffontein  
    Imex Africa Maiden Juvenile Plate (1200 m.), Scottsville  
  2nd Graceland Hotel Casino and Country Club in Secunda Mr 72 Han, Turffontein  
  3rd Charity Mile [G2], Turffontein  
VEUVELICIOUS (AUS), 2011, f (Medicean, Assert).
2 wins, $173,300.
  Won Fernhill H. [L] (1600 m.), Randwick  
    Sensational Springvale Plate (1500 m.), Sandown Lakeside  
  3rd T.L. Baillieu S. [G3], Rosehill  
    Say It With Flowers Handicap, Sandown Lakeside  
FIGHTING SUN (AUS), 2011, c (Ivory's Irish, Geiger Counter).
2 wins, $143,750.
  Won Canonbury S. [L] (1100 m.), Rosehill  
    2014 Atc Membership on Sale Now Plate (1100 m.), Rosehill  
SPORTS EDITION (AUS), 2011, c (Marscay, Storm Cat).
1 win, $83,850.
  Won Hampden S. [L] (1200 m.), Eagle Farm  
  2nd Tab Early Quaddie Plate, Randwick  
Equator (AUS), 2010, g (Desert Sun, Sir Tristram).
2 wins, $194,330.
  Won Become An Atc Sponsor Handicap (1250 m.), Canterbury  
    Dapto Centre Town Pharmacy 2Yo Maiden Plate (1000 m.), Kembla Grange  
  2nd Sandown Guineas [G2], Caulfield  
  3rd Champagne S. [G1], Randwick  
    Carbine Club S. [G3], Flemington  
    Dulcify Quality H. [L], Randwick  
    Victaulic Handicap, Kalgoorlie  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

ZOUZOU, by Redoute's Choice. 1 win at 1200 m. in Australia. Half-sister to Crestfallen. Dam of 5 foals, 3 raced, 1 winner-

ZOUSTAR (2010 c by Northern Meteor). 6 wins. See above.

2nd DAM

METEOR MIST, by Star Shower. 12 wins 1200 to 1600 m. Won STC Able Placements H. 2nd STC Promedica H. 3rd STC Sutherland T.P.I. S.C. H. Dam of 5 foals, 4 raced, all winners inc.-

Crestfallen (f by Rivotious (USA)). 7 wins 1000 to 1615 m. and $240,170. Won BTC Fillies and Mares H. 2nd Tattersalls Rc (qld) Winter S. [G3], Gold Coast TC Silk Stocking [L], BTC Diamond Stud S. [L]. 3rd Scone RC Dark Jewel Classic [L], STC Birthday Card Quality H. [L]. 4th STC Sweet Embrace S. [G3]. Dam of 6 winners inc.--

Miss Antaeus (f by I Am Invincible). 1 win at 1100 m. at 2. Won ATC More Than Ready @ Vinery Handicap. 3rd Scone RC Woodlands S. [L], ATC Ranvet Handicap, ATC All Too Hard @ Vinery Handicap.

MOONLIGHT SHADOW. 6 wins 900 to 1200 m. and $97,650. Won QTC Piccaninny 2 YO H., QTC Lyndhurst Stud 3 YO Class 6 H., QTC Riccarton Class 3 H., BTC Traveltrain Holidays Class 3 H. 2nd Tattersalls Rc (qld) Carlton Draught 3 YO H., QTC Jack Hanna 3 YO Class 6 H., QTC W H Buchanan 3 YO Class 6 H. Dam of 2 winners inc.--

Testashadow (g by Testa Rossa). 5 wins at 1400, 1600 m. and $526,785. Won ATC Tab Early Quaddie Handicap, ATC Cellarbrations Handicap, ATC Tab.Com.Au Handicap, ATC Tab More Than Just Winning Handicap, ATC Gifts.Com.Au Handicap. 2nd Gold Coast TC Magic Millions 3 YO Guineas [RL]. 3rd ATC Australian Turf Club Handicap.

ROKATOKO. 5 wins 1200 to 1400 m. and $126,700. Won BRC Tooheys New Class 6 Plate, BRC Glenlogan Maiden H. 2nd BRC Concept Window Fashions 3YO H., BRC Woolworths Class 6 Plate. 3rd BRC Robert Bax & Associates 3YO H., BRC Sport & Community Wellness Class 6 Plate, BRC Mother Class 6 H.

DEEFOUR. 4 wins at 1400, 1800 m. and $141,518. Won AJC Equal H. 2nd AJC Beau Zam H.

METEOR MAN. 7 wins 1100 to 1600 m. Won TRC Cadbury Dairy Milk Class 6 H., TTC Woolworths Class 6 H., TTC Tasman Liquor Traders Class 4 H., TRC Cadbury Favourites Class 2 H., TRC Axa Insurance Class 4 H. 2nd TTC Archer Families Class 4 H. 3rd TRC Tilford Honda H.

FOREVER MIDNIGHT. 2 wins at 1400 m. in Australia. Dam of 3 winners inc.--

DUSTY STAR (c by General Nediym). 4 wins at 1300, 1400 m. and $335,830. Won MRC Autumn S. [G2], VRC Elms H. 2nd MRC Weekend Hussler S. [L], MRC Anniversary Vase [L], BRC Spear Chief H. [L]. 3rd MRC Bletchingly S. [G3]. 4th MRC Bletchingly S. [G3].

3rd DAM

SUNBUSTER, by Blockbuster. 1 win at 900 m. in Australia. Dam of 6 foals, all raced, 3 winners inc.-

STAR SPECTRUM. 5 wins 1200 to 1550 m. and $85,958. Won AJC Clothes Encounter H., AJC The Brampton Island H., STC Cammeray T.A.B. H., STC Kogarah H., AJC Picton Bowling Club H. 3rd STC Coca-Cola Bottlers H., AJC Earlwood R.S.L. H. Dam of 3 winners inc.--

Spectroscope (f by Geiger Counter (USA)). 2 wins at 1100, 1200 m. Won STC 2 YO Fillies H., STC Fillies and Mares Special Conditions H. 3rd VRC Bloodhorse Breeders' S [G3], MVRC Silver Jubilee S. [L], STC 2 YO H., STC Corporate Express H. 4th STC Magic Night S. [G2]. Dam of 4 winners inc.--

Silver Spur (g by Flying Spur). 2 wins at 5 1/2, 6 3/4 f. and $128,356. Won BRC Sky Racing Maiden Plate. 2nd VRC Springtime S. [L], STC NGS Super Plate, BRC Carlton Mid Maiden Plate. 3rd City Tattersalls Club Brian Crowley S. [L]. 4th MRC Sandown Guineas [G2], Tattersalls Rc (qld) Tattersall's Mile [L].

THE WHITE HOPE. 6 wins 1200 to 1400 m. and $122,300. Won BRC 1300 Go Broncos Colts Geldings and Entires No Metro Wins Han, BRC Urban Cellars Benchmark 85 Handicap, BRC Sirromet Love My Sweet Wine Benchmark 70 Coltsgeldings & Ent, BRC Blackwoods Colts Geldings and Entires Maiden Handicap. 2nd BRC Mount Franklin Lightly Sparkling Class 6 Plate, BRC Greenslopes Private Hospital Class 6 Handicap. 3rd BRC Winning Edge Awards & Designs Colts Geldings & Entires Class.

STARSPLASH. 2 wins at 1300, 1400 m. Won QTC Winnipeg 3YO Maiden Plate. 2nd BTC Amart All Sports Class 3 Plate.

METEOR MIST. 12 wins. See above.

4th DAM

SUNSHINE LASS, by Wilkes (FR). Unraced. Sister to YOUNG VICTORIA. Dam of 11 named foals, 8 raced, 4 winners inc.-

KSAR MISS. 3 wins 1200 to 1300 m. Won STC Lilyfield H. 2nd STC Springwood H., AJC Ribbon H., AJC Beach S. 3rd AJC Camp Cove H., STC Rosehill H., AJC Mildura H. Dam of 5 winners inc.--

DIAMOND BENNY (c by Hit It Benny). 15 wins 800 to 1200 m. and $190,640. Won STC Frederick Clissold H. [G3], City Tattersalls Club City Tatt's Lightning H. [L], City Tattersalls Club City Tatt's Lightning H. [L]. 3rd AJC Challenge S. [G2], Gosford & District a & C Assn RC Pacesetter S. [L]. 4th AJC Shorts [L], Tattersalls Club (nsw) Carrington S. [L].

HIT IT STAR (f by Hit It Benny). 4 wins 900 to 1200 m. Won Gosford & District a & C Assn RC Gosford Slipper S. [L], AJC 3 YO Fillies Restricted H., AJC 3- and -4 YO H. 2nd Newcastle JC Penfolds Classic [G3], Illawarra TC Brambles Classic [L], AJC 3 YO Fillies H., AJC Sledmere H. Dam of 6 winners inc.-

HITAPOTOMOSS (f by Twig Moss (FR)). 2 wins at 1000, 1400 m. Won AJC Reginald Allen Quality H. [L], AJC Centacare Blazing Saddles H. 2nd QTC Esprit H. [L]. 3rd AJC Light Fingers S. [G2], AJC Warwick Farm Convention Centre Welter H., STC Botanical Gardens H. 4th STC Triscay S. [L]. Producer.

CANICULA. 3 wins at 1000, 1100 m. Won QTC Oppressor H. 2nd MRC Dual Choice Super Vobis H., MRC Rupert Greene Super Vobis H. 3rd MRC Sigiad Security Plate. Dam of 5 winners inc.-

SPECTROLITE (f by Stratum). 1 win at 1000 m. at 2. Won VRC Ottawa S. [L].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  ZOUSTAR, B. c. 2010, Northern Meteor -- Zouzou, by Redoute's Choice.
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2015-2016 130 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 12 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.
Top