Speed, Power, Class, Good Looks – The Best Son Of Leading Sire Choisir


Starspangledbanner (AUS)

Sire:
Choisir
Dam:
Gold Anthem
Dam Sire:
Made Of Gold
Retired to stud:
2011
Service fee:
$22,000
Free Return
Yes
Location:
NSW
Height:
16.0
Yob:
2006
NSW Breeder Owner Bonus Scheme (BOBS)
BOBS Extra
Magic Millions Racing Series
Inglis Bonus Eligible

Speedpowerclassgood looks – the best son of leading sire Choisir and closely related to the multiple Gr.1 winners Haradasun and Elvstroem.

He won the Oakleigh Plate-Gr.1 just like the exceptional young sire Fastnet Rock.

He won the Caulfield Guineas-Gr.1 in a faster time than the proven sires Redoute’s Choice and Lonhro.

He won the Golden Jubilee Stakes-Gr.1 at Royal Ascot just like his sire Choisir.

He won the July Cup-Gr.1 at Newmarket like leading UK sire Oasis Dream.

“the four-time Gr.1 winning Australian sprinter has made a blistering start to his second career”
www.sportinglife.com

An outstanding 25% SW/R with his first European crop!

The Wow Signal – winner of the G1 Prix Morny & G2 Coventry Stakes
Anthem Alexander – winner of the G2 Queen Mary Stakes
Home Of The Brave – winner of the Jury Stakes-G3, European Free H’cap-L.R. & King Richard III Stakes-L.R.
Silver Rainbow – winner of the Prix du Cercle-L.R.
Meliora – winner of the Grand Prix de Fontainebleau-L.R.
Last Gift – winner of the Premio Carlo Chiesa-L.R.
Moonraker – runner up in the Julia Graves Roses Stakes-L.R.

STARSPANGLEDBANNER (AUS)
  Chestnut horse Foaled 2006  

Sire:
Choisir
1999
Danehill Dancer Danehill Danzig
Razyana
7-a
2-d
Mira Adonde Sharpen Up
Lettre d'Amour
5-i
22-b
Great Selection Lunchtime Silly Season
Great Occasion
1-g
7-f
Pensive Mood Biscay
Staid
2-o
8-f
Dam:
Gold Anthem
1999
Made of Gold Green Forest Shecky Greene
Tell Meno Lies
13-c
8-c
Vindaria Roi Dagobert
Heavenly Body
8-c
21-a
National Song Vain Wilkes
Elated
13-c
A10
Olympic Aim Zamazaan
Gold Vink
7>
22-b

By CHOISIR (AUS) (Ch. 1999 - Stud NH:2004, SH:2003) Stakes-winner; won 7 races and $2,160,376 inc. VRC Lightning S. [G1], Royal Ascot Golden Jubilee S. [G1]; sire of 72 SWs (8 G1) inc. Olympic Glory, Starspangledbanner, Obviously, Sacred Choice, Historian, Japonisme, Choice Bro, Kushadasi, Hurried Choice, Dreamscape, Sir Moments, Glory Awaits, Stimulation, Celtic Dancer, Incumbent, Gold Water, Chandlery, Champagne Harmony, Big Money, Eloping, Psychologist, Lady Springbank, Monsieur Joe, Wouldnt It Be Nice, etc.

STARSPANGLEDBANNER. 23 Starts. 7-3-2 $2,276,933.
Won Ascot Golden Jubilee S. [G1] (6 f.), Caulfield Caulfield Guineas [G1] (1600 m.), Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Newmarket July Cup S. [G1] (6 f.), Caulfield H.D.F. McNeil S. [G3] (1200 m.), Vain S. [L] (1100 m.), Moonee Valley Inglis Juvenile (1000 m.). 2d York Nunthorpe S. [G1], Curragh Renaissance S. [G3], Flemington Flemington Festival of Racing S. [L]. 3d Flemington Newmarket H. [G1], Caulfield Blue Diamond Prelude [G3]. 4th Flemington Lightning S. [G1], Caulfield Caulfield Guineas Prelude [G3], Dundalk Mercury S. [L].

1st DAM

Gold Anthem, by Made of Gold (USA). 2 wins at 1000, 1050 m. at 2 Won SAJC Yalumba Wines Dash. 2nd SAJC Balcrest S. [L], SAJC Redding H. 3rd SAJC Zonta Adelaide H. Dam of 11 foals, 8 raced, 7 winners-

STARSPANGLEDBANNER (2006 c by Choisir). 7 wins. See above.

Gold Chant (2004 f by El Moxie (USA)). 5 wins at 1000, 1200 m. and $129,520. Won VRC Lord Nelson H., MRC Kenmark H., MVRC Mirvac H. 2nd MVRC Asofia H., MVRC Arrow Training Services H. 3rd SAJC Dermody S. [L]. Dam of 3 winners inc.-

AMICUS (f by Fastnet Rock). 5 wins 1150 to 1600 m. and $799,485. Won MRC 1000 Guineas [G1], VRC Milady S. [G2], ATC Breeders' Classic [G2], ATC Toy Show Quality [G3]. 3rd ATC Emancipation S. [G2]. 4th ATC Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1], ATC Surround S. [G2].

Il Cavallo (c by Choisir). 5 wins at 900, 1000 m. and $210,602. Won VRC 2014 A.R. Creswick Series Heat 3, VRC Vrc Recognition Handicap, MRC Nine West Plate, MRC Hal Baker Plate. 2nd CJC Pegasus S. [L]. 3rd MVRC N.M. Carlyon S. [L]. 4th MRC Vain S. [G3].

BAROOD (2012 c by Choisir). 1 win at 1200 m. Won ATC Tab More Than Just Winning Plate. 2nd ATC McGrath Estate Agents Handicap. 3rd ATC Hyland Race Colours Plate.

2nd DAM

NATIONAL SONG, by Vain. Started once in Australia. Half-sister to CIRCLES OF GOLD, GOLD WELLS, Modern Era, Rings of Gold. Dam of 14 named foals, 10 raced, 7 winners inc.-

Gold Anthem (f by Made of Gold (USA)). 2 wins. See above.

THUMB PRINTS. 8 wins at 1000, 1100 m. and $126,604. Won STC Hyland Race Colours H. 2nd SAJC Carbine Club H., SAJC Yallambee Stud H., SAJC Boxing Day at ASPM December 26 H. 3rd SAJC Coffee Club H.

Circles of Ice. Unraced. Dam of 7 winners inc.--

MARCADO (g by Choisir). 1 win at 1100 m. at 2. Won VRC Talindert S. [L]. 3rd VRC Sires' Produce S. [G2].

TAGINE (f by Last Tycoon (IRE)). 3 wins 1212 to 1600 m. Won TRC 1000 Guineas [L], MVRC Melbourne Commercial Trophy H. 2nd TRC H.W. Strutt S. [L], SAJC Cinderella S. [L]. 3rd MRC Geoffrey Bellmaine H., MVRC David Rhodes H. 4th SAJC Aha S. [L]. Dam of 5 winners inc.--

Trisara (f by Dehere (USA)). 1 win at 1100 m. at 2. 2nd SAJC Cinderella S. [L], MVRC Hoyts Food Plate. 3rd MVRC Valley Events Plate. Producer.

CRACCO. 5 wins 1300 to 1400 m. and $163,250. Won BRC Darley Australia No Metro Wins Handicap, BRC Racing Retro Class 3 Handicap, BRC Carlton Mid Class 5 Handicap, BRC Today Tonight 3YO Maiden H. 3rd BRC Mount Franklin Colts Geldings and Entires Benchmark 85 Handi, BRC Xxxx Gold Benchmark 90 Handicap, BRC St Vincent's Private Hospital Mount Olivet One Metro Win Han.

ARCTIC. 4 wins 1200 to 2020 m. and $194,150. Won BRC Sky Racing No 1 in Racing Class 6 Plate, BRC Sequalo @ Lyndhurst Stud Benchmark 75 Handicap, BRC Bmag Three-Years-Old Maiden Handicap. 3rd BRC Sky International No Metro Wins Handicap, BRC 1300 Go Broncos Colts Geldings and Entires No Metro Wins Han, BRC Sirromet Benchmark 75 Handicap, BRC Lockyer Race Club Class 4 Handicap.

THE SNOW QUEEN. 2 wins at 1560, 2100 m. Won Avondale JC Avondale Sunday Markets 2100.

FORFORTY. 1 win at 1600 m. Won MVRC Camp Australia Plate. 3rd MVRC Members Equity Bank Plate.

3rd DAM

OLYMPIC AIM (NZ), by Zamazaan (FR). 4 wins 1850 to 2100 m. in Australia. Half-sister to BIT OF A SKITE, SHAGOLVIN, TAMAN SINGAPURA. Dam of 8 foals, all raced, 6 winners inc.-

CIRCLES OF GOLD (f by Marscay). 6 wins 1200 to 2400 m. and $936,835. Won AJC AJC Australian Oaks [G1], MRC Coongy H. [G3], AJC Adrian Knox S. [G3], SAJC Ansett Australia S. [L]. 2nd MRC Caulfield Cup [G1], QTC Queensland Oaks [G1], WATC Fruit 'n' Veg S. [G1]. 3rd MRC C.F. Orr S. [G1]. 4th VRC Australian Cup [G1], VRC L.K.S. Mackinnon S. [G1]. Dam of 9 winners inc.--

ELVSTROEM (c by Danehill (USA)). 10 wins 1300 to 2500 m. and $5,704,519. Won MRC Caulfield Cup [G1], Nad Al Sheba Dubai Duty Free [G1], VRC Victoria Derby [G1], MRC Underwood S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1]. 2nd Longchamp Prix d'Ispahan [G1]. 3rd VRC Australian Cup [G1], STC Rosehill Guineas [G1], York Prince of Wales's S. [G1]. 4th VRC Melbourne Cup [G1], VRC Australian Cup [G1], Saint-Cloud Grand Prix de Saint-Cloud [G1], Newbury Lockinge S. [G1].

HARADASUN (c by Fusaichi Pegasus (USA)). 7 wins 1100 to 1609 m. and $2,702,576. Won AJC Doncaster H. [G1], STC George Ryder S. [G1], Ascot Queen Anne S. [G1], MRC Vain S. [L], MRC Zeditave S. [L], MRC Manfred S. [L]. 2nd AJC Queen Elizabeth S. [G1]. 3rd MVRC W.S. Cox Plate [G1], VRC Turnbull S. [G1]. 4th VRC Australian Guineas [G1].

Hveger (f by Danehill (USA)). 1 win at 1600 m. 2nd SAJC S.A. Oaks [G2], MRC Skyy Blue Plate. 3rd SAJC Australasian Oaks [G1]. Dam of 3 winners inc.--

HIGHLAND REEL (c by Galileo). 5 wins 7 f. to 1 1/2 m. and $3,483,308. Won Sha Tin Hong Kong Vase [G1], Arlington Secretariat S. [G1], Goodwood Vintage S. [G2], Goodwood Gordon S. [G3]. 2nd Chantilly Prix du Jockey Club [G1]. 3rd MVRC W S Cox Plate [G1]. 4th Meydan Dubai Sheema Classic [G1].

GOLD WELLS (c by Barathea (IRE)). 7 wins 1100 to 2000 m. and $539,750. Won VRC Blamey S. [G2], VRC Kensington S. [L], WATC Pink Innovation Rated H., MRC Limerick Super Vobis H. 2nd VRC Standish H. [G3], VRC Auckland Racing Club H. [L]. 3rd VRC Chester Manifold S. [L].

Modern Era (c by Marscay). 4 wins 1400 to 1720 m. and $156,715. Won VRC Chubb Trophy, VRC Super Vobis Comedy King H., MRC Scobie Breasley H. 3rd MRC Schweppervescence Cup [L], Turf Paradise Cotton Fitzsimmons Mile H. [O], MRC Wallace H. 4th SAJC Tokyo City Cup [G3].

Rings of Gold (g by Marscay). 3 wins 1200 to 1300 m. Won STC 3 YO Conditions H., STC 3 YO Conditions H. 2nd Tattersalls Club (nsw) Welter H., STC Stc Members H. 3rd Gosford RC Gosford Guineas [L], VRC Terry Daniher Welter. 4th STC Rosehill Guineas [G1].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
CHOISIR, Ch. c. 1999, Danehill Dancer (IRE) -- Great Selection, by Lunchtime (GB).
Entered Stud in 2003.
Sire of 1334 runners, 839 winners (62.9%), 72 stakeswinners (5.4%), 67 stakesplaced (5.0%).
Sire of the winners of over $AUS83.5 m. inc:
OLYMPIC GLORY (IRE), 2010, c (Alzao, Shirley Heights).
8 wins, $2,379,720.
  Won Queen Elizabeth Ii S. [G1] (1 m.), Ascot  
    Lockinge S. [G1] (1 m.), Newbury  
    Prix Jean-Luc Lagardere [G1] (1400 m.), Longchamp  
    Prix de la Foret [G1] (1400 m.), Longchamp  
    Superlative S. [G2] (7 f.), Newmarket  
    Vintage S. [G2] (7 f.), Goodwood  
    Greenham S. [G3] (7 f.), Newbury  
    Fair Trade Practice E B F Maiden Stakes (6 f.), Goodwood  
  2nd Prix du Moulin de Longchamp [G1], Longchamp  
    Prix Jacques le Marois [G1], Deauville  
    Coventry S. [G2], Ascot  
  3rd Prix Jacques le Marois [G1], Deauville  
  4th Prix d'Ispahan [G1], Longchamp  
STARSPANGLEDBANNER (AUS), 2006, c (Made of Gold, Vain).
7 wins, $2,276,933.
  Won Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Caulfield Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Golden Jubilee S. [G1] (6 f.), Ascot  
    July Cup S. [G1] (6 f.), Newmarket  
    H.D.F. McNeil S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Vain S. [L] (1100 m.), Caulfield  
    Inglis Juvenile (1000 m.), Moonee Valley  
  2nd Nunthorpe S. [G1], York  
    Renaissance S. [G3], Curragh  
    Flemington Festival of Racing S. [L], Flemington  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Blue Diamond Prelude [G3], Caulfield  
  4th Lightning S. [G1], Flemington  
    Caulfield Guineas Prelude [G3], Caulfield  
    Mercury S. [L], Dundalk  
OBVIOUSLY (IRE), 2008, g (Montjeu, Silver Hawk).
11 wins, $1,650,011.
  Won Shoemaker Mile S. [G1] (1 m.), Hollywood Park  
    Shoemaker Mile S. [G1] (1 m.), Santa Anita  
    Arroyo Seco Mile S. [G2] (1 m.), Santa Anita  
    Del Mar Mile H. [G2] (1 m.), Del Mar  
    American H. [G2] (1 m.), Hollywood Park  
    Del Mar Mile H. [G2] (1 m.), Del Mar  
    American S. [G3] (1 m.), Santa Anita  
    Bookings@dundalkstadium.Com Handicap (7 f.), Dundalk  
    Allowance S. (6 1/2 f.), Santa Anita  
    Allowance S. (1 m.), Del Mar  
    Jogforjockeys.Ie Maiden (7 f.), Cork  
  2nd San Gabriel S. [G2], Santa Anita  
    Arcadia S. [G2], Santa Anita  
    San Simeon S. [G3], Santa Anita  
    Robert K. Kerlan Memorial H. [O], Hollywood Park  
    Allowance S., Hollywood Park  
    Allowance S., Santa Anita  
  3rd Breeders' Cup Mile [G1], Santa Anita  
    Woodbine Mile S. [G1], Woodbine  
    Cool Frenchy S. [O], Hollywood Park  
  4th City of Hope Mile S. [G2], Santa Anita  
    Del Mar Mile H. [G2], Del Mar  
SACRED CHOICE (AUS), 2005, f (Sir Tristram, Motavato).
9 wins, $2,151,890.
  Won Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Doncaster H. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Emancipation S. [G2] (1600 m.), Randwick  
    Aspiration Quality H. [L] (1600 m.), Randwick  
    Ethereal H. (1400 m.), Kensington  
    ClubsNSW H. (1500 m.), Rosehill  
    Veolia Environmental Services H. (1300 m.), Rosehill  
    Luxaflex Window Fashions By Mal Glanville Class 1 Hcp (2100 m.), Gosford  
    Maiden P. (2015 m.), Seymour  
  2nd Empire Rose S. [G1], Flemington  
    Queen Elizabeth S. [G1], Randwick  
    Princesses Stop at Nothing H., Kensington  
    Maiden P., Wyong  
  3rd Epsom H. [G1], Randwick  
    Chipping Norton S. [G1], Warwick Farm  
    Shannon S. [G2], Rosehill  
    Show County Quality H. [L], Warwick Farm  
    Wentworthville H., Warwick Farm  
    Hoxton Park H., Warwick Farm  
    The Mo�t & Chandon, Flemington  
  4th Tramway H. [G3], Randwick  
    Epona S. [L], Rosehill  
HISTORIAN (NZ), 2007, c (Marauding, Zeditave).
5 wins, $599,492.
  Won Thorndon Mile [G1] (1600 m.), Trentham  
    Galaxy S. [G1] (2000 m.), Ellerslie  
    G.R. Kelt Memorial S. [G3] (1400 m.), Hastings  
    Auckland Co-Op Taxis Mile (1600 m.), Ellerslie  
    Newstalk ZB 1400 (1400 m.), Ellerslie  
  2nd New Zealand Derby [G1], Ellerslie  
    New Zealand S. [G1], Ellerslie  
    The 2011 Cambridge Stud Yearling Draft 3, Ellerslie  
    Novotel Mile, Ellerslie  
    Doug Miller Ltd Maiden, Awapuni  
  3rd Waikato Guineas [G3], Te Rapa  
  4th Avondale Guineas [G2], Ellerslie  
JAPONISME (AUS), 2012, g (Encosta de Lago, Sir Tristram).
6 wins, $1,158,865.
  Won Ascot Vale S. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Royal Sovereign S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    San Domenico S. [G3] (1100 m.), Rosehill  
    Bob Ingham Handicap (1100 m.), Rosehill  
    Tab Rewards Handicap (1200 m.), Canterbury  
    The Tradie Magazine Handicap (1100 m.), Rosehill  
  2nd Tab.Com.Au Handicap, Warwick Farm  
  3rd Lightning S. [G1], Flemington  
    William Reid S. [G1], Moonee Valley  
    Roman Consul S. [G2], Randwick  
    Schweppes Handicap, Warwick Farm  
  4th Run to the Rose S. [G2], Rosehill  
CHOICE BRO (AUS), 2009, g (Palace Music, Godswalk).
7 wins, $547,430.
  Won Manawatu Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Awapuni  
    Taranaki 2 YO Classic [G3] (1200 m.), Pukekura Raceway  
    Weetwood H. [L] (1200 m.), Toowoomba  
    Karaka 3 YO Mile [RL] (1600 m.), Ellerslie  
    Tattersall's Racing Club Open Handicap (1200 m.), Doomben  
    Countdown to Karaka Million 2YO (1200 m.), Ellerslie  
    Rural Fuel Premier (1200 m.), Awapuni  
  2nd Strawberry Road H. [L], Eagle Farm  
    Canadian Club Bm95 Handicap, Doomben  
    Chris Anderson Racing Benchmark 90 Handicap, Doomben  
    Inspirations Paint Rockhampton Cup Open Handicap, Rockhampton  
    New Zealand Bloodstock 2YO Premier, Awapuni  
  3rd Bill Ritchie H. [G3], Randwick  
    Hampden S. [L], Doomben  
    Spear Chief H. [L], Eagle Farm  
    Weetwood H. [L], Toowoomba  
    Tab Rewards Handicap, Rosehill  
    Bluescope Open Handicap, Doomben  
    Twilight Race Day 4Th December Open Handicap, Doomben  
    Cargo Transport Systems Open Handicap, Doomben  
  4th Avondale Guineas [G2], Ellerslie  
    Karaka Million [RL], Ellerslie  
KUSHADASI (AUS), 2010, g (Carnegie, Grosvenor).
6 wins, $543,920.
  Won South Australian Derby [G1] (2500 m.), Morphettville  
    John and Esther Abbott Handicap (1526 m.), Morphettville  
    Thomas Foods International Handicap (1200 m.), Morphettville  
    Alan Sheppard Constructions Handicap (1600 m.), Morphettville  
    Anspach Removals and Storage Handicap (1600 m.), Morphettville  
    Hughes Chauffeured Limousines Handicap (1800 m.), Morphettville  
  2nd Port Adelaide Guineas [L], Morphettville  
    Dominant Handicap, Morphettville  
    Kevin Sheedy in Gawler / Sabois Two-Year-Old Maiden Plate, Gawler  
  3rd The Deck @ Morphettville 19/12 Handicap, Morphettville  
  4th Chairman's S. [G3], Morphettville  
HURRIED CHOICE (AUS), 2004, f (Catrail, Sir Tristram).
5 wins, $593,550.
  Won Challenge S. [G2] (1000 m.), Randwick  
    Theo. Marks S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Gimcrack S. [L] (1000 m.), Randwick  
    Blues Point Hotel H. (1200 m.), Randwick  
    56 Days 'Til Aami Golden Slipper Day H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd Apollo S. [G2], Rosehill  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
    Cadbury Favourites Now With Boost H., Rosehill  
  3rd Expressway S. [G2], Rosehill  
    Concorde S. [G3], Rosehill  
  4th Premiere S. [G2], Rosehill  
    San Domenico S. [G3], Randwick  
DREAMSCAPE (AUS), 2005, c (Ferdinand, Sir Ivor).
4 wins, $387,350.
  Won Stan Fox S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Up and Coming S. [G3] (1200 m.), Warwick Farm  
    Liverpool City Cup [G3] (1300 m.), Warwick Farm  
    Jim Beam H. (1200 m.), Randwick  
  2nd Frederick Clissold S. [G3], Randwick  
  3rd Ming Dynasty Quality H. [L], Rosehill  
SIR MOMENTS (AUS), 2010, g (Zabeel, Covetous).
8 wins, $735,050.
  Won Queensland Guineas [G2] (1400 m.), Eagle Farm  
    The Phoenix [L] (1400 m.), Eagle Farm  
    Dalrello S. [L] (1200 m.), Doomben  
    Daybreak Lover Plate [L] (1600 m.), Eagle Farm  
    Tails S. [L] (1630 m.), Doomben  
    Qpos Open Handicap (1350 m.), Doomben  
    Ethel Kerrison Birthday Benchmark 85 Handicap (1200 m.), Gold Coast  
    Super Starfish Open Handicap (1400 m.), Gold Coast  
  2nd A.D. Hollindale S. [G2], Gold Coast  
    Phelan Ready S. [L], Eagle Farm  
    The Carbine Club Gold Coast Stakes, Gold Coast  
  3rd Tails S. [L], Caloundra  
    Padua College Open Handicap, Doomben  
GLORY AWAITS (IRE), 2010, c (Foxhound, Waajib).
3 wins, $643,989.
  Won Topkapi Trophy [G2] (1600 m.), Veliefendi  
    City Plate [L] (7 f.), Chester  
    Tony Cunliffe 50th Birthday Celebration Maiden Stakes (7 f.), Haydock  
  2nd 2000 Guineas S. [G1], Newmarket  
    City of York S. [L], York  
    Doncaster Mile S. [L], Doncaster  
  3rd Feilden S. [L], Newmarket  
    Firestone Building Products Novice Stakes, Newmarket  
  4th Autumn S. [G3], Newmarket  
    Thoroughbred S. [G3], Goodwood  
STIMULATION (IRE), 2005, c (Thatching, Crystal Palace).
3 wins, $511,810.
  Won Victor Chandler Challenge S. [G2] (7 f.), Newmarket  
    European Free H. [L] (7 f.), Newmarket  
    Dubai Duty Free Golf World Cup Maiden S (6 f.), Newbury  
  2nd Lennox S. [G2], Goodwood  
    Horris Hill S. [G3], Newbury  
    King Charles II S. [L], Newmarket  
    Ascot Annual Badgeholders' Hyperion Conditions S, Ascot  
  3rd International Topkapi Trophy [G2], Veliefendi  
  4th Prince of Wales's S. [G1], Ascot  
    Jersey S. [G3], Ascot  
    Dubai Duty Free Cup [L], Newbury  
CELTIC DANCER (AUS), 2007, c (Kala Dancer, Swiftly Morgan).
7 wins, $531,550.
  Won QTC Cup [G2] (1300 m.), Eagle Farm  
    Prime Minister's Cup [L] (1300 m.), Gold Coast  
    Coca-Cola Amatil 3YO H. (1350 m.), Doomben  
    St Margaret's Anglican Girls School 3YO H. (1500 m.), Eagle Farm  
    Magnum Industries 2YO H. (1300 m.), Caloundra  
    Gold Coast City Cup 28 August 2YO H. (1200 m.), Gold Coast  
    Coastal Tipper Hire 3YO H. (1200 m.), Gold Coast  
  2nd Gold Coast Guineas [G3], Gold Coast  
    Glasshouse H. [L], Caloundra  
  3rd Queensland Day S. [L], Doomben  
    Zarrafas Coffee H., Eagle Farm  
    Greenslopes Emergency Centre Class 6 Handicap, Eagle Farm  
    Bottlemart Handicap, Caloundra  
    XXXX As Good As Gold 2YO Maiden Plate, Ipswich  
    Sunrise Designs 2YO Maiden H., Caloundra  
  4th Magic Millions 3 YO Guineas [RL], Gold Coast  
INCUMBENT (AUS), 2004, c (Rubiton, Voodoo Rhythm).
2 wins, $475,200.
  Won Sires' Produce S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    2007 Inglis Premier (1200 m.), Caulfield  
  2nd Festive Season 1000, Sandown  
    Allan Wicks Plate, Caulfield  
  3rd Cathay Pacific Airways Plate, Moonee Valley  
GOLD WATER (AUS), 2005, f (Devil's Bag, Nijinsky).
5 wins, $774,250.
  Won Angus Armanasco S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Hit It Benny H. (1400 m.), Randwick  
    Group One Club Platinum Membership H. (1400 m.), Rosehill  
    Www.Theraces.Com.Au Maiden Plate (1250 m.), Canterbury  
    Fireplace Products Australia Class 1 Handicap (1200 m.), Wyong  
  2nd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
    T.A.D. Kennedy S. [G1], Rosehill  
    Doomben Cup [G1], Eagle Farm  
    Emancipation S. [G2], Randwick  
    A.V. Kewney S. [G2], Flemington  
    Rose of Kingston S. [G2], Flemington  
    Royal Parma S. [L], Randwick  
  3rd A.D. Hollindale S. [G2], Gold Coast  
  4th Vanity S. [G3], Flemington  
CHANDLERY (IRE), 2009, c (Mujadil, Groom Dancer).
3 wins, $86,360.
  Won Vintage S. [G2] (7 f.), Goodwood  
    Graduation Plate (1400 m.), Qatar Racing and Equestrian  
    British Stallion Studs Supporting British Racing EBF Maiden (6 f.), Goodwood  
  2nd Superlative S. [G2], Newmarket  
CHAMPAGNE HARMONY (AUS), 2005, f (Zabeel, L'Enjoleur).
3 wins, $208,425.
  Won Yallambee Classic [G2] (1200 m.), Morphettville  
    Premier Signs Plate (1200 m.), Caulfield  
    Maiden P. (1100 m.), Ballarat  
  2nd Schweppervescence Plate, Moonee Valley  
  4th Robert Sangster S. [G1], Morphettville  
    How Now S. [G3], Caulfield  
BIG MONEY (AUS), 2009, g (Humam, New Regent).
10 wins, $710,510.
  Won W.J. Healy S. [G3] (1200 m.), Eagle Farm  
    George Moore S. [G3] (1200 m.), Doomben  
    Southern Cross S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Ramornie H. [L] (1200 m.), Grafton  
    Lough Neagh S. [L] (1350 m.), Doomben  
    Gunnedah - Home of Olympic Gold Medallist Sarah Carrigan 3Yo (1000 m.), Gunnedah  
    Segenhoe Stud Benchmark 75 Handicap (1100 m.), Scone  
    Arrowfield Autumn Sprint (1000 m.), Muswellbrook  
    Cooks Plumbing Supplies Benchmark 65 Handicap (1000 m.), Hawkesbury  
    Steel City Financial Planners Class 1 Handicap (900 m.), Newcastle  
  2nd Lightning H. [L], Eagle Farm  
    Drummond Golf Handicap, Canterbury  
    Ascend Sales Trophies Sprint, Randwick  
    Xxxx Gold 3Yo Maiden Plate, Gunnedah  
  3rd Expressway S. [G2], Rosehill  
    Australian Chinese Primary Industry Council Summer Sprint, Randwick  
  4th Caulfied Sprint [G2], Caulfield  
ELOPING (AUS), 2011, f (Rory's Jester, Semipalatinsk).
6 wins, $1,134,150.
  Won Champagne S. [G3] (1200 m.), Moonee Valley  
    Keith Mackay S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Blue Diamond Preview [L] (1000 m.), Caulfield  
    Blue Sapphire S. [L] (1200 m.), Caulfield  
    Uam P/l Vobis Gold Rush (1000 m.), Bendigo  
    Bjc Members Celebration Sv 2Yo Maiden Plate (900 m.), Bendigo  
  2nd Red Roses S. [G3], Flemington  
    Blue Diamond Prelude [G3], Caulfield  
    Driefontein Fillies and Mares Handicap, Gold Coast  
  3rd Ian McEwen S. [G2], Moonee Valley  
  4th Champagne Classic [G2], Doomben  
    Flemington Festival of Racing S. [L], Flemington  
    Lightning H. [L], Randwick  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

Gold Anthem, by Made of Gold (USA). 2 wins at 1000, 1050 m. at 2 Won SAJC Yalumba Wines Dash. 2nd SAJC Balcrest S. [L], SAJC Redding H. 3rd SAJC Zonta Adelaide H. Dam of 11 foals, 8 raced, 7 winners-

STARSPANGLEDBANNER (2006 c by Choisir). 7 wins. See above.

Gold Chant (2004 f by El Moxie (USA)). 5 wins at 1000, 1200 m. and $129,520. Won VRC Lord Nelson H., MRC Kenmark H., MVRC Mirvac H. 2nd MVRC Asofia H., MVRC Arrow Training Services H. 3rd SAJC Dermody S. [L]. Dam of 3 winners inc.-

AMICUS (f by Fastnet Rock). 5 wins 1150 to 1600 m. and $799,485. Won MRC 1000 Guineas [G1], VRC Milady S. [G2], ATC Breeders' Classic [G2], ATC Toy Show Quality [G3]. 3rd ATC Emancipation S. [G2]. 4th ATC Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1], ATC Surround S. [G2].

Il Cavallo (c by Choisir). 5 wins at 900, 1000 m. and $210,602. Won VRC 2014 A.R. Creswick Series Heat 3, VRC Vrc Recognition Handicap, MRC Nine West Plate, MRC Hal Baker Plate. 2nd CJC Pegasus S. [L]. 3rd MVRC N.M. Carlyon S. [L]. 4th MRC Vain S. [G3].

BAROOD (2012 c by Choisir). 1 win at 1200 m. Won ATC Tab More Than Just Winning Plate. 2nd ATC McGrath Estate Agents Handicap. 3rd ATC Hyland Race Colours Plate.

2nd DAM

NATIONAL SONG, by Vain. Started once in Australia. Half-sister to CIRCLES OF GOLD, GOLD WELLS, Modern Era, Rings of Gold. Dam of 14 named foals, 10 raced, 7 winners inc.-

Gold Anthem (f by Made of Gold (USA)). 2 wins. See above.

THUMB PRINTS. 8 wins at 1000, 1100 m. and $126,604. Won STC Hyland Race Colours H. 2nd SAJC Carbine Club H., SAJC Yallambee Stud H., SAJC Boxing Day at ASPM December 26 H. 3rd SAJC Coffee Club H.

Circles of Ice. Unraced. Dam of 7 winners inc.--

MARCADO (g by Choisir). 1 win at 1100 m. at 2. Won VRC Talindert S. [L]. 3rd VRC Sires' Produce S. [G2].

TAGINE (f by Last Tycoon (IRE)). 3 wins 1212 to 1600 m. Won TRC 1000 Guineas [L], MVRC Melbourne Commercial Trophy H. 2nd TRC H.W. Strutt S. [L], SAJC Cinderella S. [L]. 3rd MRC Geoffrey Bellmaine H., MVRC David Rhodes H. 4th SAJC Aha S. [L]. Dam of 5 winners inc.--

Trisara (f by Dehere (USA)). 1 win at 1100 m. at 2. 2nd SAJC Cinderella S. [L], MVRC Hoyts Food Plate. 3rd MVRC Valley Events Plate. Producer.

CRACCO. 5 wins 1300 to 1400 m. and $163,250. Won BRC Darley Australia No Metro Wins Handicap, BRC Racing Retro Class 3 Handicap, BRC Carlton Mid Class 5 Handicap, BRC Today Tonight 3YO Maiden H. 3rd BRC Mount Franklin Colts Geldings and Entires Benchmark 85 Handi, BRC Xxxx Gold Benchmark 90 Handicap, BRC St Vincent's Private Hospital Mount Olivet One Metro Win Han.

ARCTIC. 4 wins 1200 to 2020 m. and $194,150. Won BRC Sky Racing No 1 in Racing Class 6 Plate, BRC Sequalo @ Lyndhurst Stud Benchmark 75 Handicap, BRC Bmag Three-Years-Old Maiden Handicap. 3rd BRC Sky International No Metro Wins Handicap, BRC 1300 Go Broncos Colts Geldings and Entires No Metro Wins Han, BRC Sirromet Benchmark 75 Handicap, BRC Lockyer Race Club Class 4 Handicap.

THE SNOW QUEEN. 2 wins at 1560, 2100 m. Won Avondale JC Avondale Sunday Markets 2100.

FORFORTY. 1 win at 1600 m. Won MVRC Camp Australia Plate. 3rd MVRC Members Equity Bank Plate.

3rd DAM

OLYMPIC AIM (NZ), by Zamazaan (FR). 4 wins 1850 to 2100 m. in Australia. Half-sister to BIT OF A SKITE, SHAGOLVIN, TAMAN SINGAPURA. Dam of 8 foals, all raced, 6 winners inc.-

CIRCLES OF GOLD (f by Marscay). 6 wins 1200 to 2400 m. and $936,835. Won AJC AJC Australian Oaks [G1], MRC Coongy H. [G3], AJC Adrian Knox S. [G3], SAJC Ansett Australia S. [L]. 2nd MRC Caulfield Cup [G1], QTC Queensland Oaks [G1], WATC Fruit 'n' Veg S. [G1]. 3rd MRC C.F. Orr S. [G1]. 4th VRC Australian Cup [G1], VRC L.K.S. Mackinnon S. [G1]. Dam of 9 winners inc.--

ELVSTROEM (c by Danehill (USA)). 10 wins 1300 to 2500 m. and $5,704,519. Won MRC Caulfield Cup [G1], Nad Al Sheba Dubai Duty Free [G1], VRC Victoria Derby [G1], MRC Underwood S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1]. 2nd Longchamp Prix d'Ispahan [G1]. 3rd VRC Australian Cup [G1], STC Rosehill Guineas [G1], York Prince of Wales's S. [G1]. 4th VRC Melbourne Cup [G1], VRC Australian Cup [G1], Saint-Cloud Grand Prix de Saint-Cloud [G1], Newbury Lockinge S. [G1].

HARADASUN (c by Fusaichi Pegasus (USA)). 7 wins 1100 to 1609 m. and $2,702,576. Won AJC Doncaster H. [G1], STC George Ryder S. [G1], Ascot Queen Anne S. [G1], MRC Vain S. [L], MRC Zeditave S. [L], MRC Manfred S. [L]. 2nd AJC Queen Elizabeth S. [G1]. 3rd MVRC W.S. Cox Plate [G1], VRC Turnbull S. [G1]. 4th VRC Australian Guineas [G1].

Hveger (f by Danehill (USA)). 1 win at 1600 m. 2nd SAJC S.A. Oaks [G2], MRC Skyy Blue Plate. 3rd SAJC Australasian Oaks [G1]. Dam of 3 winners inc.--

HIGHLAND REEL (c by Galileo). 5 wins 7 f. to 1 1/2 m. and $3,483,308. Won Sha Tin Hong Kong Vase [G1], Arlington Secretariat S. [G1], Goodwood Vintage S. [G2], Goodwood Gordon S. [G3]. 2nd Chantilly Prix du Jockey Club [G1]. 3rd MVRC W S Cox Plate [G1]. 4th Meydan Dubai Sheema Classic [G1].

GOLD WELLS (c by Barathea (IRE)). 7 wins 1100 to 2000 m. and $539,750. Won VRC Blamey S. [G2], VRC Kensington S. [L], WATC Pink Innovation Rated H., MRC Limerick Super Vobis H. 2nd VRC Standish H. [G3], VRC Auckland Racing Club H. [L]. 3rd VRC Chester Manifold S. [L].

Modern Era (c by Marscay). 4 wins 1400 to 1720 m. and $156,715. Won VRC Chubb Trophy, VRC Super Vobis Comedy King H., MRC Scobie Breasley H. 3rd MRC Schweppervescence Cup [L], Turf Paradise Cotton Fitzsimmons Mile H. [O], MRC Wallace H. 4th SAJC Tokyo City Cup [G3].

Rings of Gold (g by Marscay). 3 wins 1200 to 1300 m. Won STC 3 YO Conditions H., STC 3 YO Conditions H. 2nd Tattersalls Club (nsw) Welter H., STC Stc Members H. 3rd Gosford RC Gosford Guineas [L], VRC Terry Daniher Welter. 4th STC Rosehill Guineas [G1].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  STARSPANGLEDBANNER, Ch. c. 2006, Choisir -- Gold Anthem, by Made of Gold (USA).
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2012 29 27 27 20 72 19 10 15 7 2 4 1 2,421,500 1,500,447 921,053  
  2013 10 8 7 6 10 5 2 2 0 0 0 0 156,543 139,268 17,275  
 
 
  NH Total 39 35 34 26 82 24 12 17 7 2 4 1 2,578,043 1,639,715 938,328  
  NH Colts 24 20 20 18 52 15 8 12 2 1 2 0   1,639,715    
  NH Fillies 15 15 14 8 30 9 4 5 5 1 2 1     938,328  
 
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2012-2013 25 24 23 17 36 14 5 9 1 0 1 0 1,156,252 902,997 253,255  
  2014-2015 19 2 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 625 0 625  
  2015-2016 31 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 76 26 24 17 36 15 5 9 1 0 1 0 1,156,877 902,997 253,880  
  SH Colts 38 11 10 9 23 7 3 7 1 0 1 0   902,997    
  SH Fillies 38 15 14 8 13 8 2 2 0 0 0 0     253,880  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 115 61 58 43 118 39 17 26 8 2 5 1 3,734,920      
  Colts 62 31 30 27 75 22 11 19 3 1 3 0   2,542,712    
  Fillies 53 30 28 16 43 17 6 7 5 1 2 1     1,192,208  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2014     19 10 15 19 10 15 2 2 2 1 791,252 540,005 251,247  
  2015     27 15 24 5 2 2 2 1 1 1 696,700 368,553 328,147  
  2016     23 17 35 0 0 0 4 1 2 1 919,572 605,059 314,513  
  2017     15 6 8 0 0 0 2 1 0 0 170,519 126,098 44,421  
 
 
  Northern Hemisphere - Career Totals 2,578,043 1,639,715 938,328  
 
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2014-2015     14 5 9 14 5 9 1 0 1 0 386,785 351,575 35,210  
  2015-2016     19 11 17 0 0 0 0 0 0 0 468,022 325,310 142,712  
  2016-2017     21 10 10 1 0 0 0 0 0 0 302,070 226,112 75,958  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 1,156,877 902,997 253,880  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 3,734,920 2,542,712 1,192,208  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.
Top