Arguably The Best Value Son Of REDOUTE’S CHOICE Standing At Stud In Australia


Redente (AUS)

Sire:
Redoute's Choice
Dam:
Stella Cadente
Dam Sire:
Centaine
Retired to stud:
2009
Service fee:
$3,300
Free Return
Yes
Location:
VIC
Height:
16.2
Yob:
2006
Victorian Owners and Breeders Incentive Scheme (Super VOBIS)
VOBIS Gold

Redente is arguably the best value son of REDOUTE’S CHOICE standing in Australia. REDOUTE’S CHOICE needs no introduction being the sire of over 130 stakes winners including MISS FINLAND, LANKAN RUPEE, SNITZEL, STRATUM and MASTER OF DESIGN.

Redente has a blueblood pedigree being out of Group 1 Australia Stakes winner STELLA CADENTE, a daughter of CENTAINE who also won the Group 2 Tea Rose Stakes and the Group 3 Furious Stakes.

Redente is the full-brother to 2-time winner and Group 3 placed Starfish. He is also the half-brother to Listed Gimcrack Stakes winner BRILLIANT BISC and Listed St Albans Stakes placed Moon Fever.

He has 62.1% winners to runners. Redente’s progeny have the looks, speed and great temperaments earning in excess of $1.8 million.

Redente offers affordable access to superior bloodlines.

He is VOBIS, VOBIS Gold and VOBIS Sires eligible.

REDENTE (AUS)
  Bay or brown horse Foaled 2006  

Sire:
Redoute's Choice
1996
Danehill Danzig Northern Dancer
Pas de Nom
2-d
7-a
Razyana His Majesty
Spring Adieu
4-d
2-d
Shantha's Choice Canny Lad Bletchingly
Jesmond Lass
7-a
14>
Dancing Show Nijinsky
Show Lady
8-f
8-f
Dam:
Stella Cadente
1994
Centaine Century Better Boy
Royal Suite
2-n
20>
Rainbeam Vain
Rain Shadow
A10
C7
Temple Fire Bletchingly Biscay
Coogee
2-o
7-a
Eau d'Etoile Sir Tristram
Fille d'Etoile
6-e
2-c

By REDOUTE'S CHOICE (AUS) (B. 1996 - Stud 2000) Stakes-winner; won 5 races and $1,567,850 inc. MVRC Manikato S. [G1], MRC C.F. Orr S. [G1]; sire of 132 SWs (29 G1) inc. Miss Finland, Lankan Rupee, Samantha Miss, Melito, Lotteria, Gallica, Majmu, Fashions Afield, Wylie Hall, King's Rose, Musir, Anamato, Snitzel, Royal Descent, Peeping, Cheeky Choice, Stratum, Master of Design, Redoute's Dancer, Bonaria, Empires Choice, Dariana, Nadeem, Allez Wonder, etc.

REDENTE. Unraced.

1st DAM

STELLA CADENTE, by Centaine. 5 wins 1100 to 1500 m. and $395,225. Won MVRC Australia S. [G1], STC Tea Rose S. [G2], Tattersalls Club (nsw) Furious S. [G3]. 3rd STC Coolmore Classic [G1], AJC Surround S. [G2], BTC Courier Mail Classic [G3]. 4th MRC Rubiton S. [G3]. Dam of 10 foals, 7 raced, 6 winners-

BRILLIANT BISC (2010 f by Elvstroem). 3 wins at 1000 m. and $152,350. Won ATC Gimcrack S. [L], MRC Schweppes Handicap. 2nd MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 16. 3rd MRC W.J. Adams S. [L], ATC Widden S. [L], SAJC W.H. Wylie H. [L].

Starfish (2005 f by Redoute's Choice). 2 wins at 1000 m. Won MRC Silvermoor H. 2nd VRC Maribyrnong Trial S. [L]. 3rd VRC Thoroughbred Breeders' S. [G3], MVRC Gillies Famous Pies H., MRC Danzero at Arrowfield H., MVRC Ready Workforce Flying. 4th SAJC South Australian S. [L]. Dam of 3 winners inc.--

Wolf Cry (c by Street Cry (IRE)). 1 win at 1200 m. and $205,500. 3rd ATC Skyline S. [G2], ATC Lonhro Plate [L], ATC Breeders' Plate [L].

Glenbawn Dame (f by Shamardal (USA)). 4 wins 1000 to 1200 m. and $174,375. Won BRC Sprite Fillies and Mares Class 6 Plate, ATC Pro-Ride Handicap. 2nd BRC Bright Shadow H. [L], ATC A Walk 4 Nathan Handicap in Memory of Nathan Berry. 3rd BRC Courier-Mail+ No Metro Wins Handicap, ATC Theraces.Com.Au Handicap.

Moon Fever (2002 f by Fusaichi Pegasus (USA)). 1 win at 1100 m. 3rd MVRC St Albans S. [L], VRC More Rain H., MVRC Owners' Gold Card Apply Now H., MVRC Caroma and Dorf H. Dam of 3 winners inc.-

AERONAUTICAL (g by Encosta de Lago). 4 wins 1150 to 1400 m. and $547,140. Won ATC The Rosebud [L], ATC Razor Sharp H. [L]. 2nd ATC The Shorts [G2], VRC Shaftesbury Avenue S. [G3]. 3rd VRC Newmarket H. [G1], ATC Hall Mark S. [G3], Scone RC Ortensia S. [L]. 4th Tattersalls Club (nsw) Concorde S. [G3], MRC Barton S. [L], ATC South Pacific Classic [L].

DASHING FELLOW (g by Duporth). 6 wins at 1400 m. and $1,193,809. Won Sha Tin Hong Kong Macau Trophy [HK-3], Sha Tin Hong Kong Lions Cup, Sha Tin Nga Tsin Wai H., Sha Tin The Panasonic Cup, Sha Tin The Hong Kong Riding for the Disabled Association Cup, Sha Tin Indian Ocean H. 3rd Sha Tin One Country, Two Systems Plate.

EQUIVOCAL (2004 c by Elusive Quality (USA)). 5 wins 1000 to 1350 m. and $89,010. Won VRC Noel Thomas & Grant Blythman H., SAJC Allan Scott Park Morphettville H., SAJC Tooheys New 3 YO Maiden Plate. 3rd MRC George a Davis H.

STELLA REGALE (1999 c by Royal Academy (USA)). 9 wins 1200 to 1400 m. and $199,470. Won City Tattersalls Club 3 YO H., AJC Transitional H., WATC Colosseum Conditions H., WATC Conditions H. H. 2nd WATC Passages Resource centre Conditions H., WATC Conditions H. 3rd STC 3 YO Maiden H.

2nd DAM

Temple Fire, by Bletchingly. 2 wins at 1200, 1400 m. Won AJC Douglas Smith H., AJC Sanctuary Cove H. 2nd Tattersalls Club (nsw) Furious S. [L]. 3rd AJC James H.B. Carr S. [L], STC Saratoga H. Sister to KENNY'S BEST PAL. Three-quarter sister to BINT MARSCAY, EAU D'SCAY. Half-sister to FILANTE. Dam of 11 foals, 8 raced, 7 winners inc.-

STELLA CADENTE (f by Centaine). 5 wins. See above.

ON HALLOWED GROUND. 2 wins at 1200, 1400 m. in Australia. Dam of 4 winners inc.--

AT THE OASIS (c by Desert Sun (GB)). 7 wins 1200 to 1800 m. and $192,825. Won Kilmore TC Kilmore Cup [L], MRC Poetic King H., MRC Bramerton H. 2nd VRC Comedy King H. 3rd MRC Theo H.

Kashya. Unraced. Dam of 4 winners inc.--

Centella (f by Spectrum (IRE)). 2 wins at 1218, 1300 m. and $111,229. 2nd VRC Super Vobis View H. 3rd VRC Thoroughbred Breeders' S. [G3], MVRC Silver Jubilee S. [L].

Caesars. Unraced. Dam of 3 winners inc.--

Cabrera (c by Falvelon). 7 wins 1100 to 1300 m. and $184,719. 2nd Penang Dr Lim Ah Soo Memorial Trophy Class 5 [Mal-L].

Pompeius (g by Magnus). 2 wins at 1728, 2000 m. and $111,750. 2nd VRC Batman S. [L].

Empress Di. Started twice in Australia. Dam of 3 winners inc.--

Gundy Spirit (g by Jet Spur). 5 wins at 1200, 1350 m. and $261,800. Won BRC Garrards Open Handicap. 2nd BRC George Moore S. [G3], BRC Vo Rogue Plate [G3]. 3rd BRC Gold Edition Plate [L], Gold Coast TC Prime Minister's Cup [L]. 4th BRC BRC Sprint [G3], BRC Lough Neagh S. [L], BRC Keith Noud H. [L].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
REDOUTE'S CHOICE, B. c. 1996, Danehill (USA) -- Shantha's Choice, by Canny Lad.
Entered Stud in 2000.
Sire of 1097 runners, 834 winners (76.0%), 132 stakeswinners (12.0%), 101 stakesplaced (9.2%).
Sire of the winners of over $AUS124.5 m. inc:
MISS FINLAND (AUS), 2003, f (Woodman, Sadler's Wells).
11 wins, $4,632,775.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Oaks [G1] (2500 m.), Flemington  
    Australian Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Storm Queen S. [G1] (2000 m.), Rosehill  
    1000 Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Angus Armanasco S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Memsie S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    H.D.F. McNeil S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Tranquil Star S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Talindert S. [L] (1100 m.), Flemington  
    Pleach Plate (1000 m.), Ballarat  
  2nd Champagne S. [G1], Randwick  
    Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
    Underwood S. [G1], Caulfield  
    Caulfield S. [G1], Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2], Flemington  
  3rd Futurity S. [G1], Caulfield  
  4th W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
LANKAN RUPEE (AUS), 2009, g (Stravinsky, Zabeel).
11 wins, $4,031,510.
  Won Newmarket H. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Lightning S. [G1] (1000 m.), Flemington  
    Manikato S. [G1] (1200 m.), Moonee Valley  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Rubiton S. [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Kevin Heffernan S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Century S. [L] (1000 m.), Flemington  
    Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 2 (955 m.), Moonee Valley  
    Ks Environmental Plate (1000 m.), Caulfield  
    Highview Accounting Services Sv 3Yo Maiden Plate (1000 m.), Cranbourne  
  2nd A.J. Moir S. [G1], Moonee Valley  
    Ian McEwen S. [G2], Moonee Valley  
    Living Legends Handicap, Flemington  
  3rd VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    Schillaci S. [G2], Caulfield  
    Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 3, Moonee Valley  
    Catanach's Jewellers Blue Sapphire, Caulfield  
SAMANTHA MISS (AUS), 2005, f (Zabeel, Bold Venture).
7 wins, $1,763,260.
  Won Oaks [G1] (2500 m.), Flemington  
    Champagne S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Silver Shadow S. [G3] (1200 m.), Warwick Farm  
    Wattle Grove H. (1150 m.), Kensington  
  2nd Sires' Produce S. [G1], Randwick  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
  3rd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Sweet Embrace S. [G3], Randwick  
  4th Magic Night S. [G2], Rosehill  
MELITO (AUS), 2006, f (Marauding, Prince True).
5 wins, $1,934,050.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Winter S. [G1] (1400 m.), Eagle Farm  
    Silver Slipper S. [G2] (1100 m.), Rosehill  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Apollo S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
  2nd All-Aged S. [G1], Randwick  
    BTC Cup [G1], Eagle Farm  
    Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
    1000 Guineas [G1], Caulfield  
    Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
    Silver Shadow S. [G3], Randwick  
    Widden S. [L], Randwick  
  3rd Doomben 10000 [G1], Eagle Farm  
    T.A.D. Kennedy S. [G1], Rosehill  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Birthday Card S. [G3], Rosehill  
  4th Flight S. [G1], Randwick  
    All-Aged S. [G1], Randwick  
LOTTERIA (AUS), 2001, f (Sir Tristram, Zamazaan).
8 wins, $1,491,560.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Surround S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Shannon S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Spring S. [G3] (1600 m.), Newcastle  
    Show County Quality H. [L] (1200 m.), Randwick  
    3 YO Special Conditions H. (1550 m.), Canterbury  
    3 YO Maiden Plate (1400 m.), Kembla Grange  
  2nd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
    W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Tramway H. [G3], Randwick  
  3rd Epsom H. [G1], Randwick  
  4th Canterbury S. [G2], Rosehill  
GALLICA (AUS), 2005, f (Kingmambo, Dictus).
6 wins, $1,010,495.
  Won Australasian Oaks [G1] (2005 m.), Morphettville  
    1000 Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2] (1610 m.), Flemington  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Flemington  
    Recruitment Vision Country Showcase Sv F&m 0 - 68 Handicap (1600 m.), Ballarat  
    Maiden P. (1600 m.), Bairnsdale  
  2nd Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Schweppes Sv 2 YO Fillies Maiden Plate, Geelong Thoroughtr  
    Maiden P., Sale  
  3rd Storm Queen S. [G1], Rosehill  
MAJMU (AUS), 2011, f (Hussonet, Smooth Performance).
5 wins, $232,479.
  Won Empress Club S. [G1] (1600 m.), Turffontein  
    Cape Fillies Guineas [G1] (1600 m.), Kenilworth  
    South African Fillies Nursery [G2] (1160 m.), Turffontein  
    Pretty Polly S. [G3] (1100 m.), Turffontein  
    Starling S. [G3] (1400 m.), Turffontein  
  2nd President's Champions Challenge [G1], Turffontein  
  4th Joburg Spring Fillies and Mares Challenge [G2], Turffontein  
FASHIONS AFIELD (AUS), 2002, f (Wild Again, Bletchingly).
6 wins, $1,974,110.
  Won AJC Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Reisling S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Gold Coast Guineas [L] (1200 m.), Gold Coast  
    2 YO H. (1200 m.), Randwick  
    2 YO Fillies H. (1200 m.), Canterbury  
  2nd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Champagne S. [G1], Randwick  
    Winter S. [G1], Eagle Farm  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Expressway S. [G2], Rosehill  
    Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    Silver Shadow S. [G3], Randwick  
    Magic Millions 3 YO Trophy [RL], Gold Coast  
  3rd Premiere S. [G2], Rosehill  
  4th Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Ascot Vale S. [G2], Flemington  
    Apollo S. [G2], Rosehill  
    Missile S. [G3], Rosehill  
WYLIE HALL (AUS), 2009, c (Ideal Planet, Sovereign Edition).
6 wins, $386,792.
  Won South African Derby [G1] (2450 m.), Turffontein  
    President's Champions Challenge [G1] (2000 m.), Turffontein  
    Colorado King S. [G2] (2000 m.), Turffontein  
    Derby Trial [L] (2000 m.), Turffontein  
    Pinnacle S. (1400 m.), Turffontein  
KING'S ROSE (NZ), 2007, f (Nureyev, Manila).
8 wins, $1,072,520.
  Won New Zealand 1000 Guineas [G1] (1600 m.), Riccarton  
    W.H. Stocks S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Memsie S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    Sir Tristram Fillies Classic [G2] (2000 m.), Te Rapa  
    Royal S. [G2] (2000 m.), Ellerslie  
    Eulogy S. [G3] (1600 m.), Awapuni  
    John Grigg S. [L] (1400 m.), Ashburton  
    Creative Catering 2 YO (1000 m.), Otaki  
  2nd Cantala S. [G1], Flemington  
    Toorak H. [G1], Caulfield  
    Baguette S. [G2], Flemington  
    Moonga S. [G3], Caulfield  
    Alistair Gray Memorial Three Year Old, Motukarara  
  3rd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Coolmore Classic [G1], Rosehill  
  4th Lowland S. [G3], Hastings  
MUSIR (AUS), 2006, c (Encosta de Lago, Mill Reef).
8 wins, $2,396,392.
  Won Golden Horseshoe [G1] (1400 m.), Greyville  
    UAE Derby [G2] (1900 m.), Meydan  
    Al Rashidiya [G2] (1800 m.), Meydan  
    Topkapi Tropy [G2] (1600 m.), Veliefendi  
    2000 Guineas [G3] (1600 m.), Meydan  
    Al Maktoum Challenge R1 S. [L] (1600 m.), Meydan  
    2000 Guineas Trial (1400 m.), Abu Dhabi  
    Maiden Juvenile P (1000 m.), Clairwood  
  2nd Al Maktoum Challenge Round 3 [G2], Meydan  
    Zabeel Mile [G2], Meydan  
    Firebreak S. [L], Meydan  
    Gatecrasher S-Non Black Type, Clairwood  
  3rd Champions Mile [G1], Sha Tin  
    Hungerford S. [G2], Newbury  
    Burj Nahaar [G3], Meydan  
  4th Al Fahidi Fort [G2], Meydan  
ANAMATO (AUS), 2003, f (Whiskey Road, Sovereign Edition).
4 wins, $966,892.
  Won Australasian Oaks [G1] (2000 m.), Morphettville  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Caulfield  
    Moonee Valley Oaks [G2] (1500 m.), Moonee Valley  
    Sires' Produce S. [G3] (1600 m.), Morphettville  
  2nd Danehill S. [G3], Flemington  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
    Fernhill H. [L], Randwick  
    Isca 1000, Flemington  
  3rd Oaks [G1], Flemington  
    American Oaks Invitational [G1], Hollywood Park  
    Caulfield S. [G1], Caulfield  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Bloodhorse Breeders' S. [G3], Flemington  
    Kevin Hayes S. [L], Caulfield  
  4th JRA Cup [L], Moonee Valley  
SNITZEL (AUS), 2002, c (Snippets, Storm Bird).
7 wins, $1,031,550.
  Won Oakleigh Plate [G1] (1100 m.), Caulfield  
    Challenge S. [G2] (1000 m.), Warwick Farm  
    Up and Coming S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Canterbury  
    Breeders' Plate [L] (1000 m.), Warwick Farm  
    Tommy Smith Slipper [L] (1200 m.), Doomben  
    Strawberry Hill Slipper (1000 m.), Wyong  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Randwick  
    San Domenico S. [G3], Randwick  
    Magic Millions 2 YO Classic [RL], Gold Coast  
  4th All-Aged S. [G1], Randwick  
    Manikato S. [G1], Moonee Valley  
ROYAL DESCENT (AUS), 2009, f (Kaapstad, Palace Music).
5 wins, $2,709,780.
  Won Australian Oaks [G1] (2400 m.), Randwick  
    Warwick S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Adrian Knox S. [G3] (2000 m.), Randwick  
    Seasons Greetings From the Atc Plate (1200 m.), Canterbury  
    Australian Turf Club Handicap (1400 m.), Rosehill  
  2nd Turnbull S. [G1], Flemington  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Doncaster H. [G1], Randwick  
    Epsom H. [G1], Randwick  
    George Main S. [G1], Randwick  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Warwick S. [G2], Randwick  
    Chelmsford S. [G2], Randwick  
    Keith F. Nolan Classic [G3], Kembla Grange  
    Toy Show Quality H. [G3], Warwick Farm  
  3rd Doncaster H. [G1], Randwick  
    Queen Elizabeth S. [G1], Randwick  
    Chelmsford S. [G2], Randwick  
    Tramway S. [G3], Randwick  
    Tab.Com.Au Handicap, Rosehill  
  4th George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Surround S. [G2], Warwick Farm  
    Millie Fox S. [G2], Rosehill  
PEEPING (AUS), 2011, f (Encosta de Lago, Don't Say Halo).
6 wins, $889,535.
  Won Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Golden Pendant [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Darby Munro S. [L] (1200 m.), Rosehill  
    Anthony Cullen Handicap (1100 m.), Randwick  
    Fairfield Rsl Club Handicap (1200 m.), Rosehill  
    Johns Lyng Group 3Yo Fillies Maiden Plate (1100 m.), Hawkesbury  
  2nd P.J. Bell S. [G3], Randwick  
    Triscay S. [G3], Randwick  
    Fireball S. [L], Randwick  
  3rd Wiggle S. [G2], Randwick  
    Hyland Race Colours Handicap, Warwick Farm  
CHEEKY CHOICE (AUS), 2003, f (Caerleon, Persian Bold).
4 wins, $625,425.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    William H Ogilvie H. (1400 m.), Warwick Farm  
    Napoleon Perdis H. (1300 m.), Kensington  
  2nd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Canterbury S. [G2], Rosehill  
    Bobs 2 YO H., Randwick  
    Escape to the Races H., Rosehill  
    Hyland Race Colours H., Canterbury  
  3rd 1000 Guineas [G1], Caulfield  
  4th Emancipation S. [G2], Randwick  
STRATUM (AUS), 2002, c (Luskin Star, Vain).
2 wins, $2,244,500.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Pago Pago S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
  2nd Linlithgow S. [G2], Flemington  
    Moonee Valley S. [G2], Moonee Valley  
    Roman Consul S. [G2], Randwick  
    Up and Coming S. [G3], Randwick  
    Skyline S. [G3], Canterbury  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Rory's Jester S. [G3], Flemington  
  4th San Domenico S. [G3], Randwick  
MASTER OF DESIGN (AUS), 2005, c (Last Tycoon, Ahonoora).
7 wins, $938,209.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Theo. Marks S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Eliza Park Sunline Suite Tour of Victoria Final (1200 m.), Moonee Valley  
    Perth Racing Silver Members Rated H. (1200 m.), Belmont  
    Alpha Flight Services H. (1100 m.), Rosehill  
    Country Showcase Tour of Victoria 0 - 68 Handicap (1200 m.), Ballarat  
    Wales Rural Traders Maiden Plate (1009 m.), Seymour  
  2nd Contract Control 0 - 68 Handicap, Yarra Valley  
  3rd Invitation S. [G1], Caulfield  
    Star Kingdom S. [G3], Rosehill  
    Essendon Mazda H., Moonee Valley  
    Esp Plate, Sandown Hillside  
REDOUTE'S DANCER (AUS), 2003, c (El Gran Senor, Condorcet).
4 wins, $509,904.
  Won New Zealand Derby [G1] (2400 m.), Ellerslie  
    Championship S. [G2] (2100 m.), Ellerslie  
    Mosman H. (1800 m.), Kensington  
    Swill N Grill Maiden H. (1850 m.), Newcastle  
  2nd The Ah Beard Toparoa H., Randwick  
    Pepsi Max H., Randwick  
BONARIA (AUS), 2008, f (Last Tycoon, Twig Moss).
8 wins, $951,319.
  Won Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Matron S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Matron S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Mannerism S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Lort Smith Animal Hospital Handicap (1600 m.), Flemington  
    The Age Handicap (1200 m.), Caulfield  
    Sportingbet Handicap (1400 m.), Caulfield  
    Steamatic Geelong 2YO Maiden Plate (1100 m.), Geelong Synthetic  
  2nd Rose of Kingston S. [G2], Flemington  
    Ladies' Day Vase [G3], Caulfield  
    Geoffrey Bellmaine S. [G3], Caulfield  
    No Fuss Solutions Showcase Hcp, Mornington-C  
  3rd Geoffrey Bellmaine S. [G3], Caulfield  
    Peter Rowland Catering Handicap, Flemington  
    Race-Tech H., Sandown Hillside  
    Vintage Photobooth Plate, Caulfield  
    Responsible Gambling Awareness Week Handicap, Sandown Lakeside  
    Apositivemove.Com.Au 0 - 62 Handicap, Cranbourne  
  4th Let's Elope S. [G2], Flemington  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Sunline S. [G2], Moonee Valley  
    Summoned S. [G3], Caulfield  
    W.W. Cockram S. [G3], Caulfield  

1st DAM

STELLA CADENTE, by Centaine. 5 wins 1100 to 1500 m. and $395,225. Won MVRC Australia S. [G1], STC Tea Rose S. [G2], Tattersalls Club (nsw) Furious S. [G3]. 3rd STC Coolmore Classic [G1], AJC Surround S. [G2], BTC Courier Mail Classic [G3]. 4th MRC Rubiton S. [G3]. Dam of 10 foals, 7 raced, 6 winners-

BRILLIANT BISC (2010 f by Elvstroem). 3 wins at 1000 m. and $152,350. Won ATC Gimcrack S. [L], MRC Schweppes Handicap. 2nd MVRC Essendon Mazda 55 Second Challenge Heat 16. 3rd MRC W.J. Adams S. [L], ATC Widden S. [L], SAJC W.H. Wylie H. [L].

Starfish (2005 f by Redoute's Choice). 2 wins at 1000 m. Won MRC Silvermoor H. 2nd VRC Maribyrnong Trial S. [L]. 3rd VRC Thoroughbred Breeders' S. [G3], MVRC Gillies Famous Pies H., MRC Danzero at Arrowfield H., MVRC Ready Workforce Flying. 4th SAJC South Australian S. [L]. Dam of 3 winners inc.--

Wolf Cry (c by Street Cry (IRE)). 1 win at 1200 m. and $205,500. 3rd ATC Skyline S. [G2], ATC Lonhro Plate [L], ATC Breeders' Plate [L].

Glenbawn Dame (f by Shamardal (USA)). 4 wins 1000 to 1200 m. and $174,375. Won BRC Sprite Fillies and Mares Class 6 Plate, ATC Pro-Ride Handicap. 2nd BRC Bright Shadow H. [L], ATC A Walk 4 Nathan Handicap in Memory of Nathan Berry. 3rd BRC Courier-Mail+ No Metro Wins Handicap, ATC Theraces.Com.Au Handicap.

Moon Fever (2002 f by Fusaichi Pegasus (USA)). 1 win at 1100 m. 3rd MVRC St Albans S. [L], VRC More Rain H., MVRC Owners' Gold Card Apply Now H., MVRC Caroma and Dorf H. Dam of 3 winners inc.-

AERONAUTICAL (g by Encosta de Lago). 4 wins 1150 to 1400 m. and $547,140. Won ATC The Rosebud [L], ATC Razor Sharp H. [L]. 2nd ATC The Shorts [G2], VRC Shaftesbury Avenue S. [G3]. 3rd VRC Newmarket H. [G1], ATC Hall Mark S. [G3], Scone RC Ortensia S. [L]. 4th Tattersalls Club (nsw) Concorde S. [G3], MRC Barton S. [L], ATC South Pacific Classic [L].

DASHING FELLOW (g by Duporth). 6 wins at 1400 m. and $1,193,809. Won Sha Tin Hong Kong Macau Trophy [HK-3], Sha Tin Hong Kong Lions Cup, Sha Tin Nga Tsin Wai H., Sha Tin The Panasonic Cup, Sha Tin The Hong Kong Riding for the Disabled Association Cup, Sha Tin Indian Ocean H. 3rd Sha Tin One Country, Two Systems Plate.

EQUIVOCAL (2004 c by Elusive Quality (USA)). 5 wins 1000 to 1350 m. and $89,010. Won VRC Noel Thomas & Grant Blythman H., SAJC Allan Scott Park Morphettville H., SAJC Tooheys New 3 YO Maiden Plate. 3rd MRC George a Davis H.

STELLA REGALE (1999 c by Royal Academy (USA)). 9 wins 1200 to 1400 m. and $199,470. Won City Tattersalls Club 3 YO H., AJC Transitional H., WATC Colosseum Conditions H., WATC Conditions H. H. 2nd WATC Passages Resource centre Conditions H., WATC Conditions H. 3rd STC 3 YO Maiden H.

2nd DAM

Temple Fire, by Bletchingly. 2 wins at 1200, 1400 m. Won AJC Douglas Smith H., AJC Sanctuary Cove H. 2nd Tattersalls Club (nsw) Furious S. [L]. 3rd AJC James H.B. Carr S. [L], STC Saratoga H. Sister to KENNY'S BEST PAL. Three-quarter sister to BINT MARSCAY, EAU D'SCAY. Half-sister to FILANTE. Dam of 11 foals, 8 raced, 7 winners inc.-

STELLA CADENTE (f by Centaine). 5 wins. See above.

ON HALLOWED GROUND. 2 wins at 1200, 1400 m. in Australia. Dam of 4 winners inc.--

AT THE OASIS (c by Desert Sun (GB)). 7 wins 1200 to 1800 m. and $192,825. Won Kilmore TC Kilmore Cup [L], MRC Poetic King H., MRC Bramerton H. 2nd VRC Comedy King H. 3rd MRC Theo H.

Kashya. Unraced. Dam of 4 winners inc.--

Centella (f by Spectrum (IRE)). 2 wins at 1218, 1300 m. and $111,229. 2nd VRC Super Vobis View H. 3rd VRC Thoroughbred Breeders' S. [G3], MVRC Silver Jubilee S. [L].

Caesars. Unraced. Dam of 3 winners inc.--

Cabrera (c by Falvelon). 7 wins 1100 to 1300 m. and $184,719. 2nd Penang Dr Lim Ah Soo Memorial Trophy Class 5 [Mal-L].

Pompeius (g by Magnus). 2 wins at 1728, 2000 m. and $111,750. 2nd VRC Batman S. [L].

Empress Di. Started twice in Australia. Dam of 3 winners inc.--

Gundy Spirit (g by Jet Spur). 5 wins at 1200, 1350 m. and $261,800. Won BRC Garrards Open Handicap. 2nd BRC George Moore S. [G3], BRC Vo Rogue Plate [G3]. 3rd BRC Gold Edition Plate [L], Gold Coast TC Prime Minister's Cup [L]. 4th BRC BRC Sprint [G3], BRC Lough Neagh S. [L], BRC Keith Noud H. [L].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  REDENTE, B. or br. c. 2006, Redoute's Choice -- Stella Cadente, by Centaine.
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2010-2011 29 18 13 8 15 1 0 0 0 0 0 0 163,456 80,260 83,196  
  2011-2012 30 18 16 12 27 4 1 1 0 0 0 0 522,419 314,396 208,023  
  2012-2013 35 19 13 4 7 2 0 0 0 0 0 0 148,235 55,170 93,065  
  2013-2014 31 13 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2014-2015 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2015-2016 37 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 76 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 253 68 42 24 49 7 1 1 0 0 0 0 834,110 449,826 384,284  
  SH Colts 177 31 18 11 23 4 1 1 0 0 0 0   449,826    
  SH Fillies 76 37 24 13 26 3 0 0 0 0 0 0     384,284  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 253 68 42 24 49 7 1 1 0 0 0 0 834,110      
  Colts 177 31 18 11 23 4 1 1 0 0 0 0   449,826    
  Fillies 76 37 24 13 26 3 0 0 0 0 0 0     384,284  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2012-2013     1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 585 0 585  
  2013-2014     13 1 1 4 1 1 0 0 0 0 24,750 10,750 14,000  
  2014-2015     26 12 20 2 0 0 0 0 0 0 298,110 190,800 107,310  
  2015-2016     39 18 28 0 0 0 0 0 0 0 510,665 248,276 262,389  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 834,110 449,826 384,284  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 834,110 449,826 384,284  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.
Top