Group 2 Place Getting Son of ENCOSTA DE LAGO With Consistent Winners


Lago Delight (AUS)

Sire:
Encosta de Lago
Dam:
Sweet Delight
Dam Sire:
Rancho Ruler
Retired to stud:
2004
Service fee:
$2,750
Location:
VIC
Height:
16.1
Yob:
2000
Victorian Owners and Breeders Incentive Scheme (Super VOBIS)
VOBIS Gold

Lago Delight is a son of ENCOSTA DE LAGO out of Group 3 winning mare SWEET DELIGHT.

He is the half-brother to stakes winner and Group 1 placed TYCOON RULER who is also standing at stud.

Lago Delight was lightly raced having 7 starts for 2 wins on debut over 1000m including in the Listed Mitchell McKenzie Stakes. He was also placed in the Group 2 Ascot Vale Stakes over 1200m and was performed in four Group 1 races.

Lago Delight progeny are still churning out the wins at distances from 950m up to 2000m, on turf, synthetic and dirt plus the age range is from 3yo to 9yo. Versatile, tough, durable and reliable; that's his progeny to a tee.

He has a whopping 68.1% winners to runners for all seasons, so you can be pretty sure of a winner. And he pretty well matches with any broodmare sire.

Grand Sire of Group 1 Sires Produce winner PEGGY JEAN (is out of his daughter Lady of Love).

LAGO DELIGHT (AUS)
  Bay horse Foaled 2000  

Sire:
Encosta de Lago
1993
Fairy King Northern Dancer Nearctic
Natalma
14-c
2-d
Fairy Bridge Bold Reason
Special
19-b
5-h
Shoal Creek Star Way Star Appeal
New Way
5-d
6-e
Rolls Mr Prospector
Grand Luxe
13-c
4-g
Dam:
Sweet Delight
1992
Rancho Ruler Rancher Brave Lad
Awakening
2-u
18>
No No Nanette Showdown
Tina Louise
6-b
2-g
Friar's Delight Cardinal High Hat
Book of Kells
2-o
2-s
Rang Jala Rangong
Jaala
16-d
2-b

By ENCOSTA DE LAGO (AUS) (B. 1993 - Stud 1997) Stakes-winner; won 3 races and $469,850 inc. MRC Vic Health Cup [G1], VRC Ascot Vale S. [G2]; sire of 109 SWs (26 G1) inc. Sacred Kingdom, Racing to Win, Chautauqua, Alinghi, Princess Coup, Lashed, Puccini, Mnemosyne, Delago Deluxe, Sirmione, Road to Rock, English, Titanic Jack, Newport, Ultra Fantasy, Smokin' Joey, Delago Brom, Aloha, Manhattan Rain, Vanbrugh, Douro Valley, Shadoways, Northern Meteor, Costa Viva, etc.

LAGO DELIGHT. 7 Starts. 2-1-0 $171,100.
Won Moonee Valley Mitchell McKenzie S. [L] (1000 m.), Flemington Super Vobis Mid-Winter H. (1000 m.). 2d Flemington Ascot Vale S. [G2].

1st DAM

SWEET DELIGHT, by Rancho Ruler. 6 wins 1200 to 2025 m. and $386,310. Won MVRC W.H. Stocks S. [G3], Cranbourne TC Cranbourne Cup [L]. 2nd VRC Bloodhorse Breeders' Plate [G2]. 3rd VRC Chrysler - Cantala S. [G1], VRC Talindert H. [L], MRC W.W. Cockram S. [L], MRC W.W. Cockram S. [L]. 4th MVRC Champagne S. [G2], VRC Frances Tressady S. [G3], VRC Standish H. [G3], MRC Autumn S. [G3], VRC Vichealth Championship [L], BATC Doomben Slipper [L]. Dam of 8 foals, 6 raced, 5 winners-

TYCOON RULER (1999 c by Last Tycoon (IRE)). 5 wins 1000 to 1400 m. and $450,150. Won MRC Rupert Clarke S. [L], MRC W.J. Adams S. [L]. 2nd VRC Australian Guineas [G1], MVRC Alister Clark S. [G2], MVRC C.S. Hayes S. [G3]. 3rd VRC Debonair S. [G3], VRC Concept Sports S. [L].

LAGO DELIGHT (2000 c by Encosta de Lago). 2 wins. See above.

Raffaello (2004 c by Encosta de Lago). 9 wins 1200 to 2000 m. and $550,585. Won VRC Melbourne Cup Community Fund H. 2nd BRC Eagle Farm Cup [G2], MRC Easter Cup [G3]. 3rd MRC Invitation S. [G1], SAJC Tokyo City Cup [L]. 4th MVRC Alister Clark S. [G2], VRC Hotham H. [G3], SAJC Robert A. Lee S. [G3], MRC T.S. Carlyon Cup [G3].

TUNGSTEN JIM (2002 c by Brief Truce (USA)). 3 wins 800 to 1517 m. in Australia 2nd MRC Caranna H.

SWEET VALENTINA (2003 f by Last Tycoon (IRE)). 1 win at 1207 m. at 2 in Australia. 2nd MRC 2007 AAMI Blue Diamond Entries Close 4 July H. 3rd MRC Thomas North Plate, MVRC Frame Shop Moonee Ponds H.

2nd DAM

Friar's Delight, by Cardinal (NZ). 8 wins 1400 to 2400 m. and $176,000. Won VATC Textile H., MVRC Lady Sybil H., VATC Glenferrie H., VATC Constitution H. 3rd VRC Frances Tressady S. [G3]. 4th VRC Frances Tressady S. [G3], Cranbourne TC Cranbourne Cup [L]. Dam of 2 foals, both winners-

SWEET DELIGHT (f by Rancho Ruler). 6 wins. See above.

DENISON RULER. 4 wins at 1200, 1400 m. Won SAJC Class 2 H. 2nd SAJC Class 4 H., SAJC Maiden H. 3rd SAJC Party After Last Conditions H., SAJC Dayana H., SAJC Railway Station Plate.

3rd DAM

RANG JALA (NZ), by Rangong (GB). Unraced. Half-sister to Our Vanity. Dam of 5 foals, all winners inc.-

Friar's Delight (f by Cardinal (NZ)). 8 wins. See above.

FRIAR'S FANTASY. 7 wins 1200 to 2100 m. Won WATC Claremont Class 6 H. 3rd VRC Nation Horse Expo H., VATC Nicopolis H., VATC Leopardstown H., VATC Victoria Golf Club H. Dam of 5 winners inc.-

FRANK THE BANK. 7 wins 1400 to 1600 m. and $73,697. Won WATC Class 6 H., WATC Conditions H., WATC Class 6 H. 2nd WATC Colts and Geldings Class 6 H. 3rd WATC Conditions H., WATC Conditions H.

VERISSIMO. 3 wins 1500 to 1800 m. Won WATC The Beer Store Morley Rated H. 2nd WATC playeronline.com.au Rated H. 3rd WATC Perth Racing Members Rated H.

MISS DUCATI. 6 wins 920 to 1100 m. in Australia. Dam of 2 winners inc.-

SPIN DA WHEELS (g by Hard Spun (USA)). 8 wins 1000 to 1675 m. and $379,982. Won WATC Challenge S. [L], WATC Westspeed Nursery Handicap, WATC Westspeed Nursery Handicap, WATC Westspeed Nursery Handicap. 3rd Bunbury RC West Australian Breeders' Classic [L]. 4th WATC Melvista S. [L], WATC J.C. Roberts S. [L].

FRIAR'S BELLE. 2 wins at 1600, 2000 m. Won VATC Washington H. 2nd VRC Carlita H. Dam of 5 winners inc.--

SINISO DANCER. 7 wins 1000 to 1300 m. and $84,780. Won VRC Spotswood H., MRC San Domenico Welter H. 2nd MVRC Yering H., MRC T.R.O.A. H. 3rd MRC Bone Marrow Research H., MVRC Bill Camer Flying H., MRC Norman Nelson Welter H.

COURIER BELLE. 4 wins 1300 to 1623 m. Won MVRC N Gould Holden/mazda H. 2nd VRC Brava Jeannie H.

Mrs Bojangles. Started once in Australia. Dam of 4 winners inc.--

FAVOURITE EXPRESS. 3 wins at 1400, 1600 m. and $371,196. Won Sha Tin Yue Yee H., Sha Tin Panasonic Charger H., Sha Tin Audemars Piguet Metropolis H. 3rd Sha Tin Kung Hei H., Happy Valley Mong Kok H., Sha Tin Panasonic Sd Card H., Sha Tin East Point H.

BRAVA REGINA. 3 wins at 1100 m. in Australia 2nd MVRC Beau Ghost H. Dam of 3 winners inc.--

VIVACISSIMO. 1 win at 1200 m. and $88,172. Won Sha Tin Vision on International Finance Handicap. 2nd Sha Tin Chai Wan Handicap, Sha Tin Audemars Piguet Millenary Handicap.

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
ENCOSTA DE LAGO, B. c. 1993, Fairy King (USA) -- Shoal Creek, by Star Way (GB).
Entered Stud in 1997.
Sire of 1581 runners, 1101 winners (69.6%), 109 stakeswinners (6.9%), 112 stakesplaced (7.1%).
Sire of the winners of over $AUS160.7 m. inc:
SACRED KINGDOM (AUS), 2003, g (Zeditave, Sir Tristram).
17 wins, $6,718,799.
  Won Chairman's Sprint Prize [HK-1] (1200 m.), Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Chairman's Sprint Prize [HK-1] (1200 m.), Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1] (1000 m.), Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1] (1000 m.), Sha Tin  
    Gome Sprint [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Sprint Cup [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    International Sprint Trial [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3] (1000 m.), Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3] (1000 m.), Sha Tin  
    International Sprint [Sin-1] (1200 m.), Singapore  
    Granville H. (1000 m.), Sha Tin  
    Arsenal H. (1000 m.), Sha Tin  
    The Arculli Trophy (1200 m.), Sha Tin  
    The Hong Kong University Alumni Association Challenge Cup (1000 m.), Sha Tin  
    Lantau Peak H. (1000 m.), Sha Tin  
  2nd Queen's Silver Jubilee Cup [HK-1], Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
    Sprint Cup [HK-2], Sha Tin  
    International Sprint Trial [HK-2], Sha Tin  
    Bauhinia Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin  
  3rd Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1], Sha Tin  
  4th Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Sha Tin Vase [HK-3], Sha Tin  
RACING TO WIN (AUS), 2002, g (Kenny's Best Pal, Kenmare).
13 wins, $3,762,285.
  Won Doncaster H. [G1] (1600 m.), Randwick  
    George Main S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Epsom H. [G1] (1600 m.), Randwick  
    All-Aged S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    George Ryder S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Warwick S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Hobartville S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Theo. Marks S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Apollo S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Theo. Marks S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Emirates Airlines Plate (1100 m.), Randwick  
    Nivea Visage H. (1100 m.), Canterbury  
    P J Gallagher's Parramatta H. (1200 m.), Rosehill  
  2nd George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Doomben Cup [G1], Doomben  
    Royal Sovereign S. [G2], Randwick  
    Warwick S. [G2], Randwick  
    Phar Lap S. [G2], Rosehill  
    Canterbury S. [G2], Canterbury  
    Golden Rose S. [L], Rosehill  
  4th L.K.S. Mackinnon S. [G1], Flemington  
    Warwick S. [G2], Randwick  
CHAUTAUQUA (AUS), 2010, g (Lion Hunter, Vice Regal).
12 wins, $6,481,194.
  Won Lightning S. [G1] (1000 m.), Flemington  
    Manikato S. [G1] (1200 m.), Moonee Valley  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Chairman's Sprint Prize [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Baguette S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Baguette S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Ian McEwen Trophy [G2] (1000 m.), Moonee Valley  
    Rubiton S. [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Bobbie Lewis Quality H. [G3] (1200 m.), Flemington  
    Hawkesbury Guineas [G3] (1400 m.), Hawkesbury  
    Nz Bloodstock 3Yo Maiden Plate (1130 m.), Geelong  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
    VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    Gosford Guineas [L], Gosford  
    Hanging Rock Winery Sv 3Yo Maiden Plate, Kyneton  
    Pet Horse & Farm Maiden Plate, Seymour  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    All Aged S. [G1], Randwick  
ALINGHI (AUS), 2001, f (Monde Bleu, Shirley Heights).
11 wins, $3,563,155.
  Won Newmarket H. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Robert Sangster S. [G1] (1200 m.), Morphettville  
    Blue Diamond S. [G1] (1200 m.), Caulfield  
    Thousand Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2] (1610 m.), Flemington  
    Ascot Vale S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Reisling Slipper Trial [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Blue Diamond Prelude [G3] (1100 m.), Caulfield  
    Ballston Spa H. [G3] (8 1/2 f.), Saratoga  
    Debutante S. [L] (900 m.), Caulfield  
    Quezette S. [L] (1200 m.), Caulfield  
  2nd Empire Rose S. [G1], Flemington  
    Lightning S. [G1], Flemington  
    Heroic 2 YO Championship, Randwick  
  3rd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Dubai Racing Club Cup - Invitation S. [G1], Caulfield  
  4th T.J. Smith S. [G1], Randwick  
PRINCESS COUP (AUS), 2003, f (Sovereign Red, Arch Sculptor).
12 wins, $3,651,776.
  Won New Zealand Oaks [G1] (2400 m.), Trentham  
    Ormond Memorial [G1] (2040 m.), Hastings  
    Ormond Memorial [G1] (2040 m.), Hastings  
    Horlicks Challenge S. [G1] (1600 m.), Hastings  
    St George S. [G2] (1800 m.), Caulfield  
    Lowland S. [G3] (2100 m.), Trentham  
    Desert Gold S. [G3] (1600 m.), Trentham  
    Canterbury S. [L] (1600 m.), Motukarara  
    John Grigg S. [L] (1400 m.), Ashburton  
    New Zealand Bloodstock 2Yo Handicap (1100 m.), Awapuni  
    Highview Stud 1300 (1300 m.), Taupo  
    First Sovereign Trust Three Year Old (1200 m.), Riccarton  
  2nd Australian Cup [G1], Flemington  
    L.K.S. Mackinnon S. [G1], Flemington  
    Rawson S. [G1], Canterbury  
    The BMW [G1], Rosehill  
    New Zealand 1000 Guineas [G1], Riccarton  
    Sir Tristram Fillies Classic [G2], Te Rapa  
    Ladies' Mile [G2], Ellerslie  
  3rd Caulfield Cup [G1], Caulfield  
    New Zealand 2000 Guineas [G1], Riccarton  
    Horlicks Challenge S. [G1], Hastings  
  4th C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
LASHED (AUS), 1999, f (Salieri, Boucher).
7 wins, $976,784.
  Won Zabeel Classic - Galaxy S. [G1] (2000 m.), Ellerslie  
    International S. [G1] (2000 m.), Te Rapa  
    New Zealand S. [G1] (2000 m.), Ellerslie  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Flemington  
    Sires' Produce S. [G3] (1600 m.), Morphettville  
    Alcohol Go-Easy S. [L] (1500 m.), Victoria Park  
    March Super Vobis 2 YO Fillies 1MW H. (1300 m.), Sandown  
  2nd VRC Oaks [G1], Flemington  
    Moonee Valley Oaks [G2], Moonee Valley  
    Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Vanity S. [G3], Flemington  
    Out of Danger Super Vobis H., Caulfield  
  3rd Zabeel Classic - Galaxy S. [G1], Ellerslie  
    International S. [G1], Te Rapa  
    Thorndon Mile [G1], Trentham  
    New Zealand S. [G1], Ellerslie  
    Edward Manifold S. [G2], Flemington  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
  4th Thousand Guineas [G1], Caulfield  
    Thorndon Mile H. [G1], Trentham  
    Horlicks Challenge S. [G2], Hastings  
PUCCINI (NZ), 2010, c (Paris Opera, Sir Godfrey).
8 wins, $954,308.
  Won New Zealand Derby [G1] (2400 m.), Ellerslie  
    Thorndon Mile [G1] (1600 m.), Trentham  
    Avondale Guineas [G2] (2100 m.), Ellerslie  
    Waikato Guineas [G2] (2000 m.), Te Rapa  
    Great Northern Guineas [G2] (1600 m.), Ellerslie  
    Marton Metric Mile [G3] (1600 m.), Awapuni  
    Thompson H. [G3] (1600 m.), Trentham  
    Taupo Committee and Stewards 1800 (1800 m.), Taupo  
  2nd Captain Cook S. [G1], Trentham  
    Eclipse S. [G3], Sandown Hillside  
    Milfos South Waikato & Fire N Ice Refrig, Matamata  
  3rd George Adams H. [G2], Ellerslie  
    Shaftesbury Avenue S. [G3], Flemington  
    Great Northern Champagne S. [L], Ellerslie  
    The Darci Brahma 1300, Taupo  
    Rotorua Hunt Raceday Fri 20 Sept '1300', Taupo  
  4th New Zealand 2000 Guineas [G1], Riccarton  
    Levin Classic [G1], Trentham  
    Easter Cup [G3], Caulfield  
    Golden Mile [L], Bendigo  
    Mornington Cup [L], Mornington-M  
MNEMOSYNE (AUS), 2002, f (Canny Lad, Whiskey Road).
6 wins, $1,371,975.
  Won Queen of the Turf S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Thousand Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Silver Shadow S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    2 YO Fillies H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd AJC Sires' Produce S. [G1], Randwick  
    Surround S. [G2], Warwick Farm  
    Reisling S. [G2], Rosehill  
    Kindergarten S. [G3], Warwick Farm  
  3rd Flight S. [G1], Randwick  
    Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1], Rosehill  
  4th Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
DELAGO DELUXE (AUS), 2008, c (Flying Spur, Success Express).
7 wins, $209,222.
  Won Medallion [G1] (1200 m.), Scottsville  
    Golden Horse Casino Sprint [G1] (1200 m.), Scottsville  
    SA Nursery [G2] (1160 m.), Turffontein  
    Protea S. [G3] (1100 m.), Turffontein  
    Pinnacle S. (1100 m.), Clairwood  
    Need for Speed Sprint (1000 m.), Kenilworth  
    Maiden Juvenile P (1200 m.), Vaal  
  2nd The Mercury Sprint [G1], Clairwood  
    Mercury Sprint [G1], Clairwood  
  3rd Merchants S. [G2], Kenilworth  
    Cape Classic [G3], Kenilworth  
    Mr 104 H., Clairwood  
SIRMIONE (AUS), 2003, g (Defensive Play, Danzatore).
4 wins, $1,894,375.
  Won Australian Cup [G1] (2000 m.), Flemington  
    L.K.S. Mackinnon S. [G1] (2000 m.), Flemington  
    Grand Prix S. [G3] (2100 m.), Eagle Farm  
    Tattersall's 2 YO S. [L] (1400 m.), Eagle Farm  
  2nd Australian Cup [G1], Flemington  
    St George S. [G2], Caulfield  
    Fat Quaddies H., Caulfield  
  3rd Queensland Derby [G1], Eagle Farm  
    L.K.S. MacKinnon S. [G1], Flemington  
    The BMW [G1], Rosehill  
    C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
    Doomben Classic [G3], Doomben  
    Bulban H., Werribee  
ROAD TO ROCK (AUS), 2004, c (Midyan, Welsh Saint).
6 wins, $1,233,350.
  Won George Main S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Queen Elizabeth S. [G1] (2000 m.), Randwick  
    Carbine Club S. [L] (1600 m.), Randwick  
    Victoria Gold Cup [L] (2000 m.), Caulfield  
    Chris Isaak H. (2000 m.), Flemington  
    Independent Cranes H. (1500 m.), Moonee Valley  
  2nd Doncaster H. [G1], Randwick  
    A.D. Hollindale S. [G2], Gold Coast  
    T.S. Carlyon Cup [G3], Caulfield  
    Rajah Sahib H., Wyong  
    Antler Luggage H., Flemington  
    Jacob's Creek Sparkling H., Canterbury  
    Nivea Visage Plate, Rosehill  
    Honan Insurance Brokers H., Moonee Valley  
    Randwick Maiden H., Kensington  
  3rd Epsom H. [G1], Randwick  
  4th Doomben Cup [G1], Eagle Farm  
    Canterbury S. [G2], Canterbury  
    Sandown Classic [G2], Sandown Hillside  
ENGLISH (AUS), 2012, f (Anabaa, Zeditave).
4 wins, $1,727,950.
  Won All Aged S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Reisling S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Challenge S. [G2] (1000 m.), Randwick  
    Barrack Point 2Yo Maiden Plate (1000 m.), Kembla Grange  
  2nd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Randwick  
TITANIC JACK (AUS), 1999, g (Stage Door Johnny, T V Commercial).
8 wins, $1,288,950.
  Won Emirates - Cantala S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Alister Clark S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Bobbie Lewis Quality H. [G3] (1200 m.), Flemington  
    Autumn S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Sandown S. [G3] (1500 m.), Sandown Hillside  
    Super Vobis Murray Cox H. (1100 m.), Flemington  
    Sport 927 H. (1200 m.), Moonee Valley  
    Carlton Draught H. (1000 m.), Moonee Valley  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Guineas Prelude [G3], Caulfield  
    Zeditave S. [L], Caulfield  
  3rd Dubai Racing Club Cup - Invitation S. [G1], Caulfield  
    Ascot Vale S. [G2], Flemington  
    Ian McEwen Trophy [G3], Moonee Valley  
  4th Toorak H. [G1], Caulfield  
    Mitchell McKenzie S. [L], Moonee Valley  
NEWPORT (AUS), 2002, c (Nishapour, Rheffic).
9 wins, $1,248,100.
  Won The Metropolitan [G1] (2400 m.), Randwick  
    Brisbane Cup [G2] (2400 m.), Eagle Farm  
    Randwick City S. [G3] (2000 m.), Randwick  
    CVD Ladies Bowling Club H. (1600 m.), Warwick Farm  
    Navy Seal Welter H. (1400 m.), Newcastle  
    TCl Electronics Plate (1800 m.), Flemington  
    BP Woodward and Associates Stayers Cup (2400 m.), Rosehill  
    Nuturf Class 1 H. (1200 m.), Wyong  
    Coopers E and G Maiden Plate (1350 m.), Wyong  
  2nd J.W. McKell Cup [L], Rosehill  
    Konica Minolta H., Rosehill  
    Rosehill Gardens Event Centre H., Rosehill  
    Maxim Corporate Class 3 H., Newcastle  
  3rd Eagle Farm Cup [G2], Eagle Farm  
    Frank Underwood Cup [L], Rosehill  
    Inghams Love'Em H., Rosehill  
    Ladies' Day Plate, Caulfield  
  4th Brisbane Cup [G2], Eagle Farm  
    Carbine Club S. [L], Randwick  
    Japan Racing Association Plate [L], Randwick  
ULTRA FANTASY (AUS), 2002, g (Sir Ivor, Protanto).
9 wins, $2,540,464.
  Won Sprinters S. [G1] (1200 m.), Nakayama  
    Sprint Cup [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Lantau Peak H. (1200 m.), Sha Tin  
    Cheung Shan H. (1200 m.), Sha Tin  
    Lantau Island H. (1200 m.), Sha Tin  
    Cedar H. (1000 m.), Happy Valley  
    Daffodil H. (1200 m.), Sha Tin  
    Tai O H. (1000 m.), Sha Tin  
    Breville Super Vobis Three-Years-Old Maiden Plate (1200 m.), Ballarat  
  2nd Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Godings Kubota H., Moonee Valley  
    Cheung Sha H., Sha Tin  
    Big Wave Bay H., Happy Valley  
    Kai Yip H., Happy Valley  
    The Po Leung Kuk Centenary Cup, Sha Tin  
    East Point H., Happy Valley  
    Atlanta H., Happy Valley  
    Lad of the Manor Super Vobis 3 YO Maiden Plate, Seymour  
  3rd Batman H. [L], Flemington  
    Beechcraft H., Sandown Hillside  
    Fujian H., Happy Valley  
    Amah Rock H., Sha Tin  
    Hong Kong Jockey Club Community Trophy, Sha Tin  
  4th Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
SMOKIN' JOEY (AUS), 2007, g (Blazing Sword, Taj Rossi).
9 wins, $1,491,683.
  Won Goodwood H. [G1] (1200 m.), Morphettville  
    Chatham S. [G3] (1400 m.), Flemington  
    Victoria H. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    T.C. Carlyon Cup [G3] (1600 m.), Caulfield  
    Bletchingly S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    March S. [L] (1400 m.), Flemington  
    Blue Sapphire S. [L] (1200 m.), Caulfield  
    Eye Liner S. [L] (1350 m.), Ipswich  
    Sportingbet Handicap (1400 m.), Sandown Lakeside  
  2nd Cantala S. [G1], Flemington  
    Futurity S. [G1], Caulfield  
    Star Kingdom S. [G3], Rosehill  
    Sportingbet Premium Handicap, Moonee Valley  
    carsales.com.au H., Caulfield  
    Ambassador Travel 3YO H., Doomben  
    Sportingbet Handicap, Sandown Lakeside  
  3rd Macaulay Handicap, Flemington  
  4th Kingston Town S. [G1], Ascot  
    Railway S. [G1], Ascot  
    Danehill S. [G2], Flemington  
    Blamey S. [G2], Flemington  
    Australia S. [G2], Moonee Valley  
    BRC Sires' Produce S. [G2], Eagle Farm  
    Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    Thoroughbred Club Cup [L], Caulfield  
DELAGO BROM (AUS), 1999, c (El Qahira, Sir Godfrey).
4 wins, $888,500.
  Won Australian Guineas [G1] (1600 m.), Flemington  
    Carbine Club S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Vain S. [L] (1200 m.), Caulfield  
    Rancher Plate (1000 m.), Caulfield  
  2nd Sires' Produce S. [G1], Flemington  
    Debonair S. [G3], Flemington  
  4th Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
ALOHA (AUS), 2006, f (Danehill, Bletchingly).
8 wins, $804,974.
  Won T.A.D. Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Frances Tressady S. [G3] (1400 m.), Flemington  
    Lord S. [L] (1700 m.), Caulfield  
    Better Draw H. (1200 m.), Sandown Lakeside  
    Aktrapid Nursing Agency H. (1730 m.), Flemington  
    NYE @ MVRC H. (1600 m.), Moonee Valley  
    Yalumba H. (1440 m.), Caulfield  
    Thomas Moule H. (1200 m.), Sandown Lakeside  
  2nd Exford H. [L], Flemington  
    Boronia S. [L], Caulfield  
    Teac Flashback Plate, Moonee Valley  
  3rd Moonee Valley Oaks [G2], Moonee Valley  
    Adelaide Guineas [L], Morphettville  
    Crt Sv 2Yo Maiden Plate, Seymour  
  4th Australasian Oaks [G1], Morphettville  
    George Ryder S. [G1], Rosehill  
MANHATTAN RAIN (AUS), 2006, c (Canny Lad, Nijinsky).
2 wins, $1,311,200.
  Won Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Randwick  
  2nd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Canonbury S. [L], Randwick  
    www.theslipper.com.au H., Rosehill  
  3rd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Champagne S. [G1], Randwick  
    Caulfield Guineas [G1], Caulfield  
    Caulfield Guineas Prelude [G3], Caulfield  
VANBRUGH (AUS), 2012, c (Lucky Owners, Centaine).
4 wins, $570,375.
  Won Spring Champion S. [G1] (2000 m.), Randwick  
    Gloaming S. [G3] (1800 m.), Rosehill  
    Atc Employee Long Service Celebration Plate (1200 m.), Randwick  
    All Too Hard @ Vinery Handicap (1600 m.), Warwick Farm  
  2nd McGrath Estate Agents Handicap, Rosehill  
    Tab Rewards Handicap, Canterbury  
  4th Rosehill Guineas [G1], Rosehill  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

SWEET DELIGHT, by Rancho Ruler. 6 wins 1200 to 2025 m. and $386,310. Won MVRC W.H. Stocks S. [G3], Cranbourne TC Cranbourne Cup [L]. 2nd VRC Bloodhorse Breeders' Plate [G2]. 3rd VRC Chrysler - Cantala S. [G1], VRC Talindert H. [L], MRC W.W. Cockram S. [L], MRC W.W. Cockram S. [L]. 4th MVRC Champagne S. [G2], VRC Frances Tressady S. [G3], VRC Standish H. [G3], MRC Autumn S. [G3], VRC Vichealth Championship [L], BATC Doomben Slipper [L]. Dam of 8 foals, 6 raced, 5 winners-

TYCOON RULER (1999 c by Last Tycoon (IRE)). 5 wins 1000 to 1400 m. and $450,150. Won MRC Rupert Clarke S. [L], MRC W.J. Adams S. [L]. 2nd VRC Australian Guineas [G1], MVRC Alister Clark S. [G2], MVRC C.S. Hayes S. [G3]. 3rd VRC Debonair S. [G3], VRC Concept Sports S. [L].

LAGO DELIGHT (2000 c by Encosta de Lago). 2 wins. See above.

Raffaello (2004 c by Encosta de Lago). 9 wins 1200 to 2000 m. and $550,585. Won VRC Melbourne Cup Community Fund H. 2nd BRC Eagle Farm Cup [G2], MRC Easter Cup [G3]. 3rd MRC Invitation S. [G1], SAJC Tokyo City Cup [L]. 4th MVRC Alister Clark S. [G2], VRC Hotham H. [G3], SAJC Robert A. Lee S. [G3], MRC T.S. Carlyon Cup [G3].

TUNGSTEN JIM (2002 c by Brief Truce (USA)). 3 wins 800 to 1517 m. in Australia 2nd MRC Caranna H.

SWEET VALENTINA (2003 f by Last Tycoon (IRE)). 1 win at 1207 m. at 2 in Australia. 2nd MRC 2007 AAMI Blue Diamond Entries Close 4 July H. 3rd MRC Thomas North Plate, MVRC Frame Shop Moonee Ponds H.

2nd DAM

Friar's Delight, by Cardinal (NZ). 8 wins 1400 to 2400 m. and $176,000. Won VATC Textile H., MVRC Lady Sybil H., VATC Glenferrie H., VATC Constitution H. 3rd VRC Frances Tressady S. [G3]. 4th VRC Frances Tressady S. [G3], Cranbourne TC Cranbourne Cup [L]. Dam of 2 foals, both winners-

SWEET DELIGHT (f by Rancho Ruler). 6 wins. See above.

DENISON RULER. 4 wins at 1200, 1400 m. Won SAJC Class 2 H. 2nd SAJC Class 4 H., SAJC Maiden H. 3rd SAJC Party After Last Conditions H., SAJC Dayana H., SAJC Railway Station Plate.

3rd DAM

RANG JALA (NZ), by Rangong (GB). Unraced. Half-sister to Our Vanity. Dam of 5 foals, all winners inc.-

Friar's Delight (f by Cardinal (NZ)). 8 wins. See above.

FRIAR'S FANTASY. 7 wins 1200 to 2100 m. Won WATC Claremont Class 6 H. 3rd VRC Nation Horse Expo H., VATC Nicopolis H., VATC Leopardstown H., VATC Victoria Golf Club H. Dam of 5 winners inc.-

FRANK THE BANK. 7 wins 1400 to 1600 m. and $73,697. Won WATC Class 6 H., WATC Conditions H., WATC Class 6 H. 2nd WATC Colts and Geldings Class 6 H. 3rd WATC Conditions H., WATC Conditions H.

VERISSIMO. 3 wins 1500 to 1800 m. Won WATC The Beer Store Morley Rated H. 2nd WATC playeronline.com.au Rated H. 3rd WATC Perth Racing Members Rated H.

MISS DUCATI. 6 wins 920 to 1100 m. in Australia. Dam of 2 winners inc.-

SPIN DA WHEELS (g by Hard Spun (USA)). 8 wins 1000 to 1675 m. and $379,982. Won WATC Challenge S. [L], WATC Westspeed Nursery Handicap, WATC Westspeed Nursery Handicap, WATC Westspeed Nursery Handicap. 3rd Bunbury RC West Australian Breeders' Classic [L]. 4th WATC Melvista S. [L], WATC J.C. Roberts S. [L].

FRIAR'S BELLE. 2 wins at 1600, 2000 m. Won VATC Washington H. 2nd VRC Carlita H. Dam of 5 winners inc.--

SINISO DANCER. 7 wins 1000 to 1300 m. and $84,780. Won VRC Spotswood H., MRC San Domenico Welter H. 2nd MVRC Yering H., MRC T.R.O.A. H. 3rd MRC Bone Marrow Research H., MVRC Bill Camer Flying H., MRC Norman Nelson Welter H.

COURIER BELLE. 4 wins 1300 to 1623 m. Won MVRC N Gould Holden/mazda H. 2nd VRC Brava Jeannie H.

Mrs Bojangles. Started once in Australia. Dam of 4 winners inc.--

FAVOURITE EXPRESS. 3 wins at 1400, 1600 m. and $371,196. Won Sha Tin Yue Yee H., Sha Tin Panasonic Charger H., Sha Tin Audemars Piguet Metropolis H. 3rd Sha Tin Kung Hei H., Happy Valley Mong Kok H., Sha Tin Panasonic Sd Card H., Sha Tin East Point H.

BRAVA REGINA. 3 wins at 1100 m. in Australia 2nd MVRC Beau Ghost H. Dam of 3 winners inc.--

VIVACISSIMO. 1 win at 1200 m. and $88,172. Won Sha Tin Vision on International Finance Handicap. 2nd Sha Tin Chai Wan Handicap, Sha Tin Audemars Piguet Millenary Handicap.

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  LAGO DELIGHT, B. c. 2000, Encosta de Lago -- Sweet Delight, by Rancho Ruler.
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2005-2006 72 61 54 34 106 11 2 2 0 1 0 0 1,542,730 1,025,471 517,259  
  2006-2007 84 73 66 38 95 15 0 0 0 0 0 0 1,401,197 788,195 613,002  
  2007-2008 70 43 38 25 74 7 2 2 1 3 1 0 1,701,519 1,138,236 563,283  
  2008-2009 116 81 71 45 112 15 0 0 0 1 0 1 2,017,234 1,470,986 546,248  
  2009-2010 28 16 11 6 14 1 0 0 0 0 0 0 288,484 121,815 166,669  
  2010-2011 32 21 15 8 21 3 1 1 0 0 0 0 271,930 156,410 115,520  
  2011-2012 30 17 8 2 4 0 0 0 0 0 0 0 85,777 68,865 16,912  
  2012-2013 25 14 4 3 5 0 0 0 0 0 0 0 83,970 0 83,970  
  2013-2014 7 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2014-2015 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2015-2016 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 482 329 267 161 431 52 5 5 1 5 1 1 7,392,841 4,769,978 2,622,863  
  SH Colts 269 169 143 91 273 29 4 4 0 4 0 1   4,769,978    
  SH Fillies 213 160 124 70 158 23 1 1 1 1 1 0     2,622,863  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 482 329 267 161 431 52 5 5 1 5 1 1 7,392,841      
  Colts 269 169 143 91 273 29 4 4 0 4 0 1   4,769,978    
  Fillies 213 160 124 70 158 23 1 1 1 1 1 0     2,622,863  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2007-2008     11 2 2 11 2 2 0 1 0 0 76,940 59,440 17,500  
  2008-2009     57 18 24 15 0 0 0 0 0 0 479,420 273,764 205,656  
  2009-2010     99 36 48 7 2 2 0 0 0 0 833,004 532,546 300,458  
  2010-2011     133 55 83 15 0 0 1 0 1 0 1,253,109 704,233 548,876  
  2011-2012     144 57 77 1 0 0 0 1 0 0 1,178,598 737,128 441,470  
  2012-2013     123 46 81 3 1 1 0 2 0 1 1,502,439 1,048,006 454,433  
  2013-2014     89 39 58 0 0 0 0 0 0 0 1,126,500 898,054 228,446  
  2014-2015     70 21 32 0 0 0 0 1 0 0 517,956 298,818 219,138  
  2015-2016     38 14 26 0 0 0 0 0 0 0 424,875 217,989 206,886  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 7,392,841 4,769,978 2,622,863  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 7,392,841 4,769,978 2,622,863  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.
Top