Prolific Black-Type Winning Sprinter Responsible For Group 1 Singapore Performer Super Winner


Kaphero (AUS)

Sire:
Danzero
Dam:
Kapchat
Dam Sire:
Centaine
Retired to stud:
2009
Service fee:
$4,400
Live Foal Guarentee
Yes
Location:
NSW
Height:
16
Yob:
2003
NSW Breeder Owner Bonus Scheme (BOBS)
BOBS Extra

Former Moonee Valley Horse of the Year and Group winning sprinter KAPHERO stood his first season at Riverdene Stud in 2015 following a switch across the NSW-Victoria border from Swettenham Stud.

One of the most popular sprinters of his time, Kaphero should rightly be regarded as the complete package for broodmare owners looking to breed themselves a ready-made galloper likely to come early before training-on to an enduring race career. After all, that's precisely what Kaphero did! A stakes winning 2-year-old successful in the Blue Diamond Preview (LR) as well as the Adelaide Magic Millions 2YO Classic as a juvenile, Kaphero ultimately went on to win a total of 10 races over four seasons, retiring to stud as an admirably sound and resilient 5-year-old. Indeed, the level of Kaphero's performance in his final two seasons serves as testament to this professional sprinter's temperament and conformation. Kaphero's 4-year-old season saw him win no fewer than six Melbourne metropolitan events, as well as place in another four. Then, when this most durable of gallopers returned as a 5-year-old, Kaphero would not only land the Group 3 MVRC Ian McEwen Stakes (1000m) but also place in the Group 1 MVRC Manikato Stakes (1200m).

Notable performers to represent Kaphero include the Group-placed 2-year-old winner Stingray; dual Group 1 Singapore placegetter Super Winner; Listed Lightning Stakes placegetter Showpero; Melbourne Metropolitan winners Our Kaboom, Wise Hero ($332,000 in prizemoney) and Kapaulenko; as well as the likes of Roughly (6 wins), Kaptan Apollo (5 wins), Truculent (4 wins) and Hong Kong winner Victor Emperor.

Kaphero also provides immediate access to Group 1 winning bloodlines of the very highest calibre of domestic racing. A son of Danehill's inaugural Golden Slipper winner DANZERO, first-dam is Centaine's top-class daughter KAPCHAT, winner of 6 races up to 1500m including the much-coveted Group 1 STC Winfield Classic.

KAPCHAT has since distinguished herself at stud, being responsible for five individual stakes winners in the capacity of dam or grand-dam. If that wasn't already enough, this is the legendary female family of the great producer HUNZA, dam of five individual stakes winners herself including the Blue Diamond-Golden Slipper winner COURTZA.

KAPHERO (AUS)
  Bay horse Foaled 2003  

Sire:
Danzero
1991
Danehill Danzig Northern Dancer
Pas de Nom
2-d
7-a
Razyana His Majesty
Spring Adieu
4-d
2-d
Confidentially Kaoru Star Star Kingdom
Kaoru
1-g
31>
Idesa Idomeneo
Faresa
2-i
13-b
Dam:
Kapchat
1990
Centaine Century Better Boy
Royal Suite
2-n
20>
Rainbeam Vain
Rain Shadow
A10
C7
Kapelle Lady Bandmaster Sovereign Path
Choir Practice
4-l
10-c
Chatty Lady Chatsworth
Glamin
21-a
13-b

By DANZERO (AUS) (B. 1991 - Stud NH:2000, SH:1995) Stakes-winner; won 4 races and $1,379,838 inc. STC Golden Slipper S. [G1], VATC Blue Diamond Prelude [G3]; sire of 41 SWs (7 G1) inc. Niconero, Dance Hero, Fairway, Danglissa, Happy Zero, Danni Martine, Jymcarew, Masked Assassin, Sanziro, Soar, Extra Zero, Sharp, Hoystar, Permaiscuous, Dantana, Kaphero, Hinting, Shanzero, All Courage, Startsmeup, Danzippo, Count to Zero, Savute, Zero Rock, etc.

KAPHERO. 31 Starts. 10-4-2 $801,045.
Won Moonee Valley Ian McEwen S. [G3] (1000 m.), Sandown Lakeside Blue Diamond Preview [L] (1000 m.), Moonee Valley Carlton Draught Flying (1000 m.), Logical Staffing Solutions H. (1000 m.), Tatts Group H. (1000 m.), Troa Trophy (1000 m.), Morphettville Magic Millions Adelaide 2 YO Classic (1200 m.), Flemington Allan Wicks Plate (1000 m.), Sandown Hillside Hilton Manufacturing Cup (1000 m.), Moonee Valley SA A Brilliant Blend H. (1000 m.). 2d Moonee Valley Santa Claus H., Caulfield Bell Potter Securities H., Sandown Hillside Snippets H., Gold Coast Rm Williams Magic Millions Sprint. 3d Moonee Valley Manikato S. [G1], Caulfield Jellis Craig Pink Ribbon Cup. 4th Randwick Challenge S. [G2], Caulfield Blue Diamond Preview [G3].

1st DAM

KAPCHAT (NZ), by Centaine. 6 wins 1000 to 1500 m. and $511,738. Won STC Winfield Classic [G1], MVRC Laurent Perrier [G2], VATC United Racecourses S. [L]. 2nd VATC Thousand Guineas [G1], VRC Edward Manifold S. [G2], AJC Surround S. [G2], AJC James H.B. Carr S. [L]. Three-quarter sister-in-blood to JAVA MAGIC. Half-sister to NOBLE HERO. Dam of 14 foals, 13 raced, 7 winners-

KAPHERO (2003 c by Danzero). 10 wins. See above.

PRINCESA (1997 f by Danehill (USA)). 5 wins at 1100, 1200 m. and $220,900. Won VRC ATA-Bob Hoysted H. [L], VRC Straight Six H. [L], VRC Pura Milk H., VRC Miss Lockleys H., MRC Lobster Cave Plate. 2nd SAJC KPMG S. [L]. 4th SAJC Honda S. [G3]. Dam of 5 winners inc.--

SOLICIT (f by Street Cry (IRE)). 7 wins 1100 to 1500 m. and $1,183,600. Won VRC A.V. Kewney S. [G2], ATC Wiggle S. [G2], VRC Vanity S. [G3], ATC Hawkesbury Crown [G3], MRC Summoned S. [G3]. 2nd ATC Storm Queen S. [G1], ATC Apollo S. [G2], ATC Expressway S. [G2], MVRC W H Stocks S. [G2], MRC Tristarc S. [G2], BRC Glenlogan Park S. [G3], MRC Ethereal S. [L]. 3rd VRC Oaks [G1], ATC Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1], VRC Wakeful S. [G2].

STAR OF GISELLE (f by Reset). 9 wins 1000 to 1600 m. and $654,325. Won SAJC Queen of the South S. [G2], MVRC Tesio S. [G3], MRC Mannerism S. [G3], MRC Ladies' Day Vase [L], SAJC Boag's Draught Handicap, MRC The Orion Expedition Cruise Cup. 2nd VRC March S. [L].

Ducal Castle (g by Domesday). 1 win at 1200 m. 2nd VRC Better Beyond Plate. 3rd VRC Springtime S. [L], MRC Blue Diamond Preview [L]. 4th VRC Talindert S. [L].

Hidden Energy (2004 f by Dehere (USA)). 3 wins 1000 to 1500 m. and $173,215. Won SAJC Sportingbet H., MRC Runaway Kid H., SAJC Patricks-Dunes Maiden Plate. 2nd SAJC Robert Sangster S. [G1], SAJC Durbridge S. [L], SAJC Christmas H. [L]. 3rd SAJC Manihi Classic [L]. Dam of--

Kinetic Design (f by Master of Design). Placed at 1000 m. 2nd VRC Maribyrnong Trial S. [L].

Wasimah (2000 f by Danehill (USA)). 4 wins 1200 to 1400 m. and $165,050. Won AJC Sydney Lending Centre H., AJC Mares Special Conditions H., STC Maiden Plate. 3rd BTC Glenlogan Park S. [L], AJC Angst Quality H. [L], AJC Nivison H. [L], QTC Dane Ripper Quality H. [L]. Dam of 4 winners inc.--

NAYELI (f by More Than Ready (USA)). 4 wins 1000 to 1200 m. and $352,975. Won MRC Chairman's S. [G3], City Tattersalls Club The Nivison [G3], ATC Fireball S. [L], ATC 2014 Atc Membership on Sale Now Plate. 2nd Scone RC Inglis 3 YO Guineas [RL].

Brightest (f by Galileo (IRE)). 4 wins at 1300, 1400 m. and $238,525. Won ATC Fujitsu General H., ATC The McCain Advantage Handicap. 2nd ATC Summer Cup [G3], ATC Endeavour Foundation Recycled Clothing Handicap. 3rd ATC Inglis Handicap, ATC Centennial Park H., ATC Atc Foundation Membership Handicap.

WATABOUT. 3 wins 1100 to 1300 m. at 2 and $157,425. Won ATC Win a Racehorse With Ypr Today Handicap, ATC Australian Turf Club Handicap, ATC Tab Number 1 Club Plate. 3rd ATC Hyland Race Colours Handicap, ATC 2014 Atc Membership on Sale Now Sprint, ATC Twitter @gossytrack Maiden Plate.

Keeneland (1996 g by Danehill (USA)). 8 wins 1015 to 1400 m. and $447,859. Won MRC Pelham Super Vobis H. 3rd Singapore E.W. Barker Memorial Trophy [Sin-2].

COLUMBUS (2007 c by Redoute's Choice). 2 wins at 1000, 1050 m. and $71,325. Won VRC Von Costa de Hero H., SAJC Spring Gully Honey Jam H. 2nd MRC Le Pine Funerals H.

Memoir (2001 f by Danehill (USA)). Placed at 1000 m. at 2 in Australia. Dam of 4 winners inc.--

Tender (f by All American). 3 wins 1100 to 1600 m. and $112,120. Won ATC Tab.Com.Au Handicap, ATC McGrath Estate Agents Handicap. 3rd SAJC Dequetteville S. [L], ATC Hyland Race Colours Handicap, MRC The Grand Hotel Frankston Handicap. 4th SAJC National S. [G3], SAJC Queen Adelaide S. [L].

EASTER ISLAND. 3 wins 1500 to 2200 m. and $103,140. Won ATC Ibis Milano Lunch Special Handicap. 2nd ATC Clare McCabe Memorial Handicap. 3rd ATC Australian Turf Club Handicap, ATC Australian Turf Club Handicap.

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
DANZERO, B. c. 1991, Danehill (USA) -- Confidentially, by Kaoru Star.
Entered Stud in 1995.
Sire of 1030 runners, 649 winners (63.0%), 41 stakeswinners (4.0%), 26 stakesplaced (2.5%).
Sire of the winners of over $AUS70.7 m. inc:
NICONERO (AUS), 2001, g (Scenic, Bletchingly).
13 wins, $3,474,790.
  Won Australian Cup [G1] (2000 m.), Flemington  
    Kingston Town Classic [G1] (1800 m.), Ascot  
    Kingston Town Classic [G1] (1800 m.), Ascot  
    Futurity S. [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Futurity S. [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Crystal Mile [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Aurie's Star H. [L] (1200 m.), Flemington  
    Wellington R.C. S. [L] (1400 m.), Caulfield  
    Anniversary Vase [L] (1400 m.), Caulfield  
    Collex H. (1450 m.), Victoria Park  
    Tapestry Wines H. (1200 m.), Morphettville  
    Soultine H. (1200 m.), Caulfield  
    Become a Strathalbyn Member/sabis Three-Year-Old Maiden Plat (1200 m.), Strathalbyn  
  2nd All-Aged S. [G1], Randwick  
    Cantala S. [G1], Flemington  
    Toorak H. [G1], Caulfield  
    Invitation S. [G1], Caulfield  
    C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
  3rd Railway S. [G1], Ascot  
    Toorak H. [G1], Caulfield  
    Spring S. [G3], Morphettville  
    Victoria H. [G3], Caulfield  
    T.S. Carlyon Cup [G3], Caulfield  
  4th George Main S. [G1], Randwick  
    Cantala S. [G1], Flemington  
    Railway S. [G1], Ascot  
    Toorak H. [G1], Caulfield  
    Dubai Duty Free [G1], Nad Al Sheba  
    Memsie S. [G2], Caulfield  
DANCE HERO (AUS), 2001, g (Dance Floor, Straight Strike).
10 wins, $3,940,800.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    AJC Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Champagne S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Victoria Racing Club S. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Royal Sovereign S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Canterbury S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Canterbury  
    Missile S. [G3] (1100 m.), Rosehill  
    Magic Millions 2 YO Classic [RL] (1200 m.), Gold Coast  
    2 YO H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd Manikato S. [G1], Moonee Valley  
    Premiere S. [G2], Rosehill  
    Arrowfield Stud Sprint, Randwick  
  3rd Hobartville S. [G2], Randwick  
    San Domenico S. [G2], Randwick  
    Canterbury S. [G2], Rosehill  
    Baguette S. [G3], Flemington  
    Breeders' Plate [L], Randwick  
  4th T.J. Smith S. [G1], Randwick  
    George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Up and Coming S. [G2], Warwick Farm  
    Linlithgow S. [G2], Flemington  
FAIRWAY (AUS), 1996, g (Cocky Golfer, Keekerok).
10 wins, $2,615,290.
  Won AJC Australian Derby [G1] (2400 m.), Randwick  
    Spring Champion S. [G1] (2000 m.), Randwick  
    Canterbury Guineas [G1] (1900 m.), Canterbury  
    Hobartville S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Turnbull S. [G2] (2000 m.), Flemington  
    Gloaming S. [G2] (1900 m.), Rosehill  
    Peter Pan S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Gosford Classic [L] (1600 m.), Gosford  
    Wood Coffill Funerals H. (1200 m.), Randwick  
    Cie-Elle Digital Imaging H. (1350 m.), Rosehill  
  2nd Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    MCA Start Young Patrons H., Randwick  
  3rd Caulfield Cup [G1], Caulfield  
    Grand Prix S. [G2], Eagle Farm  
  4th Queensland Derby [G1], Eagle Farm  
DANGLISSA (AUS), 1996, f (Lord Seymour, Vain).
6 wins, $864,415.
  Won Flight S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Queen of the Turf S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Furious S. [G3] (1400 m.), Randwick  
    Leisure Lea H. (1200 m.), Canterbury  
    Truscott's Clan O'Sullivan H. (1350 m.), Rosehill  
  2nd Thousand Guineas [G1], Caulfield  
    3 YO Magic Millions, Rosehill  
  3rd Wakeful S. [G2], Flemington  
    Magic Night S. [G2], Rosehill  
    Keith Mackay Quality H. [L], Randwick  
  4th Light Fingers S. [G2], Randwick  
    Challenge S. [G2], Randwick  
HAPPY ZERO (AUS), 2004, g (Canny Lad, Sir Tristram).
8 wins, $2,182,947.
  Won Queen's Silver Jubilee Cup [HK-1] (1400 m.), Sha Tin  
    International Sprint Trial [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3] (1000 m.), Sha Tin  
    Bulkeley H. (1200 m.), Sha Tin  
    Jebsen Specialty Chemicals H. (1400 m.), Sha Tin  
    Diamond H. (1000 m.), Sha Tin  
    Macau H. (1400 m.), Sha Tin  
    Guildford H. (1400 m.), Sha Tin  
  2nd Hong Kong Mile [G1], Sha Tin  
  3rd Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
    International Sprint [G1], Singapore  
    Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
    Sprint Cup [HK-2], Sha Tin  
DANNI MARTINE (AUS), 2000, f (Gold and Ivory, Showdown).
4 wins, $694,825.
  Won Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Wiggle Quality H. [L] (1400 m.), Warwick Farm  
    Mares Special Conditions H. (1250 m.), Canterbury  
    Mares Special Conditions H. (1200 m.), Canterbury  
  2nd Maiden Plate, Canterbury  
  3rd Doncaster H. [G1], Randwick  
    Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
  4th Shannon S. [G2], Rosehill  
    Millie Fox Quality S. [L], Rosehill  
JYMCAREW (AUS), 2001, c (Grosvenor, The Minstrel).
7 wins, $478,625.
  Won Canterbury Guineas [G1] (1900 m.), Canterbury  
    Gosford Quality Guineas [L] (1600 m.), Gosford  
    2 YO Special Conditions H. (1600 m.), Warwick Farm  
    3 YO H. (1600 m.), Randwick  
    Tooheys New Easter Carnival H. (1600 m.), Warwick Farm  
    Cooma Cup - Benchmark 62 Handicap (1600 m.), Coolabah  
    2 YO Maiden Plate (1000 m.), Kembla Grange  
  2nd Japan Racing Association Plate [L], Randwick  
    2 YO Special Conditions H., Warwick Farm  
    3 YO Special Conditions H., Randwick  
    Top of the Rise Welter H., Randwick  
    3 YO H., Randwick  
  3rd Le De'Jeuner H., Kensington  
    Coral Sea H., Hobart  
    Brendon McCoull Rated H., Launceston  
    St Andrews Rated H., Launceston  
    2 YO H., Kembla Grange  
MASKED ASSASSIN (AUS), 2004, c (Claudius, Bogan Road).
4 wins, $549,350.
  Won Sires' Produce S. [G2] (1400 m.), Eagle Farm  
    Victoria H. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Gibson-Carmichael S. [L] (1600 m.), Sandown Lakeside  
    3Bofm 93.5 Sv 2 YO Colts and Geldings Maiden Plate (1000 m.), Ballarat  
  2nd Sandown Guineas [G2], Sandown Lakeside  
    Heath 1100 S. [L], Caulfield  
    Bayside Nissan Blue Sapphire Classic, Caulfield  
    Luskin Star H., Caulfield  
    Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Caulfield  
    McKern Steel Sv 2 YO Maiden Plate, Bendigo  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Eagle Farm  
    Thoroughbred Club Cup, Caulfield  
  4th Ascot Vale S. [G1], Flemington  
    Red Anchor S. [G3], Moonee Valley  
SANZIRO (AUS), 2001, c (Will Dancer, Don't Say Halo).
6 wins, $1,176,111.
  Won Maribyrnong Plate [G2] (1000 m.), Flemington  
    Blue Diamond Preview [G3] (1000 m.), Caulfield  
    Beas River H. (1200 m.), Happy Valley  
    Douglas-Home H. (1200 m.), Happy Valley  
    Fairy King Prawn H. (1200 m.), Sha Tin  
    Bowen H. (1200 m.), Happy Valley  
  2nd Maribyrnong Trial S. [L], Flemington  
    Fanling H., Happy Valley  
    Leighton H., Sha Tin  
    Big Wave Bay H., Happy Valley  
    The Happy Valley Trophy, Happy Valley  
  3rd Gome Sprint [HK-2], Sha Tin  
    Blue Diamond Prelude [G3], Caulfield  
    International Sprint [Sin-1], Singapore  
    The Happy Valley Vase, Happy Valley  
    Tai Yuen H., Happy Valley  
    Deep Bay H., Sha Tin  
    Cuckoo H., Sha Tin  
    London H., Sha Tin  
  4th Ascot Vale S. [G2], Flemington  
SOAR (GB), 2002, f (Sharpo, Junius).
3 wins, $253,799.
  Won Lowther S. [G2] (6 f.), York  
    Princess Margaret S. [G3] (6 f.), Ascot  
    HH Associates EBF Median Auction Maiden S. (5 f.), Kempton  
  2nd Queen Mary S. [G2], Royal Ascot  
EXTRA ZERO (AUS), 2006, g (Bellotto, Water Mill).
7 wins, $1,740,940.
  Won Caulfield Autumn Classic [G2] (1800 m.), Caulfield  
    Anzac Day S. [L] (1410 m.), Flemington  
    Albury Gold Cup [L] (2000 m.), Albury  
    Byron Moore Handicap (2000 m.), Flemington  
    Archer Hall of Fame Trophy (2000 m.), Flemington  
    Sportingbet H. (1700 m.), Caulfield  
    Qls Logistics Bm120 Hurdle - Rookie Jumpers Series Heat 8 (3200 m.), Ballarat  
  2nd Australian Cup [G1], Flemington  
    Victoria Derby [G1], Flemington  
    Moonee Valley S. [G2], Moonee Valley  
    Coongy H. [G3], Caulfield  
    Gibson-Carmichael S. [L], Flemington  
    Melbourne Cup Day Plate [L], Flemington  
    Birthday Cup [L], Morphettville  
    Victoria Gold Cup [L], Caulfield  
    Hilton Nicholas Handicap, Flemington  
    Vrc 150Th Celebration Race, Flemington  
    The Spotless Western Health Cup, Flemington  
    Piping Lane Handicap, Flemington  
    Doriemus Handicap, Flemington  
    Louis Polgar & Jason Vance Handicap, Flemington  
    Vrc-Crv Cup Tour Trophy, Flemington  
    Spotless H., Moonee Valley  
    Sportingbet Powered By William Hill Handicap, Moonee Valley  
    Cfv Ambassadors Plate, Caulfield  
    Commercial Club Albury Gold Cup, Albury  
    Nmit Kyneton Cup, Kyneton  
    Mj Bourke Rookie Jumpers Series Final Hurdle, Racing.Com Park Sy  
    Winsec Savings & Loans Wangaratta Cup, Wangaratta  
    Tab.Com.Au Maiden Hurdle, Warrnambool  
  3rd Debonair S. [G3], Flemington  
    Coongy H. [G3], Caulfield  
    Eclipse S. [G3], Sandown Hillside  
    Tontonan S. [L], Flemington  
    Victoria Gold Cup [L], Caulfield  
    Canberra Cup [L], Canberra  
    Mornington Cup Prelude [L], Caulfield  
    City Jeep Handicap, Moonee Valley  
    Caulfield Rsl Welfare Fund Plate, Caulfield  
    Swettenham Stud Summer Championships Heat 8, Caulfield  
  4th Caulfield Guineas [G1], Caulfield  
SHARP (AUS), 2000, f (Don't Say Halo, Plush).
5 wins, $291,250.
  Won Light Fingers S. [G2] (1180 m.), Kensington  
    Satellite Quality S. [L] (1100 m.), Rosehill  
    Super Vobis Terrace Restaurant H. (1100 m.), Flemington  
    3 YO Special Conditions H. (1100 m.), Rosehill  
    Fillies and Mares H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd Eskimo Prince Quality H. [L], Canterbury  
    Allen Cleary H., Flemington  
    2 YO Fillies H., Rosehill  
    2 YO Fillies H., Rosehill  
    2 YO H., Rosehill  
  3rd 2 YO H., Rosehill  
  4th Research Quality S. [G3], Rosehill  
HOYSTAR (AUS), 2003, c (Centaine, Sir Tristram).
6 wins, $376,875.
  Won Frederick Clissold S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Star Kingdom S. [G3] (1200 m.), Canterbury  
    The Schweppervescence [L] (1200 m.), Rosehill  
    Arrowfield Stud H. (1100 m.), Randwick  
    Escape to the Races H. (1100 m.), Rosehill  
    Bacardi Breezer H. (1200 m.), Canterbury  
  2nd Challenge S. [G2], Randwick  
    Show County Quality H. [L], Warwick Farm  
    Century S. [L], Flemington  
    Leabrook Farms Pure Honey H., Rosehill  
  3rd Lightning H. [L], Randwick  
    Sydney City Lexus H., Randwick  
PERMAISCUOUS (AUS), 2003, f (Rory's Jester, Godswalk).
6 wins, $436,515.
  Won Carbine Club S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    William Crockett S. [L] (1000 m.), Moonee Valley  
    Cinderella S. [L] (1050 m.), Morphettville  
    Arborea Super Vobis H. (1400 m.), Sandown Hillside  
    Elders Insurance Super Vobis Two-Years-Old Fillies H. (1000 m.), Pakenham  
    Cup Day 26 Feb Super Vobis 2 YO Fillies Maiden Plate (1008 m.), Pakenham  
  2nd 1000 Guineas [G1], Caulfield  
  3rd Champagne S. [G3], Moonee Valley  
    Seppelt Wines H., Randwick  
DANTANA (AUS), 1999, g (Lord Seymour, Brave Lad).
10 wins, $705,250.
  Won Dermody S. [G3] (1000 m.), Cheltenham  
    Redelva S. [L] (1000 m.), Cheltenham  
    Sir John Monash S. [L] (1000 m.), Caulfield  
    Schweppes 1000 (1000 m.), Flemington  
    Teac Digital H. (1200 m.), Moonee Valley  
    Nearest Super Vobis H. (1000 m.), Sandown Hillside  
    New Gleam Super Vobis H. (1100 m.), Caulfield  
    The Ricardo Patrese (1000 m.), Taipa  
    Tabaret Class 3 H. (1200 m.), Moe  
    Deniliquin Rsl Super Vobis Three-Years-Old Maiden Plate (1000 m.), Echuca  
  2nd Schillaci S. [G2], Caulfield  
    Leslie Froggatt S. [L], Moonee Valley  
    The Deck Bar Sprint, Flemington  
    West Coast Railway Sv 2 YO H., Warrnambool  
    The Absalom, Taipa  
    The Bochum, Taipa  
    The Cheerine Champion, Taipa  
  3rd A.J. Moir S. [G2], Moonee Valley  
    Ian McEwen Trophy [L], Moonee Valley  
    Afl Grand Final H., Moonee Valley  
    The Ardross, Taipa  
    The Ripon, Taipa  
    He Bahram, Taipa  
    90-105 H., Nad Al Sheba  
  4th Mahab Al Shimaal [G3], Nad Al Sheba  
KAPHERO (AUS), 2003, c (Centaine, Bandmaster).
10 wins, $801,045.
  Won Ian McEwen S. [G3] (1000 m.), Moonee Valley  
    Blue Diamond Preview [L] (1000 m.), Sandown Lakeside  
    Logical Staffing Solutions H. (1000 m.), Moonee Valley  
    Carlton Draught Flying (1000 m.), Moonee Valley  
    Troa Trophy (1000 m.), Moonee Valley  
    Tatts Group H. (1000 m.), Moonee Valley  
    SA A Brilliant Blend H. (1000 m.), Moonee Valley  
    Magic Millions Adelaide 2 YO Classic (1200 m.), Morphettville  
    Allan Wicks Plate (1000 m.), Flemington  
    Hilton Manufacturing Cup (1000 m.), Sandown Hillside  
  2nd Santa Claus H., Moonee Valley  
    Bell Potter Securities H., Caulfield  
    Snippets H., Sandown Hillside  
    Rm Williams Magic Millions Sprint, Gold Coast  
  3rd Manikato S. [G1], Moonee Valley  
    Jellis Craig Pink Ribbon Cup, Caulfield  
  4th Challenge S. [G2], Randwick  
    Blue Diamond Preview [G3], Caulfield  
HINTING (AUS), 2000, f (Rory's Jester, Be My Guest).
3 wins, $339,350.
  Won Tranquil Star S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Heaven Icecream H. (1100 m.), Flemington  
    2 YO Special Conditions H. (1200 m.), Randwick  
  2nd Thousand Guineas [G1], Caulfield  
    Inglis 2 YO Classic, Randwick  
  3rd Light Fingers S. [G2], Kensington  
    Kevin Hayes S. [L], Caulfield  
    Schweppes Plate, Moonee Valley  
SHANZERO (AUS), 2005, f (Marauding, Nureyev).
4 wins, $145,369.
  Won Wellington S. [G3] (1600 m.), Trentham  
    The New Zealand Herald 3Yo (1600 m.), Ellerslie  
    Waterford Farm 1200 (1200 m.), Pukekohe  
    South Auckland Motors 1400 (1400 m.), Pukekohe  
  2nd NZ Thoroughbred Breeders' S. [G1], Te Aroha  
    Ladies' Mile [G2], Ellerslie  
ALL COURAGE (AUS), 1998, c (Semipalatinsk, Lorenzaccio).
4 wins, $276,350.
  Won Carbine Club S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    John C. Reilly Super Vobis H. (1400 m.), Caulfield  
    Em Cee's Catering Super Vobis Two-Years-Old H. (1100 m.), Ballarat  
    Longford Class 2 H. (1200 m.), Sale  
  2nd Sandown Guineas [G2], Sandown  
    Debonair S. [G3], Flemington  
  3rd Shannons Classic [G2], Caulfield  
    Le Pine Funeral Services Cup, Caulfield  
STARTSMEUP (AUS), 2007, g (Bluebird, Astrolabio).
7 wins, $757,350.
  Won George Moore S. [G3] (1200 m.), Eagle Farm  
    Aspley Publovers 3YO H. (1350 m.), Doomben  
    Sita Environmental 3YO H. (1350 m.), Doomben  
    Ownit Homes H. (1350 m.), Doomben  
    Coke Zero Colts Geldings and Entires Class 6 Plate (1350 m.), Doomben  
    Black Label Corp Events Colts Geldings and Entires Class 6 P (1350 m.), Doomben  
    Ray White Ipswich Dash Class 6 Plate (1100 m.), Ipswich  
  2nd Debonair S. [G3], Flemington  
    Bill Ritchie H. [G3], Rosehill  
    Magic Millions 3 YO Guineas [RL], Gold Coast  
    BMAG Brisbane Town Plate, Eagle Farm  
    Jim Beam 3YO H., Doomben  
    R M.Williams Magic Millions Cup, Gold Coast  
  3rd Warwick S. [G2], Warwick Farm  
    George Moore S. [G3], Doomben  
    Dalrello S. [L], Eagle Farm  
    B.J. McLachlan S. [L], Eagle Farm  
    Gold Edition Plate [L], Doomben  
    Winter S. [L], Warwick Farm  
    Goldmarket H. [L], Gold Coast  
    Cleanevent H., Rosehill  
    Gympie Southside Shop Open Handicap, Eagle Farm  
  4th Doomben Slipper [L], Eagle Farm  
    Lough Neagh S. [L], Doomben  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

KAPCHAT (NZ), by Centaine. 6 wins 1000 to 1500 m. and $511,738. Won STC Winfield Classic [G1], MVRC Laurent Perrier [G2], VATC United Racecourses S. [L]. 2nd VATC Thousand Guineas [G1], VRC Edward Manifold S. [G2], AJC Surround S. [G2], AJC James H.B. Carr S. [L]. Three-quarter sister-in-blood to JAVA MAGIC. Half-sister to NOBLE HERO. Dam of 14 foals, 13 raced, 7 winners-

KAPHERO (2003 c by Danzero). 10 wins. See above.

PRINCESA (1997 f by Danehill (USA)). 5 wins at 1100, 1200 m. and $220,900. Won VRC ATA-Bob Hoysted H. [L], VRC Straight Six H. [L], VRC Pura Milk H., VRC Miss Lockleys H., MRC Lobster Cave Plate. 2nd SAJC KPMG S. [L]. 4th SAJC Honda S. [G3]. Dam of 5 winners inc.--

SOLICIT (f by Street Cry (IRE)). 7 wins 1100 to 1500 m. and $1,183,600. Won VRC A.V. Kewney S. [G2], ATC Wiggle S. [G2], VRC Vanity S. [G3], ATC Hawkesbury Crown [G3], MRC Summoned S. [G3]. 2nd ATC Storm Queen S. [G1], ATC Apollo S. [G2], ATC Expressway S. [G2], MVRC W H Stocks S. [G2], MRC Tristarc S. [G2], BRC Glenlogan Park S. [G3], MRC Ethereal S. [L]. 3rd VRC Oaks [G1], ATC Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1], VRC Wakeful S. [G2].

STAR OF GISELLE (f by Reset). 9 wins 1000 to 1600 m. and $654,325. Won SAJC Queen of the South S. [G2], MVRC Tesio S. [G3], MRC Mannerism S. [G3], MRC Ladies' Day Vase [L], SAJC Boag's Draught Handicap, MRC The Orion Expedition Cruise Cup. 2nd VRC March S. [L].

Ducal Castle (g by Domesday). 1 win at 1200 m. 2nd VRC Better Beyond Plate. 3rd VRC Springtime S. [L], MRC Blue Diamond Preview [L]. 4th VRC Talindert S. [L].

Hidden Energy (2004 f by Dehere (USA)). 3 wins 1000 to 1500 m. and $173,215. Won SAJC Sportingbet H., MRC Runaway Kid H., SAJC Patricks-Dunes Maiden Plate. 2nd SAJC Robert Sangster S. [G1], SAJC Durbridge S. [L], SAJC Christmas H. [L]. 3rd SAJC Manihi Classic [L]. Dam of--

Kinetic Design (f by Master of Design). Placed at 1000 m. 2nd VRC Maribyrnong Trial S. [L].

Wasimah (2000 f by Danehill (USA)). 4 wins 1200 to 1400 m. and $165,050. Won AJC Sydney Lending Centre H., AJC Mares Special Conditions H., STC Maiden Plate. 3rd BTC Glenlogan Park S. [L], AJC Angst Quality H. [L], AJC Nivison H. [L], QTC Dane Ripper Quality H. [L]. Dam of 4 winners inc.--

NAYELI (f by More Than Ready (USA)). 4 wins 1000 to 1200 m. and $352,975. Won MRC Chairman's S. [G3], City Tattersalls Club The Nivison [G3], ATC Fireball S. [L], ATC 2014 Atc Membership on Sale Now Plate. 2nd Scone RC Inglis 3 YO Guineas [RL].

Brightest (f by Galileo (IRE)). 4 wins at 1300, 1400 m. and $238,525. Won ATC Fujitsu General H., ATC The McCain Advantage Handicap. 2nd ATC Summer Cup [G3], ATC Endeavour Foundation Recycled Clothing Handicap. 3rd ATC Inglis Handicap, ATC Centennial Park H., ATC Atc Foundation Membership Handicap.

WATABOUT. 3 wins 1100 to 1300 m. at 2 and $157,425. Won ATC Win a Racehorse With Ypr Today Handicap, ATC Australian Turf Club Handicap, ATC Tab Number 1 Club Plate. 3rd ATC Hyland Race Colours Handicap, ATC 2014 Atc Membership on Sale Now Sprint, ATC Twitter @gossytrack Maiden Plate.

Keeneland (1996 g by Danehill (USA)). 8 wins 1015 to 1400 m. and $447,859. Won MRC Pelham Super Vobis H. 3rd Singapore E.W. Barker Memorial Trophy [Sin-2].

COLUMBUS (2007 c by Redoute's Choice). 2 wins at 1000, 1050 m. and $71,325. Won VRC Von Costa de Hero H., SAJC Spring Gully Honey Jam H. 2nd MRC Le Pine Funerals H.

Memoir (2001 f by Danehill (USA)). Placed at 1000 m. at 2 in Australia. Dam of 4 winners inc.--

Tender (f by All American). 3 wins 1100 to 1600 m. and $112,120. Won ATC Tab.Com.Au Handicap, ATC McGrath Estate Agents Handicap. 3rd SAJC Dequetteville S. [L], ATC Hyland Race Colours Handicap, MRC The Grand Hotel Frankston Handicap. 4th SAJC National S. [G3], SAJC Queen Adelaide S. [L].

EASTER ISLAND. 3 wins 1500 to 2200 m. and $103,140. Won ATC Ibis Milano Lunch Special Handicap. 2nd ATC Clare McCabe Memorial Handicap. 3rd ATC Australian Turf Club Handicap, ATC Australian Turf Club Handicap.

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  KAPHERO, B. c. 2003, Danzero -- Kapchat (NZ), by Centaine.
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2010-2011 54 45 40 29 106 14 3 3 0 0 0 0 2,414,742 1,664,976 749,766  
  2011-2012 69 60 50 34 118 20 7 9 0 2 0 1 3,310,833 2,820,239 490,594  
  2012-2013 59 51 48 33 85 17 3 3 0 0 0 0 1,765,982 1,185,814 580,168  
  2013-2014 74 45 43 20 33 8 2 3 0 1 0 0 878,275 632,658 245,617  
  2014-2015 21 2 2 1 1 2 1 1 0 0 0 0 52,975 38,400 14,575  
  2015-2016 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 281 203 183 117 343 61 16 19 0 3 0 1 8,422,807 6,342,087 2,080,720  
  SH Colts 147 109 100 76 230 32 9 11 0 2 0 1   6,342,087    
  SH Fillies 134 94 83 41 113 29 7 8 0 1 0 0     2,080,720  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 281 203 183 117 343 61 16 19 0 3 0 1 8,422,807      
  Colts 147 109 100 76 230 32 9 11 0 2 0 1   6,342,087    
  Fillies 134 94 83 41 113 29 7 8 0 1 0 0     2,080,720  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2012-2013     14 3 3 14 3 3 0 0 0 0 95,992 41,327 54,665  
  2013-2014     52 19 32 20 7 9 0 0 0 0 800,397 516,907 283,490  
  2014-2015     96 37 73 17 3 3 0 1 0 1 1,775,891 1,352,337 423,554  
  2015-2016     119 56 106 8 2 3 0 2 0 0 2,781,843 2,160,396 621,447  
  2016-2017     137 71 124 2 1 1 0 0 0 0 2,829,428 2,165,493 663,935  
  2017-2018     49 5 5 0 0 0 0 0 0 0 139,256 105,627 33,629  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 8,422,807 6,342,087 2,080,720  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 8,422,807 6,342,087 2,080,720  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.
Top