G2-Winning Juvenile And Australia’s Highest-Rated Three-Year-Old


Exosphere (AUS)

Sire:
Lonhro
Dam:
Altitude
Dam Sire:
Danzero
Retired to stud:
2016
Service fee:
$27,500
Live Foal Guarentee
Yes
Location:
NSW
Height:
16.3
Yob:
2012

Australia’s best three-year-old, he won the G1 Golden Rose in record time. A stunning physical specimen by Champion sire Lonhro. He’s a Stakes-winning juvenile who also won the G2 Roman Consul in record time, a race won by Champion sires Exceed And Excel and Fastnet Rock.

EXOSPHERE (AUS)
  Bay colt Foaled 2012  

Sire:
Lonhro
1998
Octagonal Zabeel Sir Tristram
Lady Giselle
6-e
16-c
Eight Carat Pieces of Eight
Klairessa
3-o
9-c
Shadea Straight Strike Mr Prospector
Bend Not
13-c
11>
Concia First Consul
My Tricia
5-f
8>
Dam:
Altitude
2005
Danzero Danehill Danzig
Razyana
7-a
2-d
Confidentially Kaoru Star
Idesa
31>
13-b
Highest Marscay Biscay
Heart of Market
2-o
4-m
Consular Belle Pro Consul
Tinte Dance
7-f
13-c

By LONHRO (AUS) (Br. 1998 - Stud NH:2012, SH:2004) Stakes-winner; won 26 races and $5,790,510 inc. VRC L.K.S. Mackinnon S. [G1], VRC Australian Cup [G1]; sire of 60 SWs (7 G1) inc. Pierro, Exosphere, Denman, Bounding, Beaded, Mental, Benfica, Pinwheel, Academus, Wawail, Parables, The Conglomerate, Obsequious, Messene, Lonhspresso, Sessions, Heatherly, Souchez, O'Lonhro, Old North, Renaissance, Ghisoni, Raspberries, Sweynesse, etc.

EXOSPHERE. 10 Starts. 5-0-0 $1,091,600.
Won Rosehill Golden Rose S. [G1] (1400 m.), Randwick Roman Consul S. [G2] (1200 m.), Rosehill Run to the Rose S. [G2] (1200 m.), Warwick Farm Skyline S. [G2] (1200 m.), Kembla Grange Valentines Day 2Yo Maiden Plate (1000 m.). 4th Flemington Ascot Vale S. [G1], Lightning S. [G1].

1st DAM

ALTITUDE, by Danzero. 4 wins at 1000, 1100 m. and $183,953. Won MVRC Kyabram Club H., MRC John Ritchie H., MRC Love a Show H., STC Group One Membership H. 2nd MRC Cap d'Antibes H. 3rd MVRC Wonthaggi Workmen's Club H., MRC Rokk Ebony H. Dam of 2 living foals, both winners-

EXOSPHERE (2012 c by Lonhro). 5 wins. See above.

2nd DAM

Highest, by Marscay. 2 wins at 1100, 1400 m. Won STC 3 YO Fillies H., STC 2 YO Fillies Special Conditions H. 2nd STC 2 YO Fillies H. 3rd AJC Widden S. [L], STC 3 YO Fillies H., STC Special Conditions H., STC Mares Special Conditions H. Half-sister to TELL ME STRAIGHT, VIBRANT VIRGO, Serious Matter. Dam of 7 named foals, 6 raced, 3 winners inc.-

ALTITUDE. 4 wins. See above.

Perpendicular. Started once in Australia. Dam of--

SHENGMU. 4 wins at 1000 m. and $278,000. Won WATC Westspeed Nursery, WATC Vale Bob Howat, WATC Westspeed 3Yo Handicap, WATC Westspeed 3Yo Handicap. 2nd WATC Seacorp 3Yo Handicap. 3rd WATC Westspeed Nursery.

3rd DAM

CONSULAR BELLE (CAN), by Pro Consul. 11 wins at 6 f. Won Detroit Reward S. [L]. Dam of 10 named foals, 8 raced, 6 winners-

TELL ME STRAIGHT (c by Is It True (USA)). 6 wins 1000 to 1200 m. Won WATC Belgravia S. [L], WATC Ngawyni Quality S. [L], WATC Doug Gilmour H., WATC Homefront Quality Sprint, WATC Cygnet H. 2nd WATC Karrakatta Plate [G1], WATC Supremacy Quality S. [L].

VIBRANT VIRGO (g by Zabaleta (USA)). 7 wins 1200 to 2400 m. and $697,992. Won Perak Perak Derby L. 2nd Singapore Singapore Gold Cup [Sin-1], Perak Coronation Cup L, Selangor Piala Emas Sultan Selangor L, Singapore Queen Elizabeth II Cup [Sin-2]. 3rd Perak Coronation Cup L. 4th Singapore Silver Cup [Sin-3].

Serious Matter (f by Carry a Smile). 2 wins at 1000, 1400 m. Won WATC San Toy H. 2nd WATC Queen's Plate [L], WATC Gimcrack S. [L], WATC Azalia Class 6 H. 3rd WATC Karrakatta Plate [G1], WATC Qantas Frequent Flyer H., WATC Toyota Lexcen H. Dam of 6 winners inc.--

GENUINE GIRL (f by Is It True (USA)). 1 win at 1200 m. at 2. Won WATC Crystal Slipper S. [L]. 2nd WATC Two-Years-Old Fillies H., WATC Prancer H., WATC Qantas Holidays Quality H. 3rd WATC Hahn Ice H. 4th WATC Queen's P. [L]. Dam of 3 winners inc.--

DESTINO (c by Bletchley Park (IRE)). 4 wins 1000 to 1400 m. and $166,902. Won WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic [G3], WATC Selangor Turf Club Trophy, WATC Three-Years-Old 0 - 67 H., WATC Westspeed 3YO Rated H. 2nd WATC Placid Ark S. [L].

GIRL IN A STORM. 5 wins 1000 to 1200 m. and $73,024. Won WATC Brockman's Lass Class 6 H., WATC Amber Gambler Class 6 H., WATC Lord Wood Class 6 H. 2nd WATC Bahvell Class 6 H., WATC 2 YO Class 6 H. 3rd WATC 3 YO Class 6 H., WATC Class 6 H. Dam of 2 winners inc.--

STORM GOD. 1 win at 1000 m. at 2. Won WATC Westspeed 2Yo Plate.

IMPRESSING MATTERS (f by Viscount). 1 win at 1400 m. Won WATC Burgess Queen S. [L]. 2nd WATC Hydair Drives 3 YO H., WATC Westspeed 3 YO H., WATC Danzig Beau Rated H., WATC Neville and Carolyn Parnham 3 YO H. 3rd WATC Sue Bailey 3 YO Ratings H.

POMP APLENTY. 1 win at 1200 m. at 2. Won WATC Buy a Westspeed Winner 2 YO Class 6 H.

Highest (f by Marscay). 2 wins. See above.

DANZIG. 7 wins 1000 to 1200 m. Won WATC Budget Rent-A-Car Sprint, WATC Cygnet H. 2nd WATC Saratov Class 6 H., WATC Pioneers Class 6 H., WATC Azalia Class 6 H. 4th WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic [G3].

SOLDIER ON. 2 wins at 1000, 1400 m. and $269,690. Won Sha Tin Wong Chuk Hang H., Sha Tin Tong Fuk H. 2nd Sha Tin Leiria H. 3rd Sha Tin Schnitzer H.

4th DAM

TINTE DANCE, by Dance to Market. 2 wins. Sister to STACY MCKAY. Half-sister to Lucky J W. Dam of 10 foals, all raced, 7 winners inc.-

CONSULAR BELLE (f by Pro Consul). 11 wins. See above.

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
LONHRO, Br. c. 1998, Octagonal (NZ) -- Shadea (NZ), by Straight Strike (USA).
Entered Stud in 2004.
Sire of 872 runners, 618 winners (70.9%), 60 stakeswinners (6.9%), 49 stakesplaced (5.6%).
Sire of the winners of over $AUS72.2 m. inc:
PIERRO (AUS), 2009, c (Daylami, Sadler's Wells).
11 wins, $4,536,650.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Champagne S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    George Ryder S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Canterbury S. [G1] (1300 m.), Rosehill  
    Moonee Valley S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Silver Slipper S. [G2] (1100 m.), Rosehill  
    Todman S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Hobartville S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Run to the Roses S. [G3] (1200 m.), Rosehill  
    Breeders' Plate [L] (1000 m.), Randwick  
  2nd Caulfield Guineas [G1], Caulfield  
    Doncaster H. [G1], Randwick  
  3rd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
EXOSPHERE (AUS), 2012, c (Danzero, Marscay).
5 wins, $1,091,600.
  Won Golden Rose S. [G1] (1400 m.), Rosehill  
    Skyline S. [G2] (1200 m.), Warwick Farm  
    Roman Consul S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Run to the Rose S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Valentines Day 2Yo Maiden Plate (1000 m.), Kembla Grange  
  4th Ascot Vale S. [G1], Flemington  
    Lightning S. [G1], Flemington  
DENMAN (AUS), 2006, c (Vain, Marscay).
9 wins, $1,227,875.
  Won Golden Rose S. [G1] (1400 m.), Rosehill  
    Stan Fox S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Autumn S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    Run to the Roses S. [G3] (1300 m.), Rosehill  
    Zeditave S. [L] (1200 m.), Caulfield  
    Manfred S. [L] (1400 m.), Caulfield  
    SMS Scaffolding H. (1100 m.), Flemington  
    Purrealist Inglis Bonus (1200 m.), Sandown Lakeside  
    Garrard's Horse & Hound Sv 2Yo Maiden Plate (1112 m.), Kilmore  
  3rd Western Health Fundraising Plate, Flemington  
  4th Australian Guineas [G1], Flemington  
BOUNDING (AUS), 2010, f (Exceed and Excel, Gone West).
8 wins, $633,431.
  Won Railway S. [G1] (1200 m.), Ellerslie  
    Heath 1100 [G3] (1100 m.), Caulfield  
    James and Annie Sarten Memorial S. [G3] (1400 m.), Te Rapa  
    Mr Tiz Trophy [G3] (1200 m.), Ellerslie  
    Gold Trail S. [G3] (1200 m.), Hastings  
    Counties Challenge S. [L] (1100 m.), Pukekohe  
    Barfoot & Thompson 2Yo (880 m.), Ellerslie  
    The Bradbury Park Bowl (1200 m.), Taupo  
  2nd Ellerslie Sires' Produce S. [G1], Ellerslie  
    New Zealand 1000 Guineas [G1], Riccarton  
    Baguette S. [G2], Flemington  
    Royal Sovereign S. [G2], Randwick  
    Matamata Breeders' S. [G2], Matamata  
    Begonia Belle S. [G3], Flemington  
  3rd Sheraco S. [G3], Rosehill  
BEADED (AUS), 2005, f (Night Shift, Bletchingly).
10 wins, $1,618,780.
  Won Doomben 10000 [G1] (1350 m.), Doomben  
    BRC Sprint [G3] (1350 m.), Eagle Farm  
    Geoffrey Bellmaine S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    Wenona Girl H. [L] (1200 m.), Randwick  
    Safilo Cup [L] (1300 m.), Hawkesbury  
    www.theraces.com.au H. (1250 m.), Canterbury  
    Rosehill Gardens Event Centre Rated H. (1100 m.), Canterbury  
    Wicked Energy H. (1200 m.), Rosehill  
    Big6 Cox Plate Jackpot H. (1200 m.), Rosehill  
    Nuturf/paton F&m Maiden Plate (1100 m.), Wyong  
  2nd Robert Sangster S. [G1], Morphettville  
    Tattersall's Tiara S. [G1], Eagle Farm  
    Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
    Sapphire S. [G2], Randwick  
    Linlithgow S. [G2], Flemington  
    Thoroughbred Breeders' Classic [G2], Warwick Farm  
    Birthday Card S. [G3], Rosehill  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    All-Aged S. [G1], Randwick  
    Winter S. [G1], Eagle Farm  
    BTC Cup [G1], Doomben  
    Jim Beam H., Randwick  
    Tooheys New & Brown Brothers H., Canterbury  
  4th Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
MENTAL (AUS), 2008, g (Night Shift, Biscay).
8 wins, $1,542,670.
  Won VRC Sprint S. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Fred Best Classic [G3] (1350 m.), Doomben  
    Al Shindagha Sprint [G3] (1200 m.), Meydan  
    Daybreak Lover S. [L] (1600 m.), Eagle Farm  
    Sportingbet H. (1350 m.), Rosehill  
    Royal Randwick TV on Youtube H. (1400 m.), Warwick Farm  
    Group Gsa Benchmark 85 Handicap (1200 m.), Hawkesbury  
    Cg&e Maiden Plate (1300 m.), Newcastle  
  2nd Manikato S. [G1], Moonee Valley  
  3rd Tyreel Stud H., Canterbury  
  4th Springtime S. [L], Flemington  
BENFICA (AUS), 2008, c (Danehill, Star Way).
3 wins, $467,150.
  Won T.J. Smith S. [G1] (1600 m.), Eagle Farm  
    Hampden S. [L] (1200 m.), Doomben  
    Blackwoods H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd AJC Corporate Membership H., Randwick  
PINWHEEL (AUS), 2005, c (Danehill, Bletchingly).
12 wins, $1,230,875.
  Won Warwick S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Warwick S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    W.J. Healy S. [G3] (1200 m.), Eagle Farm  
    Missile S. [G3] (1200 m.), Warwick Farm  
    Canterbury Classic [L] (1100 m.), Canterbury  
    Ramornie H. [L] (1200 m.), Grafton  
    Orange Grove H. (1200 m.), Warwick Farm  
    Hyland Race Colours H. (1200 m.), Canterbury  
    Rosehill Gardens Event Centre H. (1200 m.), Rosehill  
    Tab Number 1 Club H. (1200 m.), Rosehill  
    Jellis Craig Pink Ribbon Cup (1200 m.), Caulfield  
    Ncp Printing Sweepstakes Open Handciap (1200 m.), Hawkesbury  
  2nd Stanley Wootton S. [G2], Moonee Valley  
    W.J. Healy S. [G3], Eagle Farm  
    Frederick Clissold S. [G3], Randwick  
    Show County Quality H. [L], Warwick Farm  
    Canterbury Classic [L], Canterbury  
    Hall Mark S. [L], Randwick  
    Catalan Opening H., Randwick  
    Randwick's 150th Anniversary H., Randwick  
    Blackwoods H., Randwick  
    Grand Pavilion H., Canterbury  
  3rd Goodwood H. [G1], Morphettville  
    Futurity S. [G1], Caulfield  
    D.C. McKay S. [G3], Morphettville  
    Missile S. [G3], Randwick  
    Moonga S. [G3], Caulfield  
  4th Winterbottom S. [G1], Ascot  
    Stradbroke H. [G1], Eagle Farm  
    Theo. Marks S. [G2], Rosehill  
    Expressway S. [G2], Randwick  
    Premiere S. [G2], Randwick  
    Liverpool City Cup [G3], Warwick Farm  
    Star Kingdom S. [G3], Rosehill  
    Liverpool City Cup [G3], Warwick Farm  
ACADEMUS (AUS), 2009, g (Dehere, Old Vic).
4 wins, $593,800.
  Won West Australian Guineas [G2] (1600 m.), Ascot  
    Gold Coast Guineas [G3] (1200 m.), Gold Coast  
    Daybreak Lover S. [L] (1600 m.), Eagle Farm  
    Aruze Gaming Maiden Plate (1200 m.), Hawkesbury  
  2nd BRC Sires' Produce S. [G2], Eagle Farm  
    Champagne Classic [G2], Doomben  
    Caulfield Village S. [L], Caulfield  
    Hawkesbury Race Club Motel Inglis Bonus 2Yo Handicap, Hawkesbury  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Eagle Farm  
    Fred Best Classic [G3], Doomben  
  4th Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    Springtime S. [L], Flemington  
WAWAIL (AUS), 2011, f (Redoute's Choice, Sunday Silence).
6 wins, $481,050.
  Won A.V. Kewney S. [G2] (1400 m.), Flemington  
    Frances Tressady S. [G3] (1400 m.), Flemington  
    Twilight Glow S. [L] (1400 m.), Sandown Hillside  
    Pack a Picnic Plate (1100 m.), Flemington  
    Quest Moonee Valley Handicap (1200 m.), Moonee Valley  
    Beveridge Williams Plate (1000 m.), Caulfield  
  2nd Maybe Mahal S. [G3], Flemington  
    Northwood Plume S. [G3], Caulfield  
  3rd Vanity S. [G3], Flemington  
    Alexandra S. [L], Moonee Valley  
  4th Geoffrey Belmaine S. [G3], Caulfield  
PARABLES (AUS), 2007, f (Night Shift, Imperial Prince).
3 wins, $425,400.
  Won Surround S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Silver Shadow S. [G3] (1200 m.), Warwick Farm  
    Cabramatta H. (1200 m.), Warwick Farm  
  2nd Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    W.W. Cockram S. [G3], Caulfield  
    Vermont Sands Maiden H., Hawkesbury  
  3rd Flight S. [G1], Randwick  
    Milady S. [G2], Flemington  
    Furious S. [G2], Randwick  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
    Keith Mackay H. [L], Randwick  
    Always Welcome S. [L], Flemington  
  4th Sapphire S. [G2], Randwick  
THE CONGLOMERATE (AUS), 2011, c (Canny Lad, Cox's Ridge).
5 wins, $91,597.
  Won Kwazulu-Natal Guineas [G2] (1600 m.), Greyville  
    Politician S. [G3] (1800 m.), Kenilworth  
    Thank You for Your Patronage Mr 73 Divided Handicap (1600 m.), Kenilworth  
    Noordhoek Flyer Mr 71 Divided Handicap (1800 m.), Kenilworth  
    Maiden Juvenile P. (1300 m.), Kenilworth  
  3rd Daily News 2000 [G1], Greyville  
OBSEQUIOUS (AUS), 2007, f (Commands, Quest for Fame).
3 wins, $394,700.
  Won Light Fingers S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    San Domenico S. [G3] (1000 m.), Randwick  
    Lansdowne H. (1100 m.), Warwick Farm  
  2nd Roman Consul S. [G2], Randwick  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
    Typhoon Tracy S. [L], Moonee Valley  
MESSENE (AUS), 2008, g (Redoute's Choice, Kenmare).
10 wins, $962,523.
  Won Ajax S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    National Sprint H. [L] (1400 m.), Canberra  
    Wagga Cup [L] (2000 m.), Wagga  
    Tmb Printing Plate (1400 m.), Sandown Lakeside  
    Become An Atc Sponsor Handicap (1600 m.), Randwick  
    Tab.Com.Au Handicap (1550 m.), Canterbury  
    Anzac Day Handicap (1600 m.), Warwick Farm  
    Canterbury Park Handicap (1250 m.), Canterbury  
    December Handicap (1550 m.), Canterbury  
    Thoroughbred Breeders Nsw Handicap (1400 m.), Kensington  
  2nd Railway S. [G1], Ascot  
    Missile S. [G2], Randwick  
    Neville Sellwood S. [G3], Rosehill  
    Sky High S. [G3], Rosehill  
    The Settlement at Cranbourne Handicap, Sandown Lakeside  
    Dhl Stateplan Cg & E Maiden Plate, Ballarat  
  3rd Shannon S. [G2], Rosehill  
    Warwick S. [G2], Randwick  
  4th Epsom H. [G1], Randwick  
LONHSPRESSO (AUS), 2009, f (Grand Lodge, Best Western).
4 wins, $324,775.
  Won Euclase S. [G2] (1200 m.), Morphettville  
    Straight Six H. [L] (1200 m.), Flemington  
    Land Engineering Handicap (1200 m.), Sandown Lakeside  
    Australian Thoroughbred Bloodstock Maiden Plate (1200 m.), Ballarat  
  2nd Pooles Golden Topaz, Swan Hill  
    Belmore Battlefield Tours Sv 2Yo Maiden Plate, Swan Hill  
    Redbank Sv 3Yo Fillies Maiden Plate, Ballarat  
  3rd Alinghi S. [L], Caulfield  
SESSIONS (AUS), 2009, c (Canny Lad, Danehill).
5 wins, $551,950.
  Won The Shorts [G2] (1100 m.), Randwick  
    Raaf Handicap (1000 m.), Kensington  
    Cfmeu Mining & Energy Handicap (1200 m.), Rosehill  
    N & a Fruit Distributors Handicap (1100 m.), Rosehill  
    Onemorenomore First Crop Handicap (1000 m.), Warwick Farm  
  2nd Concorde S. [G3], Randwick  
    Tab.Com.Au Handicap, Rosehill  
  3rd Manikato S. [G1], Moonee Valley  
    Hollywood Fashion Secrets Handicap, Rosehill  
  4th The Galaxy [G1], Rosehill  
    Baguette S. [G2], Flemington  
    The Shorts [G2], Randwick  
HEATHERLY (AUS), 2012, f (Danzero, Centaine).
4 wins, $320,950.
  Won Rubiton S. [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Andrew Guy Handicap (1100 m.), Flemington  
    Fujitsu Plate (1000 m.), Moonee Valley  
    Slickpix Handicap (1000 m.), Moonee Valley  
  2nd Flemington Festival of Racing S. [L], Flemington  
    Total Logistic Solutions Handicap, Sandown Hillside  
  3rd Oakleigh Plate [G1], Caulfield  
    Jeep 55 Second Challenge Heat 9, Moonee Valley  
SOUCHEZ (AUS), 2013, c (Redoute's Choice, General Nediym).
2 wins, $210,750.
  Won Pago Pago S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Schweppes Plate (1100 m.), Rosehill  
  3rd Skyline S. [G2], Randwick  
    Champagne Classic [G2], Doomben  
O'LONHRO (AUS), 2005, c (Zoffany, Cardinal).
3 wins, $222,650.
  Won Chelmsford S. [G2] (1600 m.), Randwick  
    Rabbitohs Gallop to 8000 Members H. (1500 m.), Rosehill  
    Madura Pure Assam Tea 3YO Plate (1250 m.), Canterbury  
  2nd Warwick S. [G2], Randwick  
    Rosehill Gardens Event Centre H., Rosehill  
OLD NORTH (AUS), 2012, c (Elusive Quality, Danehill).
3 wins, $230,665.
  Won Tulloch S. [G2] (2000 m.), Rosehill  
    Cafe Culture + Insitu Handicap (1400 m.), Warwick Farm  
    All Too Hard @ Vinery Plate (1400 m.), Randwick  
  2nd Frank Packer Plate [G3], Randwick  
  4th A.D. Hollindale S. [G2], Gold Coast  
    Phar Lap S. [G2], Rosehill  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

ALTITUDE, by Danzero. 4 wins at 1000, 1100 m. and $183,953. Won MVRC Kyabram Club H., MRC John Ritchie H., MRC Love a Show H., STC Group One Membership H. 2nd MRC Cap d'Antibes H. 3rd MVRC Wonthaggi Workmen's Club H., MRC Rokk Ebony H. Dam of 2 living foals, both winners-

EXOSPHERE (2012 c by Lonhro). 5 wins. See above.

2nd DAM

Highest, by Marscay. 2 wins at 1100, 1400 m. Won STC 3 YO Fillies H., STC 2 YO Fillies Special Conditions H. 2nd STC 2 YO Fillies H. 3rd AJC Widden S. [L], STC 3 YO Fillies H., STC Special Conditions H., STC Mares Special Conditions H. Half-sister to TELL ME STRAIGHT, VIBRANT VIRGO, Serious Matter. Dam of 7 named foals, 6 raced, 3 winners inc.-

ALTITUDE. 4 wins. See above.

Perpendicular. Started once in Australia. Dam of--

SHENGMU. 4 wins at 1000 m. and $278,000. Won WATC Westspeed Nursery, WATC Vale Bob Howat, WATC Westspeed 3Yo Handicap, WATC Westspeed 3Yo Handicap. 2nd WATC Seacorp 3Yo Handicap. 3rd WATC Westspeed Nursery.

3rd DAM

CONSULAR BELLE (CAN), by Pro Consul. 11 wins at 6 f. Won Detroit Reward S. [L]. Dam of 10 named foals, 8 raced, 6 winners-

TELL ME STRAIGHT (c by Is It True (USA)). 6 wins 1000 to 1200 m. Won WATC Belgravia S. [L], WATC Ngawyni Quality S. [L], WATC Doug Gilmour H., WATC Homefront Quality Sprint, WATC Cygnet H. 2nd WATC Karrakatta Plate [G1], WATC Supremacy Quality S. [L].

VIBRANT VIRGO (g by Zabaleta (USA)). 7 wins 1200 to 2400 m. and $697,992. Won Perak Perak Derby L. 2nd Singapore Singapore Gold Cup [Sin-1], Perak Coronation Cup L, Selangor Piala Emas Sultan Selangor L, Singapore Queen Elizabeth II Cup [Sin-2]. 3rd Perak Coronation Cup L. 4th Singapore Silver Cup [Sin-3].

Serious Matter (f by Carry a Smile). 2 wins at 1000, 1400 m. Won WATC San Toy H. 2nd WATC Queen's Plate [L], WATC Gimcrack S. [L], WATC Azalia Class 6 H. 3rd WATC Karrakatta Plate [G1], WATC Qantas Frequent Flyer H., WATC Toyota Lexcen H. Dam of 6 winners inc.--

GENUINE GIRL (f by Is It True (USA)). 1 win at 1200 m. at 2. Won WATC Crystal Slipper S. [L]. 2nd WATC Two-Years-Old Fillies H., WATC Prancer H., WATC Qantas Holidays Quality H. 3rd WATC Hahn Ice H. 4th WATC Queen's P. [L]. Dam of 3 winners inc.--

DESTINO (c by Bletchley Park (IRE)). 4 wins 1000 to 1400 m. and $166,902. Won WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic [G3], WATC Selangor Turf Club Trophy, WATC Three-Years-Old 0 - 67 H., WATC Westspeed 3YO Rated H. 2nd WATC Placid Ark S. [L].

GIRL IN A STORM. 5 wins 1000 to 1200 m. and $73,024. Won WATC Brockman's Lass Class 6 H., WATC Amber Gambler Class 6 H., WATC Lord Wood Class 6 H. 2nd WATC Bahvell Class 6 H., WATC 2 YO Class 6 H. 3rd WATC 3 YO Class 6 H., WATC Class 6 H. Dam of 2 winners inc.--

STORM GOD. 1 win at 1000 m. at 2. Won WATC Westspeed 2Yo Plate.

IMPRESSING MATTERS (f by Viscount). 1 win at 1400 m. Won WATC Burgess Queen S. [L]. 2nd WATC Hydair Drives 3 YO H., WATC Westspeed 3 YO H., WATC Danzig Beau Rated H., WATC Neville and Carolyn Parnham 3 YO H. 3rd WATC Sue Bailey 3 YO Ratings H.

POMP APLENTY. 1 win at 1200 m. at 2. Won WATC Buy a Westspeed Winner 2 YO Class 6 H.

Highest (f by Marscay). 2 wins. See above.

DANZIG. 7 wins 1000 to 1200 m. Won WATC Budget Rent-A-Car Sprint, WATC Cygnet H. 2nd WATC Saratov Class 6 H., WATC Pioneers Class 6 H., WATC Azalia Class 6 H. 4th WATC Sir Ernest Lee-Steere Classic [G3].

SOLDIER ON. 2 wins at 1000, 1400 m. and $269,690. Won Sha Tin Wong Chuk Hang H., Sha Tin Tong Fuk H. 2nd Sha Tin Leiria H. 3rd Sha Tin Schnitzer H.

4th DAM

TINTE DANCE, by Dance to Market. 2 wins. Sister to STACY MCKAY. Half-sister to Lucky J W. Dam of 10 foals, all raced, 7 winners inc.-

CONSULAR BELLE (f by Pro Consul). 11 wins. See above.

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  EXOSPHERE, B. c. 2012, Lonhro -- Altitude, by Danzero.
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.
Top