Champion South African Sprinting Sensation - An Unbeaten Gr 1 Winning Champion 2YO


Delago Deluxe (AUS)

Sire:
Encosta de Lago
Dam:
Succeeding
Dam Sire:
Flying Spur
Retired to stud:
2013
Service fee:
$11,000
Location:
NSW
Height:
16.2
Yob:
2008
NSW Breeder Owner Bonus Scheme (BOBS)
BOBS Extra

Champion South African sprinting sensation Delago Deluxe is an unbeaten Gr 1 winning Champion 2YO who returned at three to win the time honoured Gr 1 Golden Horseshoe. The Australian born son of Encosta de Lago will stand at Newhaven Park at a fee of $11,000 including GST.

Overview

  • Unbeaten Champion South African 2YO
  • Delago Deluxe was unbeaten in his 4 starts at 2 years, winning a Gr 3, a Gr 2 (now classified as a Gr 1) and the Gr 1 Gold Medallion over 1200m
  • Won the time honoured Gr 1 Golden Horse Casino Sprint over 1200m at 3, equivalent to Australia’s Newmarket Handicap. The Golden Horse Casino Sprint has been won by world-  class sprinters Shea Shea and JJ The Jet Plane
  • Delago Deluxe is by Encosta de Lago, sire of the promising Northern Meteor
  • He is a magnificent individual who sold for $550,000 as a yearling at the Magic Millions January sale
  • Delago Deluxe is the second foal out of the Flying Spur mare Succeeding, a half sister to the Gr 1 stars Duporth, Excites and Tickets
  • Delago Deluxe has a close up double of the great broodmare Rolls, joining an elite class of stallions including Danehill and Northern Taste
  • Won 7 of his 12 starts including: 

                      – Gr 1 Gold Medallion (1200m) 
                      – Gr 1 Golden Horse Casino Sprint (1200m)
                      – Gr 2 South African Nursery Plate (1150m) 
                      – Gr 3 Protea Stakes (1100m)

DELAGO DELUXE (AUS)
  Bay horse Foaled 2008  

Sire:
Encosta de Lago
1993
Fairy King Northern Dancer Nearctic
Natalma
14-c
2-d
Fairy Bridge Bold Reason
Special
19-b
5-h
Shoal Creek Star Way Star Appeal
New Way
5-d
6-e
Rolls Mr Prospector
Grand Luxe
13-c
4-g
Dam:
Succeeding
2001
Flying Spur Danehill Danzig
Razyana
7-a
2-d
Rolls Mr Prospector
Grand Luxe
13-c
4-g
Staging Success Express Hold Your Peace
Au Printemps
12-b
17-b
Cinerama Best Western
Bold Bridget
2-b
2-e

By ENCOSTA DE LAGO (AUS) (B. 1993 - Stud 1997) Stakes-winner; won 3 races and $469,850 inc. MRC Vic Health Cup [G1], VRC Ascot Vale S. [G2]; sire of 109 SWs (26 G1) inc. Sacred Kingdom, Racing to Win, Chautauqua, Alinghi, Princess Coup, Lashed, Puccini, Mnemosyne, Delago Deluxe, Sirmione, Road to Rock, English, Titanic Jack, Newport, Ultra Fantasy, Smokin' Joey, Delago Brom, Aloha, Manhattan Rain, Vanbrugh, Douro Valley, Shadoways, Northern Meteor, Costa Viva, etc.

DELAGO DELUXE. 13 Starts. 7-2-3 $209,222.
Won Pietermaritzburg T Golden Horse Casino Sprint [G1] (1200 m.), Medallion [G1] (1200 m.), Turffontein Rc SA Nursery [G2] (1160 m.), Protea S. [G3] (1100 m.), Clairwood Tc Pinnacle S. (1100 m.), Western Province R Need for Speed Sprint (1000 m.), Vaal Tc Maiden Juvenile P (1200 m.). 2d Clairwood Tc Mercury Sprint [G1], The Mercury Sprint [G1]. 3d Western Province R Merchants S. [G2], Cape Classic [G3], Clairwood Tc Mr 104 H.

1st DAM

SUCCEEDING, by Flying Spur. 3 wins at 1400, 1615 m. and $111,700. Won BTC Terry Young 3 YO H., QTC Cougar Bourbon 3 YO Class 6 H., Tattersalls Rc (qld) Hardy Brothers Jewellers Class 6 H. 2nd QTC J M Gray-Buchanan Conditions H. 3rd BTC Australian Finance Solutions Doomben Bracelet, QTC Subfusco 3 YO Class 6 H., AJC 3 YO Special Conditions H. Three-quarter sister to EXCITES, TICKETS. Half-sister to DUPORTH. Dam of 7 foals, 5 raced, 3 winners-

DELAGO DELUXE (2008 c by Encosta de Lago). 7 wins. See above.

BAMBOO DANCE (2007 g by Encosta de Lago). 7 wins at 1600, 1800 m. and $542,358. Won Sha Tin Po Yee H, Sha Tin Los Angeles H, Sha Tin H Moser & Cie Excellent H, Sha Tin Beijing Clubhouse H, Sha Tin Planet Ruler H, Sha Tin Cheers Hong Kong H, Sha Tin Hong Kong Island H.

2nd DAM

STAGING, by Success Express (USA). 10 wins 1000 to 1600 m. and $1,186,310. Won AJC Light Fingers S. [G2], AJC Surround S. [G2], AJC Emancipation S. [G2], BTC Carlton Cup [G2], BTC Courier Mail Classic [G3], BTC Coca-Cola Classic [G3], AJC Breeders' Classic [L], BTC Golden S. [L]. 2nd QTC QTC Sires' Produce S. [G1], BTC Doomben 10000 [G1], AJC The Shorts [G3], Tattersalls Rc (qld) Winter S. [G3]. 3rd AJC Chipping Norton S. [G1], QTC Stradbroke H. [G1]. Sister to DASHING IMAGE. Half-sister to Special Effects. Dam of 8 named foals, 7 raced, 5 winners-

DUPORTH (c by Red Ransom (USA)). 3 wins 1100 to 1400 m. and $1,147,875. Won BTC BTC Cup [G1], STC Golden Rose S. [G2], AJC San Domenico S. [G3]. 3rd AJC Up and Coming S. [G3]. 4th MRC Caulfield Guineas [G1], VRC Baguette S. [G2], AJC Royal Sovereign S. [G2], STC Pago Pago S. [G2].

EXCITES (c by Danewin). 1 win at 1400 m. at 2 and $528,050. Won AJC Sires' Produce S. [G1]. 2nd MRC Caulfield Guineas [G1], AJC T.L. Baillieu H. [L]. 3rd MVRC Moonee Valley Vase [G2], VRC Concept Sports S. [L]. 4th STC Premiere S. [G2].

TICKETS (c by Redoute's Choice). 4 wins 1100 to 1500 m. and $579,100. Won STC Pago Pago S. [G2], STC Phar Lap S. [G2], VRC Poseidon S. [L], AJC Canonbury S. [L]. 2nd AJC Sires' Produce S. [G1], AJC Champagne S. [G1]. 4th VRC Ascot Vale S. [G1], AJC Skyline S. [G3].

SUCCEEDING. 3 wins. See above.

STUDIO. 1 win at 1100 m. Won AJC Bacardi and Cola Maiden H. Producer.

3rd DAM

CINERAMA, by Best Western. 2 wins at 900 m. in Australia 2nd BATC Hayley's Hope H. Half-sister to RIVER DON. Dam of 13 named foals, 11 raced, 6 winners inc.-

STAGING (f by Success Express (USA)). 10 wins. See above.

DASHING IMAGE (c by Success Express (USA)). 8 wins 1030 to 1400 m. and $244,600. Won Gold Coast TC Goldmarket H. [L], BTC Colts Geldings and Entires Class 6 H., BTC Treasury Casino 1MW-Ly H. 2nd Gold Coast TC AAMI Cup [L], QTC Sir Edward Williams H. [L]. 3rd Tattersalls Rc (qld) Tattersall's Mile H. [L]. 4th MRC Mercedes-Benz S. [L].

Special Effects (c by Salieri (USA)). 4 wins 1200 to 1400 m. Won Tattersalls Rc (qld) L S Holdway Class 6 H., QTC Bluestar Office H., STC Canterbury Hurlstone Park RSL H. 2nd Gold Coast TC Goldmarket H. [L]. 3rd BTC Auspine Class 6 H., AJC Clyde Engineering Cup, STC Neil Grigg H.

MATINEE. 2 wins at 1000, 1200 m. at 2 Won BTC Theresa Fitzgerald's Birthday 2 YO H. 2nd QTC Killawarra Dusk 2 YO H. Dam of 3 winners inc.--

DAYTIME DAZZLER. 7 wins 1000 to 1200 m. and $101,100. Won BRC Paul Curran Class 3 Handicap.

TIYATRO. 2 wins at 1300, 1350 m. Won BRC Racing Retro Maiden Plate. 2nd BRC www.brc.com.au Maiden H. 3rd BRC Padua College Fillies and Mares Class 3 Plate, BRC Sky Racing Fillies and Mares Class 3 Plate, BRC Ormiston College Maiden H., BRC Coca-Cola Amatil Maiden Plate, BRC St Vincent's Brisbane Fillies and Mares Class 3 Plate. Dam of--

TIYATROLANI. 2 wins at 1100, 1110 m. at 2 and $90,100. Won BRC Service Trades College Qtis Two-Years-Old Plate.

Bardot. Started once in Australia. Dam of--

Avenel. Started 3 times in Australia. Dam of--

CALIENTE (f by Sequalo). 2 wins at 1000, 1200 m. Won BRC Mode Plate [L]. 2nd Tattersalls Rc (qld) Centenary Classic [L]. 3rd BRC Robert Bax and Associates Qtis 600 2Yo Plate. 4th BRC The Phoenix [L], BRC Lancaster S. [L].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
ENCOSTA DE LAGO, B. c. 1993, Fairy King (USA) -- Shoal Creek, by Star Way (GB).
Entered Stud in 1997.
Sire of 1581 runners, 1103 winners (69.8%), 109 stakeswinners (6.9%), 112 stakesplaced (7.1%).
Sire of the winners of over $AUS160.9 m. inc:
SACRED KINGDOM (AUS), 2003, g (Zeditave, Sir Tristram).
17 wins, $6,718,799.
  Won Chairman's Sprint Prize [HK-1] (1200 m.), Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Chairman's Sprint Prize [HK-1] (1200 m.), Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1] (1000 m.), Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1] (1000 m.), Sha Tin  
    Gome Sprint [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Sprint Cup [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    International Sprint Trial [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3] (1000 m.), Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3] (1000 m.), Sha Tin  
    International Sprint [Sin-1] (1200 m.), Singapore  
    Granville H. (1000 m.), Sha Tin  
    Arsenal H. (1000 m.), Sha Tin  
    The Arculli Trophy (1200 m.), Sha Tin  
    The Hong Kong University Alumni Association Challenge Cup (1000 m.), Sha Tin  
    Lantau Peak H. (1000 m.), Sha Tin  
  2nd Queen's Silver Jubilee Cup [HK-1], Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
    Sprint Cup [HK-2], Sha Tin  
    International Sprint Trial [HK-2], Sha Tin  
    Bauhinia Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin  
  3rd Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1], Sha Tin  
  4th Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Sha Tin Vase [HK-3], Sha Tin  
RACING TO WIN (AUS), 2002, g (Kenny's Best Pal, Kenmare).
13 wins, $3,762,285.
  Won Doncaster H. [G1] (1600 m.), Randwick  
    George Main S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Epsom H. [G1] (1600 m.), Randwick  
    All-Aged S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    George Ryder S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Warwick S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Hobartville S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Theo. Marks S. [G2] (1300 m.), Rosehill  
    Apollo S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Theo. Marks S. [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Emirates Airlines Plate (1100 m.), Randwick  
    Nivea Visage H. (1100 m.), Canterbury  
    P J Gallagher's Parramatta H. (1200 m.), Rosehill  
  2nd George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Doomben Cup [G1], Doomben  
    Royal Sovereign S. [G2], Randwick  
    Warwick S. [G2], Randwick  
    Phar Lap S. [G2], Rosehill  
    Canterbury S. [G2], Canterbury  
    Golden Rose S. [L], Rosehill  
  4th L.K.S. Mackinnon S. [G1], Flemington  
    Warwick S. [G2], Randwick  
CHAUTAUQUA (AUS), 2010, g (Lion Hunter, Vice Regal).
12 wins, $6,476,181.
  Won Lightning S. [G1] (1000 m.), Flemington  
    Manikato S. [G1] (1200 m.), Moonee Valley  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    T.J. Smith S. [G1] (1200 m.), Randwick  
    Chairman's Sprint Prize [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Baguette S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Baguette S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Ian McEwen Trophy [G2] (1000 m.), Moonee Valley  
    Rubiton S. [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Bobbie Lewis Quality H. [G3] (1200 m.), Flemington  
    Hawkesbury Guineas [G3] (1400 m.), Hawkesbury  
    Nz Bloodstock 3Yo Maiden Plate (1130 m.), Geelong  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
    VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    VRC Sprint H. [G1], Flemington  
    Gosford Guineas [L], Gosford  
    Hanging Rock Winery Sv 3Yo Maiden Plate, Kyneton  
    Pet Horse & Farm Maiden Plate, Seymour  
  3rd Newmarket H. [G1], Flemington  
    All Aged S. [G1], Randwick  
ALINGHI (AUS), 2001, f (Monde Bleu, Shirley Heights).
11 wins, $3,563,155.
  Won Newmarket H. [G1] (1200 m.), Flemington  
    Robert Sangster S. [G1] (1200 m.), Morphettville  
    Blue Diamond S. [G1] (1200 m.), Caulfield  
    Thousand Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Edward Manifold S. [G2] (1610 m.), Flemington  
    Ascot Vale S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Reisling Slipper Trial [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Blue Diamond Prelude [G3] (1100 m.), Caulfield  
    Ballston Spa H. [G3] (8 1/2 f.), Saratoga  
    Debutante S. [L] (900 m.), Caulfield  
    Quezette S. [L] (1200 m.), Caulfield  
  2nd Empire Rose S. [G1], Flemington  
    Lightning S. [G1], Flemington  
    Heroic 2 YO Championship, Randwick  
  3rd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Dubai Racing Club Cup - Invitation S. [G1], Caulfield  
  4th T.J. Smith S. [G1], Randwick  
PRINCESS COUP (AUS), 2003, f (Sovereign Red, Arch Sculptor).
12 wins, $3,651,776.
  Won New Zealand Oaks [G1] (2400 m.), Trentham  
    Ormond Memorial [G1] (2040 m.), Hastings  
    Ormond Memorial [G1] (2040 m.), Hastings  
    Horlicks Challenge S. [G1] (1600 m.), Hastings  
    St George S. [G2] (1800 m.), Caulfield  
    Lowland S. [G3] (2100 m.), Trentham  
    Desert Gold S. [G3] (1600 m.), Trentham  
    Canterbury S. [L] (1600 m.), Motukarara  
    John Grigg S. [L] (1400 m.), Ashburton  
    New Zealand Bloodstock 2Yo Handicap (1100 m.), Awapuni  
    Highview Stud 1300 (1300 m.), Taupo  
    First Sovereign Trust Three Year Old (1200 m.), Riccarton  
  2nd Australian Cup [G1], Flemington  
    L.K.S. Mackinnon S. [G1], Flemington  
    Rawson S. [G1], Canterbury  
    The BMW [G1], Rosehill  
    New Zealand 1000 Guineas [G1], Riccarton  
    Sir Tristram Fillies Classic [G2], Te Rapa  
    Ladies' Mile [G2], Ellerslie  
  3rd Caulfield Cup [G1], Caulfield  
    New Zealand 2000 Guineas [G1], Riccarton  
    Horlicks Challenge S. [G1], Hastings  
  4th C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
LASHED (AUS), 1999, f (Salieri, Boucher).
7 wins, $976,784.
  Won Zabeel Classic - Galaxy S. [G1] (2000 m.), Ellerslie  
    International S. [G1] (2000 m.), Te Rapa  
    New Zealand S. [G1] (2000 m.), Ellerslie  
    A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Flemington  
    Sires' Produce S. [G3] (1600 m.), Morphettville  
    Alcohol Go-Easy S. [L] (1500 m.), Victoria Park  
    March Super Vobis 2 YO Fillies 1MW H. (1300 m.), Sandown  
  2nd VRC Oaks [G1], Flemington  
    Moonee Valley Oaks [G2], Moonee Valley  
    Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Vanity S. [G3], Flemington  
    Out of Danger Super Vobis H., Caulfield  
  3rd Zabeel Classic - Galaxy S. [G1], Ellerslie  
    International S. [G1], Te Rapa  
    Thorndon Mile [G1], Trentham  
    New Zealand S. [G1], Ellerslie  
    Edward Manifold S. [G2], Flemington  
    Wakeful S. [G2], Flemington  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
  4th Thousand Guineas [G1], Caulfield  
    Thorndon Mile H. [G1], Trentham  
    Horlicks Challenge S. [G2], Hastings  
PUCCINI (NZ), 2010, c (Paris Opera, Sir Godfrey).
8 wins, $954,308.
  Won New Zealand Derby [G1] (2400 m.), Ellerslie  
    Thorndon Mile [G1] (1600 m.), Trentham  
    Avondale Guineas [G2] (2100 m.), Ellerslie  
    Waikato Guineas [G2] (2000 m.), Te Rapa  
    Great Northern Guineas [G2] (1600 m.), Ellerslie  
    Marton Metric Mile [G3] (1600 m.), Awapuni  
    Thompson H. [G3] (1600 m.), Trentham  
    Taupo Committee and Stewards 1800 (1800 m.), Taupo  
  2nd Captain Cook S. [G1], Trentham  
    Eclipse S. [G3], Sandown Hillside  
    Milfos South Waikato & Fire N Ice Refrig, Matamata  
  3rd George Adams H. [G2], Ellerslie  
    Shaftesbury Avenue S. [G3], Flemington  
    Great Northern Champagne S. [L], Ellerslie  
    The Darci Brahma 1300, Taupo  
    Rotorua Hunt Raceday Fri 20 Sept '1300', Taupo  
  4th New Zealand 2000 Guineas [G1], Riccarton  
    Levin Classic [G1], Trentham  
    Easter Cup [G3], Caulfield  
    Golden Mile [L], Bendigo  
    Mornington Cup [L], Mornington-M  
MNEMOSYNE (AUS), 2002, f (Canny Lad, Whiskey Road).
6 wins, $1,371,975.
  Won Queen of the Turf S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Thousand Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Tea Rose S. [G2] (1500 m.), Rosehill  
    Furious S. [G2] (1400 m.), Randwick  
    Silver Shadow S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    2 YO Fillies H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd AJC Sires' Produce S. [G1], Randwick  
    Surround S. [G2], Warwick Farm  
    Reisling S. [G2], Rosehill  
    Kindergarten S. [G3], Warwick Farm  
  3rd Flight S. [G1], Randwick  
    Coolmore Classic - TAD Kennedy S. [G1], Rosehill  
  4th Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    George Main S. [G1], Randwick  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
DELAGO DELUXE (AUS), 2008, c (Flying Spur, Success Express).
7 wins, $209,222.
  Won Medallion [G1] (1200 m.), Scottsville  
    Golden Horse Casino Sprint [G1] (1200 m.), Scottsville  
    SA Nursery [G2] (1160 m.), Turffontein  
    Protea S. [G3] (1100 m.), Turffontein  
    Pinnacle S. (1100 m.), Clairwood  
    Need for Speed Sprint (1000 m.), Kenilworth  
    Maiden Juvenile P (1200 m.), Vaal  
  2nd The Mercury Sprint [G1], Clairwood  
    Mercury Sprint [G1], Clairwood  
  3rd Merchants S. [G2], Kenilworth  
    Cape Classic [G3], Kenilworth  
    Mr 104 H., Clairwood  
SIRMIONE (AUS), 2003, g (Defensive Play, Danzatore).
4 wins, $1,894,375.
  Won Australian Cup [G1] (2000 m.), Flemington  
    L.K.S. Mackinnon S. [G1] (2000 m.), Flemington  
    Grand Prix S. [G3] (2100 m.), Eagle Farm  
    Tattersall's 2 YO S. [L] (1400 m.), Eagle Farm  
  2nd Australian Cup [G1], Flemington  
    St George S. [G2], Caulfield  
    Fat Quaddies H., Caulfield  
  3rd Queensland Derby [G1], Eagle Farm  
    L.K.S. MacKinnon S. [G1], Flemington  
    The BMW [G1], Rosehill  
    C.F. Orr S. [G1], Caulfield  
    Doomben Classic [G3], Doomben  
    Bulban H., Werribee  
ROAD TO ROCK (AUS), 2004, c (Midyan, Welsh Saint).
6 wins, $1,233,350.
  Won George Main S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Queen Elizabeth S. [G1] (2000 m.), Randwick  
    Carbine Club S. [L] (1600 m.), Randwick  
    Victoria Gold Cup [L] (2000 m.), Caulfield  
    Chris Isaak H. (2000 m.), Flemington  
    Independent Cranes H. (1500 m.), Moonee Valley  
  2nd Doncaster H. [G1], Randwick  
    A.D. Hollindale S. [G2], Gold Coast  
    T.S. Carlyon Cup [G3], Caulfield  
    Rajah Sahib H., Wyong  
    Antler Luggage H., Flemington  
    Jacob's Creek Sparkling H., Canterbury  
    Nivea Visage Plate, Rosehill  
    Honan Insurance Brokers H., Moonee Valley  
    Randwick Maiden H., Kensington  
  3rd Epsom H. [G1], Randwick  
  4th Doomben Cup [G1], Eagle Farm  
    Canterbury S. [G2], Canterbury  
    Sandown Classic [G2], Sandown Hillside  
ENGLISH (AUS), 2012, f (Anabaa, Zeditave).
4 wins, $1,727,950.
  Won All Aged S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Reisling S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Challenge S. [G2] (1000 m.), Randwick  
    Barrack Point 2Yo Maiden Plate (1000 m.), Kembla Grange  
  2nd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
  3rd T.J. Smith S. [G1], Randwick  
TITANIC JACK (AUS), 1999, g (Stage Door Johnny, T V Commercial).
8 wins, $1,288,950.
  Won Emirates - Cantala S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Alister Clark S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Bobbie Lewis Quality H. [G3] (1200 m.), Flemington  
    Autumn S. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    Sandown S. [G3] (1500 m.), Sandown Hillside  
    Super Vobis Murray Cox H. (1100 m.), Flemington  
    Sport 927 H. (1200 m.), Moonee Valley  
    Carlton Draught H. (1000 m.), Moonee Valley  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Guineas Prelude [G3], Caulfield  
    Zeditave S. [L], Caulfield  
  3rd Dubai Racing Club Cup - Invitation S. [G1], Caulfield  
    Ascot Vale S. [G2], Flemington  
    Ian McEwen Trophy [G3], Moonee Valley  
  4th Toorak H. [G1], Caulfield  
    Mitchell McKenzie S. [L], Moonee Valley  
NEWPORT (AUS), 2002, c (Nishapour, Rheffic).
9 wins, $1,248,100.
  Won The Metropolitan [G1] (2400 m.), Randwick  
    Brisbane Cup [G2] (2400 m.), Eagle Farm  
    Randwick City S. [G3] (2000 m.), Randwick  
    CVD Ladies Bowling Club H. (1600 m.), Warwick Farm  
    Navy Seal Welter H. (1400 m.), Newcastle  
    TCl Electronics Plate (1800 m.), Flemington  
    BP Woodward and Associates Stayers Cup (2400 m.), Rosehill  
    Nuturf Class 1 H. (1200 m.), Wyong  
    Coopers E and G Maiden Plate (1350 m.), Wyong  
  2nd J.W. McKell Cup [L], Rosehill  
    Konica Minolta H., Rosehill  
    Rosehill Gardens Event Centre H., Rosehill  
    Maxim Corporate Class 3 H., Newcastle  
  3rd Eagle Farm Cup [G2], Eagle Farm  
    Frank Underwood Cup [L], Rosehill  
    Inghams Love'Em H., Rosehill  
    Ladies' Day Plate, Caulfield  
  4th Brisbane Cup [G2], Eagle Farm  
    Carbine Club S. [L], Randwick  
    Japan Racing Association Plate [L], Randwick  
ULTRA FANTASY (AUS), 2002, g (Sir Ivor, Protanto).
9 wins, $2,540,464.
  Won Sprinters S. [G1] (1200 m.), Nakayama  
    Sprint Cup [HK-2] (1200 m.), Sha Tin  
    Lantau Peak H. (1200 m.), Sha Tin  
    Cheung Shan H. (1200 m.), Sha Tin  
    Lantau Island H. (1200 m.), Sha Tin  
    Cedar H. (1000 m.), Happy Valley  
    Daffodil H. (1200 m.), Sha Tin  
    Tai O H. (1000 m.), Sha Tin  
    Breville Super Vobis Three-Years-Old Maiden Plate (1200 m.), Ballarat  
  2nd Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Godings Kubota H., Moonee Valley  
    Cheung Sha H., Sha Tin  
    Big Wave Bay H., Happy Valley  
    Kai Yip H., Happy Valley  
    The Po Leung Kuk Centenary Cup, Sha Tin  
    East Point H., Happy Valley  
    Atlanta H., Happy Valley  
    Lad of the Manor Super Vobis 3 YO Maiden Plate, Seymour  
  3rd Batman H. [L], Flemington  
    Beechcraft H., Sandown Hillside  
    Fujian H., Happy Valley  
    Amah Rock H., Sha Tin  
    Hong Kong Jockey Club Community Trophy, Sha Tin  
  4th Chairman's Sprint Prize [HK-1], Sha Tin  
SMOKIN' JOEY (AUS), 2007, g (Blazing Sword, Taj Rossi).
9 wins, $1,491,683.
  Won Goodwood H. [G1] (1200 m.), Morphettville  
    Chatham S. [G3] (1400 m.), Flemington  
    Victoria H. [G3] (1400 m.), Caulfield  
    T.C. Carlyon Cup [G3] (1600 m.), Caulfield  
    Bletchingly S. [G3] (1200 m.), Caulfield  
    March S. [L] (1400 m.), Flemington  
    Blue Sapphire S. [L] (1200 m.), Caulfield  
    Eye Liner S. [L] (1350 m.), Ipswich  
    Sportingbet Handicap (1400 m.), Sandown Lakeside  
  2nd Cantala S. [G1], Flemington  
    Futurity S. [G1], Caulfield  
    Star Kingdom S. [G3], Rosehill  
    Sportingbet Premium Handicap, Moonee Valley  
    carsales.com.au H., Caulfield  
    Ambassador Travel 3YO H., Doomben  
    Sportingbet Handicap, Sandown Lakeside  
  3rd Macaulay Handicap, Flemington  
  4th Kingston Town S. [G1], Ascot  
    Railway S. [G1], Ascot  
    Danehill S. [G2], Flemington  
    Blamey S. [G2], Flemington  
    Australia S. [G2], Moonee Valley  
    BRC Sires' Produce S. [G2], Eagle Farm  
    Queensland Guineas [G2], Eagle Farm  
    Thoroughbred Club Cup [L], Caulfield  
DELAGO BROM (AUS), 1999, c (El Qahira, Sir Godfrey).
4 wins, $888,500.
  Won Australian Guineas [G1] (1600 m.), Flemington  
    Carbine Club S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Vain S. [L] (1200 m.), Caulfield  
    Rancher Plate (1000 m.), Caulfield  
  2nd Sires' Produce S. [G1], Flemington  
    Debonair S. [G3], Flemington  
  4th Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
ALOHA (AUS), 2006, f (Danehill, Bletchingly).
8 wins, $804,974.
  Won T.A.D. Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Frances Tressady S. [G3] (1400 m.), Flemington  
    Lord S. [L] (1700 m.), Caulfield  
    Better Draw H. (1200 m.), Sandown Lakeside  
    Aktrapid Nursing Agency H. (1730 m.), Flemington  
    NYE @ MVRC H. (1600 m.), Moonee Valley  
    Yalumba H. (1440 m.), Caulfield  
    Thomas Moule H. (1200 m.), Sandown Lakeside  
  2nd Exford H. [L], Flemington  
    Boronia S. [L], Caulfield  
    Teac Flashback Plate, Moonee Valley  
  3rd Moonee Valley Oaks [G2], Moonee Valley  
    Adelaide Guineas [L], Morphettville  
    Crt Sv 2Yo Maiden Plate, Seymour  
  4th Australasian Oaks [G1], Morphettville  
    George Ryder S. [G1], Rosehill  
MANHATTAN RAIN (AUS), 2006, c (Canny Lad, Nijinsky).
2 wins, $1,311,200.
  Won Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Randwick  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Randwick  
  2nd W.S. Cox Plate [G1], Moonee Valley  
    Canonbury S. [L], Randwick  
    www.theslipper.com.au H., Rosehill  
  3rd Golden Slipper S. [G1], Rosehill  
    Champagne S. [G1], Randwick  
    Caulfield Guineas [G1], Caulfield  
    Caulfield Guineas Prelude [G3], Caulfield  
VANBRUGH (AUS), 2012, c (Lucky Owners, Centaine).
4 wins, $570,375.
  Won Spring Champion S. [G1] (2000 m.), Randwick  
    Gloaming S. [G3] (1800 m.), Rosehill  
    Atc Employee Long Service Celebration Plate (1200 m.), Randwick  
    All Too Hard @ Vinery Handicap (1600 m.), Warwick Farm  
  2nd McGrath Estate Agents Handicap, Rosehill  
    Tab Rewards Handicap, Canterbury  
  4th Rosehill Guineas [G1], Rosehill  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

SUCCEEDING, by Flying Spur. 3 wins at 1400, 1615 m. and $111,700. Won BTC Terry Young 3 YO H., QTC Cougar Bourbon 3 YO Class 6 H., Tattersalls Rc (qld) Hardy Brothers Jewellers Class 6 H. 2nd QTC J M Gray-Buchanan Conditions H. 3rd BTC Australian Finance Solutions Doomben Bracelet, QTC Subfusco 3 YO Class 6 H., AJC 3 YO Special Conditions H. Three-quarter sister to EXCITES, TICKETS. Half-sister to DUPORTH. Dam of 7 foals, 5 raced, 3 winners-

DELAGO DELUXE (2008 c by Encosta de Lago). 7 wins. See above.

BAMBOO DANCE (2007 g by Encosta de Lago). 7 wins at 1600, 1800 m. and $542,358. Won Sha Tin Po Yee H, Sha Tin Los Angeles H, Sha Tin H Moser & Cie Excellent H, Sha Tin Beijing Clubhouse H, Sha Tin Planet Ruler H, Sha Tin Cheers Hong Kong H, Sha Tin Hong Kong Island H.

2nd DAM

STAGING, by Success Express (USA). 10 wins 1000 to 1600 m. and $1,186,310. Won AJC Light Fingers S. [G2], AJC Surround S. [G2], AJC Emancipation S. [G2], BTC Carlton Cup [G2], BTC Courier Mail Classic [G3], BTC Coca-Cola Classic [G3], AJC Breeders' Classic [L], BTC Golden S. [L]. 2nd QTC QTC Sires' Produce S. [G1], BTC Doomben 10000 [G1], AJC The Shorts [G3], Tattersalls Rc (qld) Winter S. [G3]. 3rd AJC Chipping Norton S. [G1], QTC Stradbroke H. [G1]. Sister to DASHING IMAGE. Half-sister to Special Effects. Dam of 8 named foals, 7 raced, 5 winners-

DUPORTH (c by Red Ransom (USA)). 3 wins 1100 to 1400 m. and $1,147,875. Won BTC BTC Cup [G1], STC Golden Rose S. [G2], AJC San Domenico S. [G3]. 3rd AJC Up and Coming S. [G3]. 4th MRC Caulfield Guineas [G1], VRC Baguette S. [G2], AJC Royal Sovereign S. [G2], STC Pago Pago S. [G2].

EXCITES (c by Danewin). 1 win at 1400 m. at 2 and $528,050. Won AJC Sires' Produce S. [G1]. 2nd MRC Caulfield Guineas [G1], AJC T.L. Baillieu H. [L]. 3rd MVRC Moonee Valley Vase [G2], VRC Concept Sports S. [L]. 4th STC Premiere S. [G2].

TICKETS (c by Redoute's Choice). 4 wins 1100 to 1500 m. and $579,100. Won STC Pago Pago S. [G2], STC Phar Lap S. [G2], VRC Poseidon S. [L], AJC Canonbury S. [L]. 2nd AJC Sires' Produce S. [G1], AJC Champagne S. [G1]. 4th VRC Ascot Vale S. [G1], AJC Skyline S. [G3].

SUCCEEDING. 3 wins. See above.

STUDIO. 1 win at 1100 m. Won AJC Bacardi and Cola Maiden H. Producer.

3rd DAM

CINERAMA, by Best Western. 2 wins at 900 m. in Australia 2nd BATC Hayley's Hope H. Half-sister to RIVER DON. Dam of 13 named foals, 11 raced, 6 winners inc.-

STAGING (f by Success Express (USA)). 10 wins. See above.

DASHING IMAGE (c by Success Express (USA)). 8 wins 1030 to 1400 m. and $244,600. Won Gold Coast TC Goldmarket H. [L], BTC Colts Geldings and Entires Class 6 H., BTC Treasury Casino 1MW-Ly H. 2nd Gold Coast TC AAMI Cup [L], QTC Sir Edward Williams H. [L]. 3rd Tattersalls Rc (qld) Tattersall's Mile H. [L]. 4th MRC Mercedes-Benz S. [L].

Special Effects (c by Salieri (USA)). 4 wins 1200 to 1400 m. Won Tattersalls Rc (qld) L S Holdway Class 6 H., QTC Bluestar Office H., STC Canterbury Hurlstone Park RSL H. 2nd Gold Coast TC Goldmarket H. [L]. 3rd BTC Auspine Class 6 H., AJC Clyde Engineering Cup, STC Neil Grigg H.

MATINEE. 2 wins at 1000, 1200 m. at 2 Won BTC Theresa Fitzgerald's Birthday 2 YO H. 2nd QTC Killawarra Dusk 2 YO H. Dam of 3 winners inc.--

DAYTIME DAZZLER. 7 wins 1000 to 1200 m. and $101,100. Won BRC Paul Curran Class 3 Handicap.

TIYATRO. 2 wins at 1300, 1350 m. Won BRC Racing Retro Maiden Plate. 2nd BRC www.brc.com.au Maiden H. 3rd BRC Padua College Fillies and Mares Class 3 Plate, BRC Sky Racing Fillies and Mares Class 3 Plate, BRC Ormiston College Maiden H., BRC Coca-Cola Amatil Maiden Plate, BRC St Vincent's Brisbane Fillies and Mares Class 3 Plate. Dam of--

TIYATROLANI. 2 wins at 1100, 1110 m. at 2 and $90,100. Won BRC Service Trades College Qtis Two-Years-Old Plate.

Bardot. Started once in Australia. Dam of--

Avenel. Started 3 times in Australia. Dam of--

CALIENTE (f by Sequalo). 2 wins at 1000, 1200 m. Won BRC Mode Plate [L]. 2nd Tattersalls Rc (qld) Centenary Classic [L]. 3rd BRC Robert Bax and Associates Qtis 600 2Yo Plate. 4th BRC The Phoenix [L], BRC Lancaster S. [L].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  DELAGO DELUXE, B. c. 2008, Encosta de Lago -- Succeeding, by Flying Spur.
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2014-2015 78 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2015-2016 78 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
  2016-2017 89 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.
Top