Australian Champion First-Season Sire Of His Year And Has Already Sired Of An Australian Champion In All Too Hard


Casino Prince (AUS)

Sire:
Flying Spur
Dam:
Lady Capel
Dam Sire:
Last Tycoon
Retired to stud:
2008
Service fee:
$11,000
Location:
NSW
Height:
16.1
Yob:
2003
NSW Breeder Owner Bonus Scheme (BOBS)
BOBS Extra
Magic Millions Racing Series
Inglis Bonus Eligible

By a Champion Sire, Casino Prince was Australian Champion first-season sire of his year and has already sired of an Australian Champion, in ALL TOO HARD.

An all round proven producer with over 70% w/r from his first two crops, Casino Prince is fast becoming one of the country’s most prolific stallions.

In 2015/16 he was the best value stallion to sire over 100 winners for the season, which included 6 individual stakes winners; ESCADO, HOOKED, MIGHTY LUCKY, CASINO DANCER, SLOTS, and TIMELESS PRINCE.

CASINO PRINCE (AUS)
  Bay horse Foaled 2003  

Sire:
Flying Spur
1992
Danehill Danzig Northern Dancer
Pas de Nom
2-d
7-a
Razyana His Majesty
Spring Adieu
4-d
2-d
Rolls Mr Prospector Raise a Native
Gold Digger
8-f
13-c
Grand Luxe Sir Ivor
Fanfreluche
8-g
4-g
Dam:
Lady Capel
1993
Last Tycoon Try My Best Northern Dancer
Sex Appeal
2-d
8-f
Mill Princess Mill Reef
Irish Lass
22-d
8-c
Kew Gardens Kenmare Kalamoun
Belle of Ireland
9-c
1-m
Garden Green Pinturischio
Focal
4-r
21-a

By FLYING SPUR (AUS) (B. 1992 - Stud NH:1997, SH:1996) Stakes-winner; won 6 races and $2,085,843 inc. VRC Australian Guineas [G1], AJC All-Aged S. [G1]; sire of 99 SWs (13 G1) inc. Mentality, Forensics, Sacred Star, Inspiration, Juanmo, Firebolt, Casino Prince, Alverta, Magnus, San Luis, Sleek Chassis, Dealer Principal, All Time High, Mahuta, Wager, Flying Babe, Montana Flyer, Jet Spur, Ponton Flyer, Blur, Hazard, Spurn, Satin Shoes, Mushreq, etc.

CASINO PRINCE. 24 Starts. 5-3-4 $1,166,500.
Won Randwick Chipping Norton S. [G1] (1600 m.), Moonee Valley Alister Clark S. [G2] (1600 m.), Randwick Skyline S. [G3] (1200 m.), Telstra Stadium Charity Shield H. (1100 m.), Rosehill Flora H. (1200 m.). 2d Randwick Doncaster H. [G1], Caulfield Australian Guineas [G1], Warwick Farm Diggers Bistro Maiden Plate. 3d Randwick All-Aged S. [G1], Flemington Australian Cup [G1], Rosehill George Ryder S. [G1], Moonee Valley Norman Carlyon S. [G2]. 4th Rosehill George Ryder S. [G1].

1st DAM

Lady Capel, by Last Tycoon (IRE). 4 wins at 1000, 1100 m. and $128,005. Won VRC Food and Wine Festival H., MVRC Moonee Valley Gazette Flying H. 2nd VRC Martin of Melbourne Plate [L], VRC Geoffrey Levett H., MVRC S Kernahan Testimonial H., MRC Scarlet Bisque H. 3rd MRC Sturt H. Sister to PALIA, JUST AWESOME. Half-sister to Rainbow Alley, Markane. Dam of 13 foals, 8 raced, all winners-

CASINO PRINCE (2003 c by Flying Spur). 5 wins. See above.

TAGUS (2004 c by Encosta de Lago). 10 wins 1300 to 1800 m. and $551,080. Won Tattersalls Club (nsw) Tramway H. [G3], VRC Melbourne Cup Day Plate [L], SAJC City of Adelaide H. [L]. 3rd SAJC Robert A. Lee S. [G3], BRC Lord Mayor's Cup [G3], ATC Hall Mark S. [L]. 4th BTC Doomben Classic [G3].

LORD OF THE LAND (2000 c by Timber Country (USA)). 7 wins 1500 to 2400 m. and $310,650. Won STC Christmas Cup [L], AJC Aspiration Quality H. [L], STC Special Conditions H., AJC 3 YO Special Conditions H., AJC Special Conditions H. 4th STC Rosehill Guineas [G1], AJC Summer Cup [G3].

METALLURGICAL (2006 g by Redoute's Choice). 6 wins at 1000, 1200 m. and $312,040. Won BRC Hinkler H. [L]. 2nd Tattersalls Rc (qld) W.J. Healy S. [G3], BRC Bribie H. [L], BRC Bribie H. [L]. 4th VRC Linlithgow S. [G2], BRC Lightning H. [L], BRC Chief de Beers H. [L].

REFLECTANCE (2009 g by Redoute's Choice). 6 wins 1200 to 1500 m. and $312,425. Won BRC Jim Beam Qtis Three-Years-Old Handicap, BRC T & J Whitehouse Qtis Three-Years-Old Handicap, ATC Pj's Irish Pub Parramatta Handicap, WATC Merry Christmas From Perth Racing Handicap. 3rd BRC Ambassador Travel Qtis Three-Years-Old Handicap, WATC Like Us on Facebook Handicap, WATC Irish Race Day 10Th October Handicap.

LADY LARISSA (2001 f by Belong to Me (USA)). 1 win at 1130 m. in Australia. 2nd VRC Nouvelle Star H., MRC Trunnion H. Dam of 2 winners inc.--

Typhoon Witness (f by Star Witness). 1 win at 1250 m. Won SAJC Rewaaya Three-Year-Old Maiden Plate. 2nd SAJC Dequetteville S. [L]. 4th SAJC Queen Adelaide S. [L].

2nd DAM

Kew Gardens (FR), by Kenmare. Placed at 1100 m. 2nd Maisons-Laffitte Prix Soya [L]. Half-sister to LE JOHNSTAN. Dam of 9 named foals, all raced, 7 winners inc.-

PALIA (f by Last Tycoon (IRE)). 4 wins at 1200, 1600 m. and $217,105. Won AJC Emancipation S. [G3], Avondale JC Ra Ora Classic [L]. 2nd AuRC King's Plate [G3]. 3rd Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders' S. [G2], WRC Wakefield S. [G3], BTC Rough Habit Plate [L]. 4th AJC Chipping Norton S. [G1], AuRC Japan Racing Association Classic - Galaxy S. [G1], CJC New Zealand 1000 Guineas [G1], STC Queen of the Turf S. [G2]. Dam of 6 winners inc.--

ONEMORENOMORE (c by Red Ransom (USA)). 2 wins at 1400, 1600 m. at 2 and $456,510. Won AJC Champagne S. [G1], AJC T.L. Baillieu H. [L]. 2nd MRC Norman Robinson S. [G3]. 3rd AJC George Main S. [G1], STC Silver Slipper S. [G2]. 4th AJC Sires' Produce S. [G1], AJC Up and Coming S. [G3].

JUST AWESOME (c by Last Tycoon (IRE)). 3 wins 1000 to 1200 m. and $163,748. Won STC Concorde S. [L]. 2nd MRC Schillaci S. [G3]. 3rd STC Canterbury S. [G2], STC Ajax S. [G3], Tattersalls Club (nsw) Roman Consul S. [G3]. 4th STC Theo Marks Quality H. [G2], STC Shannon Quality H. [G3].

Rainbow Alley (f by Luskin Star). 2 wins at 1200, 1400 m. 2nd WATC Sheila Gwynne Quality S. [L], WATC Light Fingers H. 3rd WATC West Australian Champion Fillies S. [G2], MVRC Target Mile H. Producer.

Lady Capel (f by Last Tycoon (IRE)). 4 wins. See above.

Markane (c by Red Ransom (USA)). Placed to 1000 m. 2nd MRC Debutant S. [L]. 3rd MRC Green Wave H.

MRS SQUILLIONAIRE. 1 win at 1400 m. in New Zealand. Dam of 4 winners inc.--

GREEN BIRDIE (g by Catbird). 6 wins 1000 to 1800 m. and $2,941,568. Won Singapore International Sprint [G1], Sha Tin Hong Kong Derby Trial [HK-2], Sha Tin Premier Bowl [HK-3]. 2nd Sha Tin Hong Kong Sprint [G1]. 3rd Sha Tin Hong Kong Derby [HK-1]. 4th Sha Tin Hong Kong Sprint [G1], Sha Tin Hong Kong Classic Mile [HK-1], Meydan Dubai Golden Shaheen [G1], Sha Tin Centenary Sprint Cup [HK-1], VRC Ascot Vale S. [G1].

© 1987-2013, Bloodhound® - All rights reserved.

BEST RUNNERS
FLYING SPUR, B. c. 1992, Danehill (USA) -- Rolls (USA), by Mr Prospector (USA).
Entered Stud in 1996.
Sire of 1479 runners, 994 winners (67.2%), 99 stakeswinners (6.7%), 71 stakesplaced (4.8%).
Sire of the winners of over $AUS123.6 m. inc:
MENTALITY (AUS), 2003, g (Quiet American, Princely Native).
8 wins, $2,142,695.
  Won Champagne S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Randwick Guineas [G1] (1600 m.), Randwick  
    George Main S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Expressway S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    Canterbury S. [G2] (1550 m.), Canterbury  
    Premiere S. [G2] (1200 m.), Rosehill  
    T.L. Baillieu H. [L] (1400 m.), Warwick Farm  
    Run to the Roses H. [L] (1300 m.), Rosehill  
  2nd Doncaster H. [G1], Randwick  
    George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Villiers S. [G2], Randwick  
    Apollo S. [G2], Rosehill  
    Ajax S. [G2], Rosehill  
    Telstra Stadium Charity Shield H., Randwick  
    Phillip H., Warwick Farm  
    Flora H., Rosehill  
  3rd Chipping Norton S. [G1], Warwick Farm  
    Ajax S. [G2], Rosehill  
    Golden Rose S. [G3], Rosehill  
    Breeders' Plate [L], Randwick  
    Jim Beam Shed 23/10 H., Rosehill  
  4th Premiere S. [G2], Rosehill  
    Expressway S. [G2], Rosehill  
    Blue Diamond Preview [L], Sandown Lakeside  
    Festival S. [L], Rosehill  
FORENSICS (AUS), 2004, f (Dehere, Naturalism).
7 wins, $3,525,500.
  Won Golden Slipper S. [G1] (1200 m.), Rosehill  
    Empire Rose S. [G1] (1600 m.), Flemington  
    Queen of the Turf S. [G1] (1550 m.), Canterbury  
    Light Fingers S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Golden Rose [G2] (1400 m.), Rosehill  
    Kindergarten S. [G3] (1100 m.), Warwick Farm  
    Hyland Race Colours H. (1100 m.), Canterbury  
  2nd Theo. Marks S. [G2], Rosehill  
    Canterbury S. [G2], Rosehill  
  4th Rose of Kingston S. [G2], Flemington  
    Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
SACRED STAR (AUS), 2009, g (O'Reilly, Centaine).
9 wins, $675,008.
  Won Waikato Sprint [G1] (1400 m.), Te Rapa  
    Telegraph H. [G1] (1200 m.), Trentham  
    QTC Cup [G2] (1300 m.), Eagle Farm  
    King's Plate [G3] (1200 m.), Ellerslie  
    Startrack "when Service Matters" Handicap (1900 m.), Rosehill  
    The Pathways Immigration Specialists Pre (1600 m.), Te Rapa  
    Vernon and Vazey Truck Parts Ltd 1600 (1600 m.), Pukekohe  
    Stewart Browne Group 1400 (1400 m.), Tauranga  
    Belmont Citi Centre 2Yo Maiden Plate (1300 m.), Newcastle  
  2nd Waikato Sprint [G1], Te Rapa  
  3rd Thorndon Mile [G1], Trentham  
  4th Horlicks Plate [G1], Hastings  
    Waikato Sprint [G1], Te Rapa  
    Railway S. [G1], Ellerslie  
INSPIRATION (AUS), 2003, g (Last Tycoon, Lunchtime).
9 wins, $2,818,590.
  Won Centenary Sprint Cup [HK-1] (1000 m.), Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1] (1200 m.), Sha Tin  
    Premier Bowl [HK-3] (1200 m.), Sha Tin  
    Niigata P. (1000 m.), Sha Tin  
    Hebei H. (1200 m.), Sha Tin  
    Tung Chung H. (1200 m.), Sha Tin  
    Chung on H. (1200 m.), Sha Tin  
    East Point H. (1200 m.), Happy Valley  
    Big Wave Bay H. (1200 m.), Happy Valley  
  2nd General Council of the Bar Of South Africa P., Sha Tin  
    Central Affairs Ii P., Sha Tin  
    Faculty of Architecture H., Sha Tin  
    London H., Sha Tin  
    The Po Leung Kuk Centenary Cup, Sha Tin  
    Amah Rock H., Sha Tin  
  3rd The Juvenile Sprint Trophy, Sha Tin  
    London H., Sha Tin  
  4th Sprint Cup [HK-2], Sha Tin  
JUANMO (AUS), 1998, f (Marauding, Nishapour).
3 wins, $520,850.
  Won Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Eagle Farm  
    T.J. Smith S. [G1] (1600 m.), Eagle Farm  
    Indep. Fuel Supplies West Burleigh Two-Years-Old Maiden Hand (1200 m.), Gold Coast  
  2nd Ken Russell Memorial Classic [L], Gold Coast  
    Carl Waugh Memorial Two-Years-Old Maiden H., Gold Coast  
  3rd Triple M's Blood Sweat 'n' Beers H., Eagle Farm  
    Northern City Finance Welter, Ipswich  
FIREBOLT (IRE), 1998, g (Music Boy, My Swallow).
5 wins, $2,908,231.
  Won Centenary Sprint Cup [HK-1] (1000 m.), Sha Tin  
    Sha Tin Vase [HK-2] (1000 m.), Sha Tin  
    Chipchase S. [G3] (6 f.), Newcastle  
    Sandy Lane H. [L] (6 f.), Haydock  
    EBF Mix-It Maiden S. (6 f.), Newmarket  
  2nd Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    Hong Kong Sprint [G1], Sha Tin  
    Bauhinia Sprint Trophy [HK-1], Sha Tin  
    Bauhinia Sprint Trophy [HK-1], Sha Tin  
  3rd Chairman's Prize [HK-1], Sha Tin  
    Chairman's Prize [HK-1], Sha Tin  
    Centenary Sprint Cup [HK-1], Sha Tin  
    International Sprint Trial [HK-2], Sha Tin  
    Sha Tin Sprint Trophy [HK-3], Sha Tin  
  4th Hong Kong Sprint [G1], Sha Tin  
    Bauhinia Sprint Trophy [HK-1], Sha Tin  
CASINO PRINCE (AUS), 2003, c (Last Tycoon, Kenmare).
5 wins, $1,166,500.
  Won Chipping Norton S. [G1] (1600 m.), Randwick  
    Alister Clark S. [G2] (1600 m.), Moonee Valley  
    Skyline S. [G3] (1200 m.), Randwick  
    Telstra Stadium Charity Shield H. (1100 m.), Randwick  
    Flora H. (1200 m.), Rosehill  
  2nd Doncaster H. [G1], Randwick  
    Australian Guineas [G1], Caulfield  
    Diggers Bistro Maiden Plate, Warwick Farm  
  3rd Australian Cup [G1], Flemington  
    All-Aged S. [G1], Randwick  
    George Ryder S. [G1], Rosehill  
    Norman Carlyon S. [G2], Moonee Valley  
  4th George Ryder S. [G1], Rosehill  
ALVERTA (AUS), 2003, f (Rahy, Shadeed).
8 wins, $1,115,414.
  Won T.A.D. Kennedy S. [G1] (1500 m.), Rosehill  
    Breeders' Classic [G2] (1200 m.), Randwick  
    Brisbane H. [L] (1600 m.), Eagle Farm  
    Hawkesbury Guineas [L] (1400 m.), Hawkesbury  
    Just Now H. [L] (1300 m.), Eagle Farm  
    Golden Slipper Festival H. (1200 m.), Canterbury  
    Energy Australia Class 1 H. (1200 m.), Wyong  
    Melville Hill Riesling Maiden H. (1300 m.), Scone  
  2nd Hawkesbury Gold Cup [G3], Hawkesbury  
    Razor Sharp Quality H. [L], Randwick  
    Wenona Girl H. [L], Randwick  
    Ascot H. [L], Eagle Farm  
    Dark Jewel Classic [L], Scone  
    Belle of the Turf S. [L], Gosford  
    Bernborough H. [L], Eagle Farm  
  3rd Winter S. [G1], Eagle Farm  
    July Cup S. [G1], Newmarket  
    Villiers S. [G2], Randwick  
    Glasshouse H. [L], Caloundra  
    J. Cadell-Garrick S. [L], Eagle Farm  
    Birds Eye View H., Rosehill  
  4th T.J. Smith S. [G1], Randwick  
    Tesio S. [G3], Moonee Valley  
    Darby Munro S. [L], Rosehill  
    Festival S. [L], Rosehill  
    LIghtning H. [L], Eagle Farm  
MAGNUS (AUS), 2002, c (Snippets, Vain).
4 wins, $1,295,742.
  Won The Galaxy [G1] (1100 m.), Warwick Farm  
    Linlithgow S. [G2] (1200 m.), Flemington  
    Big Sports Breakfast H. (1100 m.), Rosehill  
    Henry Bucks Super Vobis 3 YO Colts and Geldings Maiden Plate (1010 m.), Werribee  
  2nd Newmarket H. [G1], Flemington  
    Lightning S. [G1], Moonee Valley  
    Oakleigh Plate [G1], Caulfield  
    Caulfield Sprint [G2], Caulfield  
    The Shorts [G3], Randwick  
    W.H. Wylie H. [L], Morphettville  
    International Sprint [Sin-1], Singapore  
    BSB Packaging Plate, Caulfield  
  3rd Oakleigh Plate [G1], Caulfield  
    King's Stand S. [G2], Ascot  
    Heath 1100 S. [L], Caulfield  
  4th Newmarket H. [G1], Caulfield  
    T.J. Smith S. [G1], Randwick  
    The Galaxy [G1], Randwick  
SAN LUIS (AUS), 1998, c (Without Fear, Pia Star).
3 wins, $150,878.
  Won Manawatu Sires' Produce S. [G1] (1400 m.), Awapuni  
    2 YO Classic [G3] (1200 m.), Pukekura Raceway  
    New Zealand Bloodstock H. (1200 m.), Avondale  
  2nd Ellerslie Sires' Produce S. [G1], Ellerslie  
    New Zealand 2000 Guineas [G1], Riccarton  
    Matamata Slipper [L], Matamata  
    Mercedes Super Bonus Juvenile H., Avondale  
    Marks Ewen & Associates Ltd 1200, Taupo  
  4th Wakefield Challenge S. [G3], Trentham  
SLEEK CHASSIS (AUS), 2004, f (Kaapstad, Noble Bijou).
3 wins, $821,150.
  Won Blue Diamond S. [G1] (1200 m.), Caulfield  
    Talindert S. [L] (1000 m.), Moonee Valley  
    Allan Wicks Plate (1000 m.), Caulfield  
  2nd Quezette S. [L], Caulfield  
    Cathay Pacific Airways Plate, Moonee Valley  
  3rd Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
DEALER PRINCIPAL (AUS), 2004, c (Marauding, Whiskey Road).
4 wins, $596,100.
  Won Rosehill Guineas [G1] (2000 m.), Rosehill  
    Silver Sharpe H. (1300 m.), Kensington  
    Members H. (1300 m.), Randwick  
    autumnracingcarnival.com.au H. (1500 m.), Rosehill  
  2nd Hill S. [G2], Rosehill  
  3rd Ascend Sales and Sponsorship Consultancy H., Randwick  
  4th Australian Derby [G1], Randwick  
    Craven Plate [G3], Randwick  
ALL TIME HIGH (AUS), 1997, f (Northern Spring, Landau).
2 wins, $413,700.
  Won Thousand Guineas [G1] (1600 m.), Caulfield  
    Alcohol Go-Easy H. (1000 m.), Cheltenham  
  2nd Sires' Produce S. [G3], Morphettville  
    Quezette S. [L], Sandown  
  3rd Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
  4th Edward Manifold S. [G2], Flemington  
    T.S. Carlyon Cup [G2], Caulfield  
    Alcohol Go-Easy S. [L], Morphettville  
MAHUTA (AUS), 2012, c (Zabeel, Diesis).
6 wins, $1,688,460.
  Won Sandown Guineas [G2] (1600 m.), Sandown Hillside  
    Autumn S. [G2] (1400 m.), Caulfield  
    Carbine Club S. [G3] (1600 m.), Flemington  
    Magic Millions 3 YO Guineas [RL] (1400 m.), Gold Coast  
    Gothic S. [L] (1400 m.), Caulfield  
    Winning Edge Presentations 3Yo Maiden Plate (1450 m.), Kyneton  
  2nd Palandri Insurances Maiden Plate, Seymour  
WAGER (AUS), 2001, f (Lunchtime, Biscay).
4 wins, $804,400.
  Won Stan Fox S. [G2] (1400 m.), Warwick Farm  
    Sir Byrne Hart S. [G2] (1400 m.), Eagle Farm  
    2 YO H. (1100 m.), Rosehill  
    2 YO H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd AJC Sires' Produce S. [G1], Randwick  
    Champagne S. [G1], Randwick  
    Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
    Silver Shadow S. [G2], Warwick Farm  
    Tea Rose S. [G2], Rosehill  
    Furious S. [G3], Warwick Farm  
  4th Reisling Slipper Trial [G2], Rosehill  
FLYING BABE (AUS), 1998, f (Bletchingly, Balmerino).
7 wins, $344,711.
  Won Matamata Breeders' S. [G2] (1200 m.), Matamata  
    Eclipse S. [G3] (1200 m.), Ellerslie  
    Highview S. [G3] (1200 m.), Hastings  
    Great Northern Foal S. [L] (1200 m.), Ellerslie  
    Super Bonus Classique [RL] (1200 m.), Te Rapa  
    Mercedes Super Bonus Juvenile H. (1200 m.), Avondale  
    Avonhead Tavern2YO H. (1000 m.), Riccarton  
  2nd Lion Red Plate [G3], Arawa Park  
    Lion Red Juvenile, Ellerslie  
  3rd Ellerslie Sires' Produce S. [G1], Ellerslie  
  4th New Zealand 1000 Guineas [G1], Riccarton  
MONTANA FLYER (AUS), 2005, f (Bluebird, Biscay).
4 wins, $526,325.
  Won Roman Consul S. [G2] (1200 m.), Randwick  
    Millie Fox S. [G3] (1300 m.), Rosehill  
    Millie Fox S. [G3] (1300 m.), Rosehill  
    Rosehill Gardens Grand Pavilion H. (1100 m.), Rosehill  
  2nd Breeders' Classic [G2], Randwick  
    Research S. [G3], Rosehill  
    Alexandria H., Randwick  
    Sydney Retirement & Lifestyle Expo 24-26 July H., Rosehill  
  3rd Queen of the Turf S. [G1], Rosehill  
    Red Anchor S. [G3], Moonee Valley  
    Desirable S. [L], Flemington  
  4th Tattersall's Tiara S. [G1], Eagle Farm  
    Light Fingers S. [G2], Randwick  
    Concorde S. [G3], Rosehill  
    Gimcrack S. [L], Randwick  
    June S. [L], Randwick  
JET SPUR (AUS), 2002, c (Bletchingly, The Judge).
3 wins, $417,200.
  Won Caulfield Sprint [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Rory's Jester S. [G3] (1200 m.), Flemington  
    Heritage S. [L] (1200 m.), Rosehill  
  2nd Brian Crowley S. [L], Randwick  
  3rd Black Opal S. [G3], Canberra  
  4th Silver Slipper S. [G2], Rosehill  
PONTON FLYER (AUS), 1997, f (Northern Spring, Forlorn River).
4 wins, $803,700.
  Won A.V. Kewney S. [G2] (1600 m.), Flemington  
    Blue Diamond Preview [G3] (1000 m.), Caulfield  
    Lady Jakeo S Vobis Plate (1000 m.), Caulfield  
    S V Swinburne Research Plate (1000 m.), Caulfield  
  2nd Sires' Produce S. [G1], Flemington  
    Blue Diamond S. [G1], Caulfield  
    Thousand Guineas [G1], Caulfield  
    Tranquil Star S. [G3], Caulfield  
  3rd Angus Armanasco S. [G2], Caulfield  
    Vanity S. [G3], Flemington  
    Blue Diamond Prelude [G3], Caulfield  
    Campbells Cash and Carry H., Caulfield  
  4th Let's Elope S. [L], Flemington  
BLUR (AUS), 1999, c (Canny Lad, Veloso).
6 wins, $515,440.
  Won Caulfield Sprint [G2] (1100 m.), Caulfield  
    Smoke-Free S. [G3] (1100 m.), Morphettville  
    Winter Championship Heat (1400 m.), Flemington  
    2 YO Conditions H. (1100 m.), Rosehill  
    Aqueduct H. (1200 m.), Eagle Farm  
    Bolle Classic (1200 m.), Caulfield  
  2nd L'Oreal Paris Plate [G3], Flemington  
    Jansz S. [G3], Morphettville  
    Christmas S. [L], Flemington  
    M and M's Plate, Moonee Valley  
  3rd Southern Recycling Classic [L], Morphettville  
    Merson Cooper S. [L], Sandown  
  4th T.J. Smith Classic [G1], Eagle Farm  
    Magic Millions 3 YO Trophy [RL], Gold Coast  

pixel
pixel
pixel
© 1987-2014, Bloodhound® - All rights reserved.

1st DAM

Lady Capel, by Last Tycoon (IRE). 4 wins at 1000, 1100 m. and $128,005. Won VRC Food and Wine Festival H., MVRC Moonee Valley Gazette Flying H. 2nd VRC Martin of Melbourne Plate [L], VRC Geoffrey Levett H., MVRC S Kernahan Testimonial H., MRC Scarlet Bisque H. 3rd MRC Sturt H. Sister to PALIA, JUST AWESOME. Half-sister to Rainbow Alley, Markane. Dam of 13 foals, 8 raced, all winners-

CASINO PRINCE (2003 c by Flying Spur). 5 wins. See above.

TAGUS (2004 c by Encosta de Lago). 10 wins 1300 to 1800 m. and $551,080. Won Tattersalls Club (nsw) Tramway H. [G3], VRC Melbourne Cup Day Plate [L], SAJC City of Adelaide H. [L]. 3rd SAJC Robert A. Lee S. [G3], BRC Lord Mayor's Cup [G3], ATC Hall Mark S. [L]. 4th BTC Doomben Classic [G3].

LORD OF THE LAND (2000 c by Timber Country (USA)). 7 wins 1500 to 2400 m. and $310,650. Won STC Christmas Cup [L], AJC Aspiration Quality H. [L], STC Special Conditions H., AJC 3 YO Special Conditions H., AJC Special Conditions H. 4th STC Rosehill Guineas [G1], AJC Summer Cup [G3].

METALLURGICAL (2006 g by Redoute's Choice). 6 wins at 1000, 1200 m. and $312,040. Won BRC Hinkler H. [L]. 2nd Tattersalls Rc (qld) W.J. Healy S. [G3], BRC Bribie H. [L], BRC Bribie H. [L]. 4th VRC Linlithgow S. [G2], BRC Lightning H. [L], BRC Chief de Beers H. [L].

REFLECTANCE (2009 g by Redoute's Choice). 6 wins 1200 to 1500 m. and $312,425. Won BRC Jim Beam Qtis Three-Years-Old Handicap, BRC T & J Whitehouse Qtis Three-Years-Old Handicap, ATC Pj's Irish Pub Parramatta Handicap, WATC Merry Christmas From Perth Racing Handicap. 3rd BRC Ambassador Travel Qtis Three-Years-Old Handicap, WATC Like Us on Facebook Handicap, WATC Irish Race Day 10Th October Handicap.

LADY LARISSA (2001 f by Belong to Me (USA)). 1 win at 1130 m. in Australia. 2nd VRC Nouvelle Star H., MRC Trunnion H. Dam of 2 winners inc.--

Typhoon Witness (f by Star Witness). 1 win at 1250 m. Won SAJC Rewaaya Three-Year-Old Maiden Plate. 2nd SAJC Dequetteville S. [L]. 4th SAJC Queen Adelaide S. [L].

2nd DAM

Kew Gardens (FR), by Kenmare. Placed at 1100 m. 2nd Maisons-Laffitte Prix Soya [L]. Half-sister to LE JOHNSTAN. Dam of 9 named foals, all raced, 7 winners inc.-

PALIA (f by Last Tycoon (IRE)). 4 wins at 1200, 1600 m. and $217,105. Won AJC Emancipation S. [G3], Avondale JC Ra Ora Classic [L]. 2nd AuRC King's Plate [G3]. 3rd Counties RC Auckland Thoroughbred Breeders' S. [G2], WRC Wakefield S. [G3], BTC Rough Habit Plate [L]. 4th AJC Chipping Norton S. [G1], AuRC Japan Racing Association Classic - Galaxy S. [G1], CJC New Zealand 1000 Guineas [G1], STC Queen of the Turf S. [G2]. Dam of 6 winners inc.--

ONEMORENOMORE (c by Red Ransom (USA)). 2 wins at 1400, 1600 m. at 2 and $456,510. Won AJC Champagne S. [G1], AJC T.L. Baillieu H. [L]. 2nd MRC Norman Robinson S. [G3]. 3rd AJC George Main S. [G1], STC Silver Slipper S. [G2]. 4th AJC Sires' Produce S. [G1], AJC Up and Coming S. [G3].

JUST AWESOME (c by Last Tycoon (IRE)). 3 wins 1000 to 1200 m. and $163,748. Won STC Concorde S. [L]. 2nd MRC Schillaci S. [G3]. 3rd STC Canterbury S. [G2], STC Ajax S. [G3], Tattersalls Club (nsw) Roman Consul S. [G3]. 4th STC Theo Marks Quality H. [G2], STC Shannon Quality H. [G3].

Rainbow Alley (f by Luskin Star). 2 wins at 1200, 1400 m. 2nd WATC Sheila Gwynne Quality S. [L], WATC Light Fingers H. 3rd WATC West Australian Champion Fillies S. [G2], MVRC Target Mile H. Producer.

Lady Capel (f by Last Tycoon (IRE)). 4 wins. See above.

Markane (c by Red Ransom (USA)). Placed to 1000 m. 2nd MRC Debutant S. [L]. 3rd MRC Green Wave H.

MRS SQUILLIONAIRE. 1 win at 1400 m. in New Zealand. Dam of 4 winners inc.--

GREEN BIRDIE (g by Catbird). 6 wins 1000 to 1800 m. and $2,941,568. Won Singapore International Sprint [G1], Sha Tin Hong Kong Derby Trial [HK-2], Sha Tin Premier Bowl [HK-3]. 2nd Sha Tin Hong Kong Sprint [G1]. 3rd Sha Tin Hong Kong Derby [HK-1]. 4th Sha Tin Hong Kong Sprint [G1], Sha Tin Hong Kong Classic Mile [HK-1], Meydan Dubai Golden Shaheen [G1], Sha Tin Centenary Sprint Cup [HK-1], VRC Ascot Vale S. [G1].

  SIRE CROP ANALYSIS R605
pixel
pixel
  CASINO PRINCE, B. c. 2003, Flying Spur -- Lady Capel, by Last Tycoon (IRE).
pixel
 
  Northern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Crop  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2009-2010 107 97 88 70 292 38 8 14 10 5 7 6 11,986,762 8,956,419 3,030,343  
  2010-2011 108 87 82 58 209 36 9 11 2 2 2 0 6,002,731 3,570,675 2,432,056  
  2011-2012 74 68 66 47 120 22 4 4 1 1 0 0 3,424,283 2,268,039 1,156,244  
  2012-2013 96 82 72 41 109 27 4 5 1 0 0 0 3,392,816 2,228,158 1,164,658  
  2013-2014 83 63 54 25 38 27 2 2 0 1 0 0 961,786 683,426 278,360  
  2014-2015 78 25 24 3 3 24 3 3 0 3 0 2 272,685 139,385 133,300  
  2015-2016 42 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0  
 
 
  SH Total 588 422 386 244 771 174 30 39 14 12 9 8 26,041,063 17,846,102 8,194,961  
  SH Colts 307 225 210 141 463 104 18 23 9 8 5 4   17,846,102    
  SH Fillies 281 197 176 103 308 70 12 16 5 4 4 4     8,194,961  
 
 

  Both Hemisphere - Combined Totals  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Crop Fls Nam Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  Total 588 422 386 244 771 174 30 39 14 12 9 8 26,041,063      
  Colts 307 225 210 141 463 104 18 23 9 8 5 4   17,846,102    
  Fillies 281 197 176 103 308 70 12 16 5 4 4 4     8,194,961  
 
 

  SIRE SEASON ANALYSIS
  Northern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 

  Southern Hemisphere - By Season  
    All Ages 2 YO All Ages All Ages  
  Season     Rnr Wnr Win Rnr Wnr Win SW SP GW GP Earnings
AUS$
Colts
AUS$
Fillies
AUS$
 
  2011-2012     38 8 14 38 8 14 1 2 1 1 741,180 539,895 201,285  
  2012-2013     118 44 79 36 9 11 4 3 4 2 4,542,622 3,284,902 1,257,720  
  2013-2014     166 80 138 22 4 4 2 5 0 4 3,775,071 2,429,873 1,345,198  
  2014-2015     212 104 177 27 4 5 5 5 4 4 5,245,894 3,836,254 1,409,640  
  2015-2016     243 123 205 27 2 2 6 2 4 0 6,399,431 4,322,769 2,076,662  
  2016-2017     237 104 156 24 3 3 3 3 1 2 5,241,310 3,336,854 1,904,456  
  2017-2018     6 1 2 0 0 0 0 0 0 0 95,555 95,555 0  
 
 
  Southern Hemisphere - Career Totals 26,041,063 17,846,102 8,194,961  
 
 
  Both Hemispheres - Career Totals 26,041,063 17,846,102 8,194,961  
 
 

pixel
pixel
pixel
© 1987-2016, Bloodhound® - All rights reserved.
Top